לראש הישראלי קשה לתפוס שברמת הנגב ובמיוחד במצפה רמון מזג האוויר בקיץ פשוט מצוין. כשתעמדו ב-19:00 ב"צל מדבר" על שפת המכתש לצד הזולה הכי יפה בעיירה - גם אתם לא תאמינו שאתם מחפשים סוודר. דחוף. המיקום של כ-900 מטר מעל פני הים עושהאת העבודה. בערב מנשבת רוח חזקה ודמדומי השקיעה הם זמן חסד לצעדת נוף קדומים על טיילת המכתש או לתצפית על התופעה הגיאולוגית העוצמתית מהר גמל או מרחבת מרכז המבקרים.

בגלל בידודה של מצפה רמון (היישוב הכי מבודד בישראל, אגב), גובהה ורמת זיהום אור נמוכה, הפכה העיירה למוקד פופולרי לצפייה בכוכבים. מדי אוגוסט חוגגים כאן (וגם במקומות נוספים בהר הנגב ובערבה) פסטיבל כוכבים בשם "קיץ של כוכבים" סביב מטר המטאורים השנתי (שיאו ב 11-12.8). האירועים מתקיימים ברובע דרך הבשמים - מתחם של אמנות, בילוי, מוזיקה ואירוח, וכוללים תצפיות כוכבים ותצפיות סולריות, סרטים, סיפורים, ארוחות, ספארי עקרבים ועוד. טיפ - מומלץ לרכוש מראש חבילת פעילות מוזלת ולא לחכות ליום עצמו בו המחירים עולים (חבילות פעילות 55-250 ש"ח למבוגר).

השנה נוספה לחגיגת האסטרונומיה יוזמה רעננה של לילות כוכבים בחבילת הכל כלול (לא רק חבילת פעילות אלא גם לינה ואוכל). חלק מסופי השבוע מתאימים למשפחות עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים ושומרי מסורת. מוקד הפעילות הוא בחאן "צל מדבר" ממש בכניסה למצפה רמון, שהוא הוותיק באזור ופעיל כבר 27 שנה. היתרון בדיל הוא שלא צריך לנסוע ממקום למקום למוקדי הפעילויות (תצפית טלסקופים, ירי בחץ וקשת, קומזיץ, סדנאות תנועה ועוד) כי הן פשוט מגיעות לחאן שמתפקד כספינת אם ללינה, ארוחות ואטרקציות. מפה יוצאים בצורה מאורגנת לטיולי טעימה במכתש ולנקודות נייחות נוספות בעיירה. כל השאר יגיע אליכם. מי שאינו מעוניין בלינה העממית ב"צל מדבר" (חדרי בוץ אקולוגים/אוהל בדואי/קמפינג), יכול להשתתף בתשלום בפעילויות בחאן וליהנות מהיתרון הלוגיסטי, מהזולה-גלריה השווה עם חלונות הענק למכתש ומחוויית לילות כוכבים אינטימית בחברה מצומצמת.

מכתש רמון – לא על שמו של אילן רמון

ב-2013 נפתח מחדש מרכז המבקרים מכתש רמון אחרי שיפוץ מסיבי ומאז יש לו תפקיד כפול: מרכז הנצחה לאסטרונאוט הישראלי אילן רמון ומרכז מבקרים של המכתש והטבע שבו. הקשר בין שני הנושאים אינו מוסבר מספיק טוב והדבר יוצר בלבול. מצער שרבים יוצאים מהמקום עם ההבנה השגויה שהמכתש קרוי על שמו של אילן רמון. זו טעות. מקור השם רמון הוא בשפה הערבית. נחל רמון נקרא ואדי רומאן בגלל הרומאים שעברו בו, ושם הנחל הקנה למכתש את שמו. אילן רמון, שנספה יחד עם חבריו באסון מעבורת החלל קולומביה, אהב את הנגב ואת ארץ המכתשים ואף שינה את שם משפחתו בגללם, אבל עד כאן הקשר. המבקר הממוצע אינו אשם בטעות. ההצפה הרגשית שמעוררת באופן טבעי ההנצחה, היא שגורמת למבקרים לזכור את מכתש רמון בעיקר בהקשר של אילן רמון ובכך עושה עוול לטבע הנדיר שכאן.

מכתש רמון (צילום: נגה משל)
מכתש רמון | צילום: נגה משל

והוא באמת נדיר. בעולם יש רק 7 מכתשים שנוצרו בתהליכי שחיקה טבעיים ו-5 מהם בישראל. מכתש רמון הוא הגדול בעולם ולצד ארבעת המכתשים הנוספים בנגב הם נחשבים למופע גיאולוגי ייחודי. עקב כך אפילו המילה 'מכתש' זכתה לתהילת עולם והמונח הגיאולוגי הבינלאומי לתופעה הוא 'מכתש' (makhtesh). המכתש נוצר בתהליכי בליה טבעית של סלע קשה (מצוקי המכתש) שכיסה על סלע רך. אבן החול הרכה נשחקה ונשטפה החוצה ומה שהתקבל הוא 'בור' ענק (40 ק"מ אורך ו-9 ק"מ רוחב מירבי) שבקירותיו וקרקעיתו מקועקעות שכבות סלע קדומות. המכתש הוא חלון אל פנים כדור הארץ המאפשר הצצה אל מה שרואים בדרך כלל רק במצגות ולא בטבע. ירדתם למטה עם כביש מעלה העצמאות – ירדתם לבטן האדמה.

הכי קצר והכי בקטנה - המנסרה, מסלולון חובה במכתש

טוב שיש במכתש את המנסרה! אתר הטבע קרוב מאוד לכביש וההגעה אליו ממצפה רמון קלה ומהירה. מדובר בשביל קצר ומעגלי (חצי שעה גג) המטפס אל ראש גבעה וחושף בפני המטיילים תופעה גיאולוגית ייחודית המעניקה טעימה מסיפורו של המכתש. תראו כאן סלעים שהתחממו ו'נאפו' על ידי מאגמה לוהטת וכשהתקררו נסדקו וקיבלו צורה של מנסרה המזכירה בולי עץ (בדומה למשושי הבזלת בבריכת המשושים). השביל המרחף מטפס מעלה מעל ערימות של מנסרות ואז יורד לחניון מהצד השני.

המנסרה (צילום: נגה משל)
המנסרה | צילום: נגה משל

היעלים – חתולי הרחוב של מצפה

גם אחרי שרואים את זה עשרות פעמים זה מפעים. יעלים. כך סתם ברחוב, בכיכר. או כמו שאומרים המצפאים – היעלים הם חתולי הרחוב של מצפה. בעל החיים העדין והיפה הזה מסתובב ברחבי מצפה רמון, אבל כמונו גם ליעלים מתאים יותר לצאת החוצה בשעות הבוקר ואחה"צ. כמעט תמיד תמצאו יעל שיגיע להגיד שלום במפרצון התצפית מתחת למרכז המבקרים - על כביש מעלה העצמאות. באותה נקודה בקצוות של היום תוכלו גם לראות גולשי צוקים שעושים סנפלינג מרחבת מרכז המבקרים מטה. כל אחד יכול לעשות זאת בתיאום עם חברות הטיולים הפועלות כאן.

מה עושים כאן ביום? 

לפני שנגיע לשעות החום המתאגרות יותר (וגם להן מצאנו פתרונות), הכלל הראשון והשחוק הוא לרכז פעילות בחוץ בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות אחה"צ.

חוות האלפקות - ביקור בחווה הוותיקה (בת 30 שנה) הוא תמיד חווייתי במיוחד עם ילדים. החווה, שיש בה גם צימרים למעוניינים, היא ביתם של לאמות ואלפקות חמודות ולומדים כאן לא רק להבדיל ביניהן אלא גם להאכיל אותן מכף היד, להכיר את סיפורן ולהסתחבק איתן ממרחק אפס. חלקן משוטטות חופשי ויש כאן גם עזים ובעלי חיים נוספים. במקום סככה מוצלת, בית קפה, חנות קטנה ומפעל לייצור צמר אלפקות.

חוות האלפקות (צילום: חיים רביה)
חוות האלפקות | צילום: חיים רביה

חי רמון – מדובר בגן זואולוגי מדברי לחיות המדבר הקטנות וגם גן הצלה. אמנם התצוגה קצת מיושנת אבל התוכן חי ויש פה מספיק צל כדי להעביר כאן שעת חום. ממוקם בקרבת מרכז המבקרים, ויש גם סרט והפעלת חידות לכל המשפחה.

מה עושים בצהריים כשחם ממש

פתרונות ממוזגים ורטובים:

ביקור בפארן מפעל הסבון והקוסמטיקה – ההפוגה הממוזגת והריחנית ביותר בסביבה. המפעל שקם ב-1996 התחיל את דרכו בגלל תקלה ביתית במכונת הכביסה של מייסדיו והפך למפעל מוביל לסבון, קוסמטיקה ואיפור טבעיים. ממוקם כיום ברובע דרך הבשמים וחצי מתוצרתו מיוצאת לחו"ל. בהזמנה מראש של 8 מבוגרים ניתן לערוך כאן סיור חינמי הכולל פעילות 'חפש את הסבון' בחצר התבלינים.

מרכז המבקרים מכתש רמון (לא מתאים לילדים מתחת לגיל 5) - הפתרון הממוזג, המתבקש והמרשים ביותר. הביקור במרכז במתכונתו החדשה אורך כשעה ורצוי להזמין מקום מראש. החלק הארי של המרכז עוסק בהנצחתו של אילן רמון ז"ל ומספר את סיפורו האישי ואת סיפור האסון של מעבורת החלל קולומביה. הביקור מדמה יציאה לטיסה בחלל עם שעון עצר, מעלית המדמה שיגור ומעבר מתוזמן שאינו ניתן לבחירה בין אולמות התצוגה והסרטים. זה חווייתי ומושקע ולכאורה מדובר בביקור לכל המשפחה, אבל חשוב לזכור שהעיסוק בנושא אינו קל. הסרט בסופו של דבר הוא סרט זיכרון והוא מציף רגשות ועצב. זו חוויה שלא בטוח מתאימה לילדים צעירים (ואם כן – כדאי מאוד לעשות להם הכנה מראש כי הוא לא פוסח כמובן על ההתרסקות, האסטרונאוטים שלא שבו ומזכיר גם את מותו הטרגי של בנו של רמון – אסף).

אחרי החלק העוסק בחלל מובלים המבקרים לחלק המצוין העוסק בהיווצרות המכתש. התצוגה הגיאולוגית מתרחשת על מסך תלת ממד והיא פשוט מאלפת ומקורית. גם המחשות המסלע האינטראקטיביות באולם טובות. אל תפספסו את הסרט האחרון – סרט מרהיב על הטבע במכתש (הוא אחרון ודווקא ממנו בניגוד לסרטים ולתצוגות האחרות קל להתחמק).

לו ניתן היה לבחור לצפות רק בתצוגה הגיאולוגית המרהיבה, המרכז היה יכול להתאים לכל הגילאים וגם לאפשר חופש בחירה לכל מבקר. כרגע זה לא ניתן ולכן צריך להפעיל שיקול דעת לפני כניסה עם פעוטות.

הדרך לחוות האלפקות (צילום: נגה משל)
הדרך לחוות האלפקות | צילום: נגה משל

2 בריכות שחייה – בימים של לילות כוכבים בריכת השחייה של מצפה רמון פתוחה לאורחים ומבקרים ומציעה הפוגה רטובה בשעות החום. בריכה נוספת הפתוחה לקהל הרחב נמצאת במלון סוויטות רמון (40 ש"ח לאדם פתוחה בשישי-שבת 9:00-18:00).

בית הקפה החדש של אורחן רובע הבשמים – נפתח לפני מספר שבועות - סוף סוף יש בית קפה במצפה רמון. ממוזג, תפריט בהרצה והרבה תקווה.

איפה לנים? או מבחן השנ"צ

במצפה רמון לא חסרות אפשרויות לינה, מהיוקרתי והיקר ביותר ועד הפשוט והספרטני. הנה 3 אופציות של מלון, לינה אקולוגית וחלל אירוח חדש הכולל חדרים, בית קפה ומאהל משותף.

סוויטות רמון רשת סמארט הוטלס – מלון משפחתי שנפתח לפני 6 שנים וממוקם בתוך העיירה בבלוק שיכונים שהוסב למלון. יש כאן 34 חדרי סוויטות מרווחים ב-3 גדלים (דירת הסטודיו הגדולה יכולה להכיל שמונה אנשים). חדר האוכל מזמין גם אורחים שלא לנים כאן והפלוס הענק הוא בריכת שחייה שנפתחה לפני שנה ופתוחה בתשלום לא רק לאורחי המלון. המלון מתרחב עתה לבלוק סמוך ונבנים בו עוד 12 חדרים שישקיפו לנוף.

מבחן השנ"צ – בלי בעיה. חדרי הדירות ממוזגים ואפשר גם להיות בבריכה.

  • החל מ-550-600 ש"ח לזוג כולל ארוחת בוקר. תוספת לילד: 90 ש"ח.
  • כניסה לבריכה לאורחים חיצוניים – 40 ש"ח (יש לברר שעות פתיחה).
  • מחיר ארוחות לאורחים מבחוץ: ארוחת בוקר-55 ש"ח לאדם (ילד 50%), ארוחת ערב - 130 ש"ח (ילד 50%).

חאן צל מדבר – ב- 2020 כשהחאן הוותיק הזה יחגוג 30 שנה, יהיו בו 70 יחידות גלאמפינג חדשות ומפנקות ובריכה על שפת המכתש. עד אז בנקודה האסטרטגית הזו על קצה המצוק, יש מאהל בדואי וחדרי אדמה אקולוגיים (אוהלוגים) שבנייתם מותאמת לסביבה ומבודדת מחום. שורת החדרים ממוקמת על שפת המכתש והם מזכירים במעט את התחושה של חושה קו ראשון על המים בסיני. ברגע שפותחים את הדלת – עוצמת הטבע מתפרצת. בחדרונים מיטות פשוטות, חשמל, מאוורר ו-זהו. כל אורח מקבל מצעים בסגנון ביתי והמקלחות והשירותים משותפים. יש גם מטבח שיתופי אבל אפשר להזמין ארוחות. לב המקום הוא הזולה-גלריה עם חלונות הענק המשקיפים למכתש ובה ניתן לנוח, לקרוא, לשחק, להסתלבט והיא גם משמשת כמסעדה וחדר האוכל.

צל מדבר (צילום: יחסי ציבור)
צל מדבר | צילום: יחסי ציבור

מבחן השנ"צ – בשעה 14:00 הלוהטת נרשמה הירדמות נינוחה ללא טיפת זיעה באוהלוג מאובזר במאוורר בלבד! מסקנה: הבנייה האקולוגית הזו באמת מבודדת. אפשר גם להעביר את השעות החמות בזולה-גלריה.

  • 330 ש"ח לאוהלוג לזוג.
  • ארוחת בוקר בסיסית ללא הזמנה מראש: 35 ש"ח (טחינה, יוגורט, לאבנה, ריבה, פיתות, תה, קפה). ניתן להזמין ארוחת בוקר מלאה וארוחות נוספות.
  • בלילות כוכבים באוגוסט, המקום מארח סופי שבוע הכל כלול על בסיס חצי פנסיון (לינה, אוכל, פעילות ואטרקציות). סוף השבוע הראשן (4.8) מותאם למשפחות עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים ויש גם סופ"ש לשומרי מסורת (17.8) וסופ"ש דו לשוני (24.8).
  • מחירים לחבילת הכל כלול של 2 לילות (לינה, חצי פנסיון ותוכן).
  • 1880 ש"ח לזוג, 480 ש"ח תוספת לילד (גיל 3-15).

אורחן רובע הבשמים ובית קפה - (לשעבר צ'קרה) שרון מאור מוזיקאי ויוצר, חזר למצפה רמון לפני כמה שנים ופתח בפסח מתחם אירוח חדש ואולפן הקלטות ברובע דרך הבשמים. במקום 4 חדרים עם מקלחת ושירותים, שדלתותיהם פונות לחלל משותף. לפני מספר שבועות נחנך פה גם בית קפה שזו בשורה טובה לכל מי שעובר במצפה. החלל המשותף משמש לישיבה, מנוחה, אכילה וגם להופעות וקבלות שבת. החדרים פשוטים ונעימים ומשלבים עץ ועיטורי קרמיקה. המוטו של האירוח הוא של ביחד ובקרוב תהיה גם מכבסה אוטומטית. בחוץ אוהל בדואי קטן ובסיסי ללינה משותפת. בקרוב ייבנה דק עץ בקומת הגלריה מעל החדרים עם יחידת דיור נוספת ומרחב לסדנאות.

מבחן השנ"צ – באוהל הבדואי יהיה קשה לישון בצהריים, אבל בחדרים ובחלל הכניסה/בית קפה יש מיזוג והאורחים מוזמנים להעביר כאן את השעות החמות. אחרים מוזמנים לבית הקפה שתפריטו מתגבש בימים אלה.

  • 140 ש"ח לאדם, 350-380 ש"ח לזוג. 560 ש"ח ל-4 איש.
  • שעות פתיחת בית הקפה 09:00-18:00.

מקומות חדשים נוספים - מעבר – מתחם של יצירה, מחול, מוזיקה ואירוח היכן שהיו "אדמה" והדסער שהסבו את בית הקפה היפה שלהם ללופט אירוח מיוחד. טיפ: כשאתם במצפה בדקו מי מופיע במועדון הג'ז ובפאב הברך – דברים טובים קורים כאן גם מבחינה מוזיקלית.

>>למזג האוויר העדכני במצפה רמון