צוותי הרכבת התחתית של לונדון באיגודי RMT ו-Unite יצאו היום (חמישי) לשביתה של 24 שעות, עצרו את תנועת הרכבת התחתית ושיבשו את התחבורה למיליוני נוסעים בבירה הבריטית. העיר ספגה שפע של שביתות בחודשים האחרונים, כאשר ארגוני העובדים נאבקים על מקומות עבודה, פנסיה ותנאים.

נוסעים נקראו להימנע מה-Tube (הרכבת התחתית) ולבדוק לפני שהם יוצאים עקב השביתה האחרונה. השירותים בתשעה קווי רכבת תחתית של לונדון מושבתים כעת. הקווים המרכזיים והצפוניים הם היחידים הפתוחים אך רכבות פועלות רק בחלק קטן מהמסלולים. גם קו אליזבת ושירותי הרכבת הלאומיים אמורים לפעול כרגיל אך צפויים להיות הרבה יותר עמוסים.

על פי ההערכות, סביר להניח שהאוטובוסים בלונדון יהיו צפופים מדי וינועו לאט יותר בגלל הכבישים העמוסים, ותמונות מהעיר כבר מציגות תורים עצומים בתחנות אוטובוס, כאשר הנוסעים מבקשים למצוא אמצעי תחבורה חלופיים כדי להגיע לעבודה. הרכבת הקלה של אזור Docklands והרכבות העיליות ברחבי העיר, עשויות לעמוד בפני הפרעה של הרגע האחרון וייתכן שלא יעצרו בכל התחנות שלהן חיבור עם הרכבת תחתית. החשמליות בלונדון יפעלו גם כן בלוח זמנים מופחת. השיבוש צפוי להימשך עד יום שישי בבוקר עם חזרת הצוותים לעבודה.

 שביתה ברכבות בלונדון (צילום: youtube)
צילום: youtube

הנכנסים לבירה ברכב, נאלצים להתמודד גם עם הפרעה מצד פעילי Just Stop Oil, שעצרו את הכביש המהיר של ה-M25 זה היום הרביעי ברציפות. Just Stop Oil הוא ארגון שקורא לממשלת בריטניה להתמודד עם שינויי האקלים על ידי הפסקת השימוש בדלקים מאובנים במדינה, להשקיע באנרגיה מתחדשת ולדאוג לבידוד טוב יותר של מבנים.

ההשפעה על השביתה על התיירים

חוץ מהפגיעה הברורה באפשרויות התחבורה במהלך החופשה, קיימת האפשרות שגם קווי הרכבת והתחבורה לנמל התעופה הראשי הית'רו ייפגעו גם הם. רכבת ההית'רו אקספרס נמצאת באותה בסירה כמעט כמו רכבת היורוסטאר, ולמרות שהצוות שלה לא מעורב בשביתות הרכבת, היא משתמשת בקווים שמתוחזקים על ידי רשת הרכבת הכללית. המשמעות היא שייתכן שהיא תיאלץ להפעיל לוח זמנים מופחת בימי השביתה.

יחד עם זאת, הית'רו הוא אחד מנמלי התעופה המקושרים ביותר בבריטניה מבחינה תחבורתית, וזה לחלוטין עוזר כשיש שביתה ברכבות. ישנם שירותי הסעות ואוטובוסי TfL רגילים, וסביר להניח שגם בימי השביתה, ניתן יהיה להשתמש בשירותי ההית'רו אקספרס.