זה לא סוד שבקיץ ובחגים הביקוש לחופשות עולה ואיתם עולים גם מחירי הטיסות לחו"ל. אם עדיין לא הזמנתם את הטיסה השנתית שלכם לתקופה החמה חשוב שתדעו שהשנה המחירים הולכים לעלות משמעותית לעומת שנים קודמות ויש לכך סיבה אחת ברורה - התרסקות המטוס בחודש שעבר.

מחפשים לאן לטוס? הכנסו למדריך היעדים של mako חופש

למי שלא זוכר במה מדובר, ב-10.3 התרסק מטוס של חברת אתיופיאן איירליינס וגבה את חייהם של 157 בני אדם. ההתרסקות, שהגיעה חמישה חודשים אחרי שמטוס מדגם זהה התרסק באינדונזיה, גרמה לכך שכל חברות התעופה קירקעו את דגם המטוס הבעייתי - באוניג 737 מקס, עד שיתברר מה בדיוק התקלה בו.

עוד תקלה במטוסים (צילום: CNN, חדשות)
מטוסי 737 מקס מקורקעים | צילום: CNN, חדשות

נכון לעכשיו, על פי דיווחים של ה-CNN, ישנם 371 מטוסים מדגם ה"מקס", השייכים לחברות שונות, שמקורקעים מסביב לעולם עד אוגוסט לפחות. כמו כן, מדינות שונות באירופה סין ובמזרח הודיעו שהן לא מאשרות לטוס עם דגם מטוס זה בגבולותיהן. כל אלה גררו אלפי ביטולי טיסות רגע לפני שמתחילה התקופה הכי לחוצה שיש. 

העובדה שישנם כל כך הרבה מטוסים מחוץ לשירות תגרום באופן טבעי לכך שכמות הטיסות ללא מעט יעדים תצטמצם לעומת שנים קודמות ובעקבות כך יעלו המחירים לעונה הכי יקרה גם ככה. "התחרות על כל מושב תהפוך להיות קשה יותר, דבר שישפיע מידית על גובה המחירים", אומרים ב-CNN. "בעונה רגילה חברות התעופה דווקא מוסיפות ושוכרות מטוסים נוספים, והשנה קורה בדיוק הדבר ההפוך".

רוברט מאן, יועץ בחברת תעופה עצמאית טוען שהמחירים בחלק מחברות התעופה צפוי לעלות עד 10 אחוזים לעומת הקיץ הקודם. כך, גם חברות תעופה שאין להן בצי מטוסים מדגם ה-"מקס" צפויים לעלות מחירים, מכיוון שיותר נוסעים יצטרכו להשתמש בקווים השונים שלהן כאלטרנטיבה. "כבר עכשיו רואים מלאי מוגבל של מקום בהרבה חברות תעופה", אומר מאן. 

יחד עם זאת, לא מעט מומחים צופים שכדור השלג הזה ישפיע בעיקר על כמות התיירים השנתית. "יש גבול למחירי הטיסה הגבוהים שאנשים יסכימו לשלם", טוענת הלן בקר, מומחית להשקעות. "בסופו של דבר לאנשים יש בחירה והיא לא לטוס".