ווריאנט הקורונה החדש - אומיקרון, הוביל ללא מעט שינויים והנחיות חדשות. את רובן ישראל קבעה כלפי הטסים מהארץ לחו"ל, ויש גם כאלה שמדינות העולם קבעו לכלל התיירים שנכנסים אליהן וחשוב שנכיר לפני שטסים. כמובן שיש המון הנחיות חדשות (ולא ניתן לכסות את כולן) ובנוסף, חשוב לציין שהכל יכול להשתנות בכל זמן נתון. ובכל זאת, ניסינו לעשות קצת סדר בדברים הכי חשובים שאתם צרכים לדעת כרגע (נכון ל-5.12!):

לפני הטיסה לחו"ל

 1. אחרי כחודשיים שלא היו מדינות אדומות משרד הבריאות הגדיר 50 מדינות מאפריקה ככאלה. הכוונה היא שהנסיעה אליהן אסורה (אלא באישור מיוחד של משרד הבריאות - לצרכים הומניטריים או מיוחדים בלבד). מי שיטוס ללא אישור צפוי לקנס של 5,000 שקלים. בין המדינות הללו ניתן למצוא את: איי סיישל, מאוריציוס, טנזניה (זנזיבר), מדגסקר, דרום אפריקה, קניה ועוד 44.
 2. בגלל שיש עכשיו מדינות אדומות, כל מי שיוצא מהארץ והוא מעל גיל 16 חייב למלא טופס יציאה מהארץ, בו, בין היתר, הוא מצהיר שאינו טס למדינה אדומה.
 3. היחידים שיכולים להיכנס לשדה התעופה כעת הם מי שטסים ועליהם להציג את כרטיס הטיסה. למלווים אסור להיכנס, אלא להיפרד מחוץ לשדה. 
 4. זו אינה הנחייה חדשה, אך חשוב להכיר: מי שאינו מחוסן, חייב להציג בדיקת קורונה שלילית שנעשתה 72 שעות לפני הטיסה מנתב"ג, לא חשוב לאן הוא טס ולא חשוב מה דרישת המדינה אליה הוא טס.

דרישות של המדינות בחו"ל

 1. בעקבות האומיקרון ורמת התחלוא העולה, יש מספר מדינות שנסגרו לגמרי לתיירים (ישראל בתוכן). אלה המדינות שאינן מוגדרות כאדומות בישראל אך נסגרו לאחרונה: אוסטריה, מרוקו, יפן (היתה פתוחה לתיירות עיסקית).
 2. החל ממחר (6.12), ארה"ב דורשת מכל מי שרוצה להיכנס לגבולותיה לבצע בדיקת קורונה שנעשתה עד 24 שעות לפני הטיסה. זאת בניגוד לבדיקה 72 שעות לפני הטיסה שהיתה נהוגה עד עכשיו. על מנת לעמוד בזמן הבדיקה הקצר, כל מי שרוצה להגיע אליה מהארץ צריך לבצע בדיקת PCR שתוצאותיה מתקבלות עד 14 שעות.
 3. ישנן מספר מדינות שעד עכשיו לא דרשו ממחוסנים ומחלימים לבצע בדיקת קורונה לפני ההגעה, אך כעת כן דורשות זאת, למשל: בריטניה (48 שעת לפני, החל מה-7.12), צרפת (48 שעות לפני), פורטוגל (72 שעות לפני), שוויץ (נפתחה לישראלים, 72 שעות לפני), בלגיה (72 שעות לפני).
 4. בדובאי החזירו את החובה לעשות בדיקת קורונה לאחר הנחיתה בשדה התעופה שלהם והמתנה במלון עד לקבלת לשובה שלילית. זאת בנוסף לבדיקה שצריך לעשות 72 שעות לפני הטיסה שהיתה תמיד. גם קפריסין דורשת בדיקה בעת הנחיתה ובידוד עד קבלת התשובה. 
 5. בבריטניה החזירו את החובה לעשות בדיקת PCR עד 48 שעות לאחר הנחיתה ולהישאר בבידוד עד לקבלת תשובה שלילית. זאת בניגוד לאישור לעשות בדיקת אנטיגן מהירה וזולה יותר.

לכל ההנחיות של המדינות בחו"ל, הכניסו את שם היעד אליו אתם רוצים לטוס וגלו מה הדרישות:

לפני החזרה לארץ

 1. 72 שעות לפני החזרה לארץ יש לבצע בדיקת PCR. במקום, ניתן גם לבצע בדיקת אנטיגן 24 שעות לפני החזרה, שהיא זולה יותר משמעותית (יש לוודא לבצע את הבדיקה במקומות מוסמכים שמספקים אסמכתא רישמית ולא בצורה ביתית).
 2. זה אינו נוהל חדש, אך חשוב להכיר: מי שטס לפחות מ-72 שעות או מי שהחלים לפני פחות מ-3 חודשים, לא צריך להציג בדיקת קורונה שלילית לפני העלייה מטוס בחזרה לארץ. הקפידו לישמור את כרטיסי הטיסה בהלוך או את אישור ההחלמה, על מנת להוכיח שאתם עומדים בתנאים אלה.
 3. זו אינה הנחייה חדשה, אך חשוב להכיר: החל מ-48 שעות לפני הטיסה בחזרה יש למלא טופס הצהרת כניסה לארץ. בטופס זה גם ניתן כבר לשלם על בדיקת הקורונה שנעשית בנתב"ג. 

אחרי החזרה לארץ 

 1. מי שמחזיק בתו ירוק ולא חזר ממדינה אדומה חייב להיכנס לבידוד של שלושה ימים ולצאת ממנו רק לאחר בדיקת קורונה שלילית שנעשתה ביום השלישי. שימו לב! הספירה של ימי הבידוד הינה לפי הימים ולא לפי 72 שעות, כך שגם אם נחתתם ביום ראשון ב-23:50 הוא נחשב לכם כיום שלם וביום שלישי ניתן לעשות את הבדיקה כבר ב-00:01 ולצאת לאחר קבלת תשובה שלילית.
 2. מי שלא יעשה את הבדיקה הנוספת ביום השלישי עלול לקבל 2,500 שקל קנס.
 3. כל מי שחזר ממדינה אדומה חייב להיכנס לבידוד של שבעה ימים, ממנו ניתן לצאת רק לאחר בדיקת קורונה שלילית ביום השביעי. את ה-24 שעות הראשונות, עד לקבלת תשובה שלילית מהבדיקה בנתב"ג, יש להעביר במלונית קורונה. היציאה מהמלונית אפשרית רק לאחר שכל מי שהיה איתכם בטיסה קיבל תשובה שלילית. את שאר ימי הבידוד יש להעביר בבית.
 4. זו אינה הנחייה חדשה, אך חשוב להכיר: מי שאינו מחוסן או מחזיק בתו ירוק בתוקף מחויב בשבעה ימי בידוד, לא משנה מאיפה חזר. אם לא חזר ממדינה אדומה, לא ייצטרך לעבור במלונית הקורונה בהתחלה.
 5. כל מי שחוזר מחו"ל לא יכול לחזור לביתו ברכבת או באוטובוס, אלא רק עם רכבו הפרטי, עם מונית ספיישל או על ידי קרוב משפחה שמגיע לאסוף אותו.

 

חושבים שהבנתם הכל? בואו לבדוק עד כמה אתם מכירים את ההנחיות החדשות: