אם נסעתם לרומא ועצרתם מונית כדי להגיע משדה התעופה למלון, סביר להניח שתצאו עם נזק גבוה של יותר ממאה יורו. כך, נסיעה של כ-25 דקות עד חצי שעה שאמורה לעלות לכל היותר 50 יורו הפכה לעוקץ קל לנהגים שמאריכים את הדרך שלא לצורך וגובים סכומי עתק.

"לי זה קרה כמה פעמים, שעל נסיעה של 20 דקות במרכז העיר למלון לקחו לי 70 יורו במקום 35 יורו", טען ירון, תושב הנגב שנעקץ על ידי נהג מונית ברומא. "אתה מרגיש חסר אונים. התלוננתי בתחנת המשטרה אבל לא עשו לנהג כלום. גם בלשכת התיירות בעיר אמרו שבלי פרטים של הנהג אי אפשר לנקוט נגדו בצעדים משמעתיים".

ירון כמובן לא לבד בסיפור הזה. רבים כמוהו בארץ ובעולם סבורים שהנהגים האיטלקים הם הכי עוקצים באירופה. התלונות נגד המוניות באחת הערים המתויירות בעולם הולכות ומתרבות מידי שנה, דבר שפוגע כמובן בתדמית העיר ובתושביה.

A post shared by mango_stickyrice (@mango_stickyrice) on

"ביקשתי להגיע למסעדה הסמוכה למדרגות הספרדיות והנהג עשה לי סיבוב בכל האתרים בעיר", נזכרת אנה מאשדוד. "אמרתי לו שהוא מאריך את הדרך אבל הוא לא הבין מילה באנגלית, המשיך בנסיעה וביקש 60 יורו בסוף. הם מתנהגים בגסות, צועקים ומאיימים ואי אפשר לעשות שום דבר. הרגשתי חסרת אונים ובסוף שילמתי. לא הייתי לי ברירה".

בעיריית רומא ובלשכת התיירות בעיר, שמכירים את הבעיה הזו, לקחו את העניין צעד אחד קדימה והחליטו לכנס עשרות נהגי מוניות באחד האולמות בעיר ולהעביר להם קורס בנימוסים והליכות. על פי עיתון הניו-יורק טיימס מטרת הקורס היא לשפר את תדמית הנהגים והעיר בעיני התיירים.

הקורס נמשך כשישה שבועות, בו הם לומדים באופן בסיסי מגוון שפות כדי לתקשר עם התיירים ולהבין אותם טוב יותר, להציע להם מופעים ברחבי העיר, תערוכות ולהיות יותר חביבים ואדיבים. כ-750 נהגים מתוך 6,000 הפועלים בעיר כבר נרשמו לקורס המזורז.

A post shared by @pino.dusty on

"יש ביקוש גדול להכשרה בתחום", הסבירה מנהלת לשכת התיירות בעיר, מריה כריסטינה. "בשנים האחרונות יש עלייה גדולה במספר התיירים מסין והמזרח התיכון וחשוב שהנהגים יידעו לתקשר איתם לא רק באמצעות הידיים, דבר עשוי להיחשב כפוגעני ומאיים". 

במסגרת הקורס הנהגים לומדים כמה מנהגים בסיסים: לא ללחוץ יד לאישה ערבייה שעולה למונית או להימנע מלגעת לסיני במזוודות שלו ללא רשותו. המרצים בקורס מקדישים את מרבית הזמן ללמד את הנהגים שפות זרות ברמה בסיסית, כולל סינית ואנגלית. כך למשל, המשפט "שיהיה לך יום נעים", הוא אחד הראשונים והעיקריים שבהם. כמו כן, ואולי הכי חשוב הנהגים לומדים שלא לרמות את התייר ולתת לו תחושה שהוא רצוי.

"חשוב שאנשים יידעו שלא כל נהג טקסי ברומא הוא רמאי" סיכם אוברטו נוצ'י בשיחה עם כתבת הניו יורק טיימס.

 >> לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש