לאחר הבשורות המשמחות שפורסמו אתמול, לפיהן יוון פותחת את שעריה לישראלים מחוסנים ללא הגבלת כמות, לא מעט חברות תעופה ותיירות כבר הודיעו שיחלו להפעיל עוד השבוע טיסות לאתונה ולאיים השונים במדינה ואלפי ישראלים כבר מיהרו להזמין חופשה לחג הפסח ובמהלך חודש אפריל.

יחד עם זאת, אם אתם חולמים על חופשה מפנקת באי יווני אחרי תקופה ארוכה של סגרים, עדיף שתחכו. נכון להיום, יוון עצמה אדומה ונתונה בסגר עד ה-20 באפריל. אמנם בתי המלונות פתוחים אבל מרבית העסקים ובכלל זה המסעדות והחנויות סגורים. בנוסף, החל משעה תשע בערב ועד הבוקר יש סגר מוחלט. התיירות באיי יוון תפתח באופן רשמי רק ב-10 במאי וכעת מזג האוויר יכול להיות קר. בנוסף, ילדים לא מחוסנים יהיו מחוייבים בבידוד בחזור בארץ.

לאן אפשר לטוס כרגע מהארץ?

"התחושה היא שממשלת יוון הפריחה לאוויר בלון ניסוי שיתפוצץ לתיירים הישראלים בפרצוף", זעם גורם בענף התיירות. "התיירות ביוון נפגעה מאוד. מרבית ההכנסות ביוון הן מתיירות אז הם מנסים בכל מיני דרכים למלא את הקופה הריקה של המדינה. מה שבכירי הממשל ביוון לא מספרים זה שנתוני הקורונה במדינה רחוקים מלשקף את המציאות, שכן מספר בדיקות הקורונה במדינה קטן ומאות אלפי שלא חלו התגלו לאחר בדיקה כחולים בנגיף".

אתונה (צילום: cge2010 | shutterstock)
בהתחלה יהיו טיסות לאתונה | צילום: cge2010 | shutterstock

גם שר התיירות של יוון, הארי תאוהריס, הודה אתמול במסיבת עיתונאים שזהו רק הצעד הראשון בדרך לפתיחת התיירות במדינה, למרות שמרבית המסחר סגור במדינה ובכלל זה המסעדות.

רוני אנג'ל, מדריך טיולים ליוון טוען שהקורונה ביוון נמצאת ברמה גבוהה מאוד ועדיף לחכות לחודש מאי שהיא עונת התיירות. "הרבה עסקים סגורים במדינה. היוונים משוועים לישראלים כי הם מקור פרנסה טוב עבורם. לאיים הייתי ממליץ להגיע בסוף אפריל שזו תקופה שיש בה פחות רוחות, יותר חם ומתאים יותר לחופשה", הוא מסביר. "צריך להבין שלמרות שישראליים רבים מחוסנים כמות המחוסנים ביוון נמוכה מאוד. הייתי מציע לישראליים לחכות לחודש מאי".

מדריכת טיולים ביוון, אלנה דיסטלוס, הוסיפה כי מרבית המסחר ביוון סגור ורק לקראת ה-16 באפריל יתחיל שחרור הדרגתי של הסגר. "בינתיים הכול סגור. אין מה לעשות. הייתי מציעה לחכות שיתחילו להיפתח העסקים במדינה", אמרה דיסטלוס.

תיירים ביוון (צילום: Milos Bicanski, getty images)
עונת התיירות תפתח רק במאי | צילום: Milos Bicanski, getty images

בחברות התיירות משדרים אופטימיות

ולמרות כל זה, בחברות התעופה השונות הודיעו שיפעילו טיסות לערים ביוון ולאיים כבר בימים הקרובים. כך למשל, חברת ישראייר תפעיל טיסה לאתונה ביום חמישי ולסלוניקי והאיים החל מהשבוע הבא. 

גם אילן שלו, סמנכ"ל השיווק של קבוצת החברות קווי חופשה הדקה ה- 90 ובליק תיירות ונופש הודיע על הפעלת קווי טיסות עם חברת התעופה בלו בירד, לכרתים רודוס אתונה וסלוניקי ובהמשך גם למיקונוס קוס. לטענתו, יוון נמצאת כרגע בעיצומו של תהליך חיסונים אינטנסיבי על מנת ליצור איי תיירות ירוקים לחופשה בטוחה. מחירי הנופשונים יחלו בכ-299 יורו לאדם במלונות 5 כוכבים.

גם בחברת השטיח המעופף משדרים אופטימיות: "אנו נערכים להפעיל טיסות יומיות כבר בפסח לרודוס, כריתים, אתונה וסלוניקי והחל ממאי גם למיקונוס, סנטוריני וקוס", אומר אורן כהן מגורי, סמנכ"ל השיווק והמכירות בשטיח המעופף. בתי המלון והנציגים שלנו בשטח ערוכים ומוכנים לקבל את התיירים ויש התרגשות גדולה באוויר. בנוסף, אנחנו מתכוונים להפעיל מערך של בדיקות קורונה לנוסעים בטרם הטיסה חזרה לארץ, כחלק משירות והליווי שלנו ללקוחותינו."