ביזה והרס הפכו לעניין שבשגרה בעיר המקסיקנית אקפולקו (Acapulco) לאחר שכפר הנופש האייקוני על החוף המערבי של המדינה נפגע באוקטובר האחרון על ידי הוריקן אוטיס, סערה שוברת שיאים שהרגה לפחות 27 בני אדם והותירה אלפי תושבים ללא מחסה, מזון ומים.

הוריקן אוטיס הכה באקפולקו עם רוחות של 266 ק"מ לשעה, הציף את העיר, קרע גגות מבתים, הרס חנויות ובתי מלון, הטביע כלי רכב וניתק דרכים ובהן כבישים ונתיבי אוויר. מה שהתחיל כסופה טרופית עבר התעצמות מהירה חסרת תקדים, והפך לאיתן טבע עצום בקטגוריה 5 תוך 12 שעות בלבד. השינוי המהיר הזה תפס את העיר ואת תושביה לא מוכנים, והותיר להם מעט זמן להתכונן לזעם המטאורולוגי שעמד להתפתח.

פארק אקפולקו מקסיקו (צילום: RODRIGO OROPEZA, getty images)
הסופה יצרה הרס רב ברחבי העיר. אקפולקו | צילום: RODRIGO OROPEZA, getty images
אקפולקו מקסיקו מלונות (צילום: RODRIGO OROPEZA, getty images)
הרוחות החזקות וההצפות הרסו את התיירות באקפולקו | צילום: RODRIGO OROPEZA, getty images

אוטיס שחרר את זעמו על אקפולקו עם רוח בלתי פוסקת, גשם זלעפות ונחשול סערה שעלה כמה מטרים מעל פני הים. בניינים, צנועים ומפוארים כאחד, התפוררו תחת הסערה. ציוני דרך איקוניים, שפעם היו סמלים של אקפולקו נותרו בלתי ניתנים לזיהוי. כמעט חמישה חודשים אחרי והאזור כולו עדיין מנסה להתמודד עם ההרס הרב שהתרחש, כשבתי המלון וריזורטים נראים כאילו הופצצו, ניצבים כזיכרון עצוב למה שפעם היה כאן.

מעבר להרס הפיזי והביזה שפשטה בכל רחבי העיר, לאקפולקו חזרו גם תופעות שמאפיינות את מקסיקו אבל הפעם ביתר שאת - כנופיות וקרטלים. בסוף השבוע האחרון גילו שני עובדים באחד החופים התיירותיים והמרכזיים של העיר שני חברי כנופיה שככל הנראה הוצאו להורג על ידי חנק. האירוע האחרון מצטרף למקרי ירי שממשיכים להתרחב ומאבקים בין קרטלים שמעוניינים לתקוע יתד בעיר לפני שהיא תחל במאמצים לחזור למצבה הקודם ולהשתקם.

אקפולקו מקסיקו אורחי מלון (צילום: SALVADOR VALADEZ , getty images)
תושבים רבים מצאו את עצמם בלי מחסה | צילום: SALVADOR VALADEZ , getty images
אקפולקו מקסיקו מבנים הרוסים (צילום: Getty Images / Stringer)
בעיר מתרחשת פעילות מוגברת של קרטלים | צילום: Getty Images / Stringer
אקפולקו מקסיקו לפני ההוריקן (צילום: Norte Photo, getty images)
יידרשו שנים כדי להחזיר את אקפולקו למצבה הקודם. אקפולקו לפני הסערה | צילום: Norte Photo, getty images

מול הייאוש, רוחה של אקפולקו המשיכה להתחזק, הקהילה התגייסה עם תושבים ומתנדבים שעבדו ועדיין עובדים ללא לאות בין ההריסות מספקים סיוע אחד לשני ובעזרת הרשויות מתחילים את הדרך הארוכה להחלמה. תמיכה בין-לאומית זורמת גם היא ומציעה סיוע נחוץ בצורה של תרומות, ציוד רפואי, מזון ומחסה למי שזקוק.

העתיד של אקפולקו עדיין לא ברור. העיר עומדת בפני המשימה המאתגרת של בנייה מחדש של התשתיות שלה, החייאת תעשיית התיירות והבטחת רווחה לתושביה. עם זאת, הרוח הבלתי מעורערת של האקאפולקיוס, כפי שמכנים את תושבי העיר, מציעה שביב של תקווה. בזמן שהם בונים מחדש את עירם האהובה, הם שואפים ליצור עתיד שהוא לא רק גמיש אלא גם בר קיימא, מה שמבטיח שאקפולקו תישאר יעד תוסס ויוקרתי לדורות הבאים.