המוסד אישר היום (ראשון) את הדיווחים בקפריסין והודיע כי בשיתוף פעולה עמו, הרשויות באי "סיכלו תשתית טרור איראנית שתכננה לבצע פיגועים נגד יעדים ישראליים ויהודיים בקפריסין" . לפי הדיווח בקפריסין, 2 חשודים נעצרו. במשרד ראש הממשלה ציינו כי בזכות הפעילות ומעצר החוליה, התקבל מידע רב שהביא לחשיפת המפגעים, שיטות הפעולה, יעדי הפיגוע והתכנון האיראני לגרום להרג חפים מפשע בקפריסין ובזירות נוספות.

"מאז מתקפת הטרור הרצחנית של חמאס בשבת, ה-7 באוקטובר, הרחיב המשטר האיראני את מאמציו לקדם פעילויות טרור ברחבי העולם", נמסר ממשרד רה"מ. "איראן אינה בוחלת בשום אמצעי להשגת יעדיה הנפשעים. המוסד, יחד עם שותפיו בארגוני המודיעין והביטחון, ממשיך לפעול ללא הרף ובמגוון דרכים למיגור איומי הטרור מצד איראן ושלוחותיה, ולהגן על מדינת ישראל, אזרחיה והעם היהודי בכל רחבי העולם".

7 חברי חוליית טרור איראנית נעצרו בקפריסין
מעצר החשודים האיראנים בקפריסין

האיראני שהפעיל את החוליה ושיטת הפעולה

כוחות הביטחון הקפריסאים, בשיתוף המוסד, חשפו וסיכלו לפני כחודש ניסיון של גורמי טרור איראנים להתנקש באזרחים ישראלים המתגוררים באי. לטובת קידום ההתנקשות, הופעלה חוליה של גורמים איראנים הממוקמים בקפריסין, אשר היו מעורבים באיסוף מודיעיני בשטח על יעדי הפיגוע. שני חברי החוליה נעצרו בתחילת נובמבר 2023, ומאז הם נמצאים בחקירה ומתנהל מולם הליך משפטי. לפי הפרסומים בקפריסין, גם הוצא נגדם צו גירוש מהמדינה.

דדי ברנע (צילום: רויטרס)
דדי ברנע | צילום: רויטרס

במהלך החקירה עלה כי החוליה השתתפה באיסוף מודיעיני על גורמים מערביים נוספים גם מחוץ לקפריסין. החקירה לסיכול צירים אלה נמשכת. בפעילות הסיכול ומחקירת חברי התשתית עלה מידע רב על התכנון האירני, יעדי הפיגוע ושיטות הפעולה.

הגורם שהפעיל את החוליה והוביל את כוונת הפיגוע הוא אזרח איראני בשם מוחמד רזה אבאדי אראבלו, המכונה סעיד אבאדי, ומשתמש במספר רב של דרכונים מזויפים וזהויות שונות. גורם זה הופעל בעבר בידי ארגוני טרור איראניים, והיה מעורב בין היתר בניסיון יחידה 400 בכוח קודס של משמרות המהפכה לחסל אזרח ישראלי בגיאורגיה בנובמבר 2022.

בישראל רואים בפרשייה זו הוכחה לכישלון שיטת הפרוקסי של ארגוני הטרור האיראניים - שמשתמשים בתשתית שכבר נחשפה בפרשיות קודמות. זאת, למרות המאמצים האיראניים לטשטש את טביעת האצבע שלהם באופן שיאפשר למשטר בטהראן להכחיש את מעורבותו. סיכול זה מצטרף לסיכול ניסיון הפיגוע נגד יעדים יהודיים באי ביוני האחרון, שהוכוון גם הוא בידי איראן.

אספו מידע על ישראלים שיכולים להוות מטרה למתקפה

מוקדם יותר דווח כי המשטרה בקפריסין עצרה שני אזרחים איראנים הקשורים למשמרות המהפכה, בחשד שתכננו פיגוע נגד יעדים ישראליים ויהודיים במדינה, כך דווח בעיתון Kathimerini. על פי הדיווח, השניים נעצרו במהלך החודש האחרון, תכננו מתקפות והיו בשלב של איסוף מודיעין נגד היעדים.

שני החשודים שנעצרו הם ככל הנראה פליטים איראניים שהגיעו למדינה, והיו בקשר עם גורם המזוהה עם משמרות המהפכה. כעת הם מוחזקים במעצר, והוצא צו נגדם צו גירוש.

זו התקרית השלישית בשנתיים האחרונות שבה מסוכל ניסיון פיגוע איראני בגורמים ישראליים ויהודיים בקפריסין. בין השאר נעצרו אזרחים מאזרבייג'אן בחשד שפעלו בשירות משמרות המהפכה לפגיעה ביהודים, כולל באנשי עסקים ישראלים.

גנרל סלאמי (צילום: ATTA KENARE/AFP/GettyImages)
מפקד משמרות המהפכה של איראן, גנרל חוסיין סלאמי | צילום: ATTA KENARE/AFP/GettyImages

מאז התחילה המלחמה בישראל נגד חמאס חלה גם עלייה דרמטית באיומים לפגיעה בישראלים ויהודים ברחבי העולם. המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה ומשרד החוץ העלו את רמת האיומים באזורים רבים בעולם, כולל יעדים שעד לאחרונה נחשבו בטוחים, ואף הוציאו אזהרת מסע כללית לכל מקום בעולם.