במידה ולא יימצא פתרון שיספק את שני הצדדים, ייתכן וכבר ב-8 למרץ, ייפסקו לחלוטין כל הטיסות בין ישראל לדובאי. המשבר הנוכחי החל בעקבות אי הסכמות שעלו סביב ענייני האבטחה שדורשת מדינת ישראל, כגון מספר אנשי הביטחון ואמצעים אלקטרוניים מתקדמים, אותם מסרבות הרשויות האמירתיות לקבל. 

עד תחילתו של המשבר האבטחה, הפעילו חברות התעופה הישראליות - ישראייר, ארקיע ואל-על, לצד חברת פליי דובאי, כ-28 טיסות יומיות בין המדינות עם עשרות אלפי נוסעים. כיום, לנוכח המשבר כמות הטיסות היומית ירדה לשלוש טיסות יומיות לכל חברה ישראלית, כאשר החברות הזרות הן המרוויחות הגדולות מהמצב, מאחר והן אינן מחויבות לנהלי האבטחה של השב"כ.

למעט חברות התעופה הישראליות שסופגות הפסדים קשים בעקבות המצב. אלפי תיירים ישראלים כבר נפגעו כאשר טיסתם בוטלה, או עתידה להיות מבוטלת, בדרך כלל במועדים קרובים מדי לתאריכי הטיסה, כאשר הם נאלצים לעיתים לספוג הפסדים לרכישות שאין בגינן החזרים עקב ביטול. כל זאת על רקע חופשות הפסח הקרובות, בהן מתוכננים אלפי ישראלים להגיע לנפוש בדובאי.

בתוך כך, הרשויות בדובאי הודיעו רק אתמול (ש' 26.2) על הקלות בבדיקות הקורונה בכניסה אליה, וכך אנשים ששהו במחיצתם של מאומתים לא יידרשו לבידוד. הרשויות בדובאי הודיעו גם כי מחוסנים יידרשו להציג תעודת התחסנות בלבד, כאשר נוסעים לא נחוסנים יידרשו להציג בדיקת PCR שלילית שבוצעה ב-48 השעות לפני ההגעה. לכן, מספרי התיירים הישראלים הטסים לדובאי היו צפויים להיות גבוהים, אך כעת החופשה שלהם מוטלת בספק.

כך למשל קרה לדניאל בניש, תושב העיר רחובות, שהזמין כרטיסי טיסה, מלון ואטרקציות עם משפחתו לדובאי כבר לפני כחודשיים, והתאכזב לגלות כי טיסתו בוטלה. דניאל ומשפחתו נאלצו לספוג הפסדים כלכליים בשווי של 2,500 שקלים, עקב ביטול הטיסה: "לפני הטיסה לדובאי, החלטנו לרכוש כרטיסים לאטרקציות השונות בדובאי על מנת למזער את כמות התורים. לאחר שהודיעו לנו שהטיסה מבוטלת ושאין חלופה, הבנו משיחות עם ספקי האטרקציות השונים כי אין החזרים על הכרטיסים ששילמנו", מספר דניאל.

בעקבות הביטול הפתאומי, ניסו דניאל ומשפחתו ליצור קשר עם חברת התעופה כדי לבדוק אם ניתן לשנות את תאריכי הנסיעה, אך זאת ללא מענה. הם קיבלו החזר כספי מלא על הטיסה והמלון, אך נשארו עם כרטיסים לאטרקציות השונות והפסדים כלכלים כאשר הם לא יכולים להגיע ליעד. "כאשר חיפשנו באתרים השונים אלטרנטיבה לטיסות בחברות השונות, נוכחנו לגלות כי עלויות הכרטיסים הכפילו ושילשו את עצמם", אומר דניאל. 

דובאי (צילום: אילן ארנון)
האפשרות שטיסות לא ינחתו כאן עלולה להתממש בעוד כשבועיים. שדה התעופה בדובאי | צילום: אילן ארנון

את שלי בן הראש ובן זוגה הפתיעה ההודעה על ביטול הטיסה בחזרה לארץ כאשר הם נמצאים בדובאי, בלי שמצאו דרך חזרה לישראל. "את החופשה שלנו התחלנו באבו-דאבי והמשכנו משם לעצירה נוספת בדובאי" מספרת שלי, שהייתה אמורה לעלות על טיסת אל על מדובאי לתל-אביב. "כשהיינו בדובאי הבנתי שיש משבר עם הטיסות לישראל בעקבות סוגיות אבטחה בין שתי המדינות. מדי יום, כשאני בלחץ רב, בדקתי באתרי האינטרנט שאכן הטיסה עתידה להתקיים".

כאשר שלי ובן זוגה הגיעו לשדה התעופה בדובאי, הופתעו לגלות כי הטיסה שאליה קנו את הכרטיסים לא תתקיים: "הלחץ שהייתי נתונה בו התגבר, נכנסתי לפאניקה כי הבנתי שביטלו לנו את הטיסה מבלי להודיע מראש". הם החליטו לפנות לחברת התעופה ישראייר על מנת לבדוק את זמינות הטיסות באותו היום, וקנו כרטיסי טיסה במחיר כפול מהמחיר המקורי.

"אנחנו בחרנו לטוס וידענו שבעקבות הקורונה זה יהיה יותר קשה מבעבר, אבל לא חשבתי שדבר כזה ייקרה. החופשה שלנו הייתה נפלאה, איחוד האמירויות היא מקום מצוין לבקר בו, אבל עצם ביטול הטיסה ללא ידיעתנו והתחושה שלא בטוח יהיה לנו איך לחזור לישראל, היה מאוד קשה ומלחיץ. להגיע לשדה התעופה ולראות שהטיסה שאת עתידה לעלות עליה אינה קיימת ולשמוע כי טיסות אחרות מתבטלות, יוצרת תחושה שאני לא אפילו יכולה להסביר" מספרת שלי.

הפסדים כספיים וביטולים 

אייל שמואלי, מיזמי תערוכת התיירות הבינלאומית IMTM 2022 מסביר כי "התיירים הישראלים כרגע נמצאים במצב של חוסר שליטה – הם אינם יכולים לדעת אם הטיסה תתקיים או לא. במצב כזה, רצוי להזמין מלונות וכרטיסים לאטרקציות בדובאי כאשר להם יש אפשרות ביטול, ללא עלות, והחזר כספי משפחות, זוגות ויחידים שמעוניינים להזמין כרטיסי טיסה ליעדים שונים בעולם, ובמיוחד בימי הקורונה המלווים בחוסר וודאות, מומלץ תמיד להזמין עם אפשרות לשינוי וביטול, גם אם נדרשת עלות נוספת. ההפסד הכספי במידה וטיסה מתבטלת הוא גבוה בהרבה יותר".

עם זאת, צופה שמואלי כי כמות התיירים הישראלים שיגיעו אל דובאי אמנם תמעט בחודשים הקרובים, אך לא לזמן רב: "התיירים הישראלים ישובו לבקר באיחוד האמירויות, שכן זהו הפך ליעד פופולארי מאז חתימת הסכמי אברהם, ברגע שייפתר המשבר ומזג האוויר יאפשר טיול נעים ונוח".

דובאי אנשים (צילום: Mo Azizi, shutterstock)
התיירות הישראלית תפחת, אך לא צפויה להיעצר. דובאי | צילום: Mo Azizi, shutterstock

אביגדור אורגד, מדריך טיולים בדובאי ומנהל קבוצת 'דובאי לישראלים' בפייסבוק, מספר כי "הרבה ישראלים שמתכננים להזמין חופשות לפסח עצרו את הזמנתם עקב המשבר - סוכני הנסיעות מקבלים מדי יום הודעות על ביטולי טיסות מחברות התעופה וקבוצות מאורגנות השהו את הזמנתם עד להתבהרות המצב הקיים.

כתוצאה מהמשבר, נגרמים הפסדים כלכלים כבדים לתיירים הישראלים, עקב ביצוע הזמנות של כרטיסי טיסה, מלונות ואטרקציות בדובאי לפני תחילת המשבר. כרגע על אף שהתיירים מבקשים את כספם חזרה, מצב זה לא מאפשר זאת. כך מסביר אורגד ואומר כי "זאת כיוון שרוב הכספים כבר הועברו לספקים הנמצאים בדובאי. עונת התיירות עומדת להסתיים בעוד חודשיים, עם בוא הקיץ והחום הכבד, וכתוצאה מכך תורגש ירידה בכמות התיירים שיגיעו לאיחוד האמירויות. לכן, על מנת לאפשר לתיירים הישראלים ליהנות מההיצע הרב שיש למדינה העשירה במפרץ להציע, חייבים לפתור את העניין בהקדם האפשרי".

המשבר הנוכחי מגיע בתקופה שבה ישראלים רבים מתכוננים לחופשת הפסח הקרבה, ולא מעט עתידים לבלות אותה בדובאי. כעת התוכניות הללו עלולות להתבטל, אך עדיין קיימת האפשרות של טיסה לאבו-דאבי וראס אל חיימ'ה, ומהן נסיעה שאורכת כשעה לדובאי. חלק מחברות התעופה כבר הודיעו על מערך היסעים בתשלום מאבו-דאבי, שיופעל במידה וייאלצו שלא להגיע לשדה התעופה של דובאי. 

סוכני נסיעות אחרים עמם שוחחנו סיפרו, כי חלק מהישראליים  וויתרו על דובאי בגלל מחירי הטיסה היקרים לטובת חופשות זולות בספרד (מדריד, ברצלונה ודרום ספרד), פראג, רומא, אתונה, סלוניקי, איסטנבול ואנטליה שזוכות לביקוש גדול מאוד.

"גם ככה בתי המלון בארץ מעלים מחירים לקראת פסח אז הם מחפשים חופשות זולות כדי שיוכלו ליהנות מחופשה ולאחר הפסח לטוס שוב במחירים זולים מאוד", הסביר סוכן הנסיעות אביגדור הראל.