פחות משעה נסיעה מגוש דן ואתם ברמת הנדיב. כאן יש מכל טוב - מסלולים קצרים וקלים או מסלולים לחובבי לכת, נוף נפלא, מעיין קטן ויפה, אתרים ארכיאולוגיים וגן יפהפה והכל על חשבון הברון.

לא מאוד רחוק משם, תמצאו מסלול טיול באחד החופים היפים והפחות מוכרים בארץ - בתל תנינים ושפך נחל תנינים. תוכלו לבחור בין מסלול קצר אל מעיין עין צור ובחזרה, או במסלול חד-כיווני בין במעיין לגן הנדיב, או במסלול מעגלי מעט יותר ארוך.

יוצאים לדרך: נכתוב ב-Waze אורט בנימינה ונגיע לחנייה התחתונה של בית הספר. בסמוך לה נראה ספינה ישנה של חיל הים - אמנם העלייה לספינה אסורה אך נוכל להתרשם ממנה לצלילי השיר "שיר ההפלגה" . מכאן נלך עם שביל ישראל בעלייה מתונה לכוון חורשת אורנים, נפנה ימינה ליד החורשה ונמשיך כמה דקות עם שביל ישראל אל עין צור, כשבדרך נשמע את השיר "הטיול הקטן". למרות שהמעיין עצמו קטן ונסתר המקום הוא חגיגה לילדים - ניתן להיכנס לחדר הראשון של מערת המעיין וללכת ממנה באמה קטנה אל בריכה בה ניתן לטבול רגליים ולהתרענן. בצמוד, מתחת לסככת צל, לכו מעל שרידי בית המרחץ הרומי, כאן תוכלו להבין שאז לא לכל אחד הייתה מקלחת בבית והרחצה בבית המרחץ הייתה אירוע חברתי ולא רק ניקיון. (וזה המקום לשיר "שיר עם נקי" של מתי כספי).

אם בחרתם להמשיך בטיול רגלי - המשיכו עם סימון השבילים המקומי של רמת הנדיב: עמודי עץ קטנים ועליהם עיגול כחול (במסלול זה) אתו תעלו עד "כיכר השבילים" וממנה הדרך קצרה למרכז המבקרים של רמת הנדיב. במקום שירותים, קיוסק וגם סרט קצר על הברון רוטשילד.

אם הקפצתם רכב סיום לחנייה שכאן - זה סוף המסלול, כמעט, אל תוותרו על הסיור בגן הנדיב, בו קבורים הברון בנימין אדמונד דה-רוטשילד ואשתו עדה. זו ההזדמנות להכיר את השיר "אנשים טובים באמצע הדרך ".
אם הרכב נשאר ליד אורט בנימינה - תוכלו לבחור לחזור בשביל מקביל, דרך בית חורי ומכלול העתיקות המרשים חורבת עלק (פרטים על המקום תוכלו לקבל במרכז המבקרים)

זמני הליכה משוערים: מאורט בנימינה לעין צור וחזרה - כ-10 דקות כל כיוון.
מאורט בנימינה לגן הנדיב - כשעה מסלול טבע + כחצי שעה בגן הנדיב.
מסלול מעגלי - כשעתיים + כחצי שעה בגן הנדיב.

חשוב! מתחם רמת הנדיב, החנייה ומרכז המבקרים נסגרים ב-16:00. לא ניתן להישאר שם עם הרכב מעבר לשעה זו. החנייה של אורט בנימינה פתוחה חופשי והיא מאפשרת לטייל גם בשעות אחה"צ הנעימות.
אפשרות יפה אחרת ברמת הנדיב הוא המסלול מגן הנדיב אל כלוב הנשרים.

נחל תנינים (צילום: יחסי ציבור)
נחל תנינים | צילום: יחסי ציבור

וכעת - אל התנינים והדייגים.

אל דאגה, התנין האחרון בנחל ניצוד לפני 105 שנים ומאז נשאר רק שמו של הנחל היפה.

יוצאים לדרך: נכתוב ב-Waze "תל תנינים" ונפנה מכביש 4 לכוון ג'יסר א-זרקא. כאן מומלץ להשתיק רגע את תכנת הניווט, לפנות שמאלה בשילוט לבית חנניה ולעצור לפני שער המושב. מימין לו תראו שריד יפה של אמת המים הרומית לקיסריה. נמשיך לפי Waze, נחצה את הכפר ונגיע לשפך נחל תנינים. מומלץ לעצור כ-200 מטר לפני הים וללכת עם שביל ישראל ליד הנחל עד השפך. כאן נוכל ליהנות מהשיר "חסקה".

עם קצת מזל תראו כאן שפמנונים או דגים אחרים ועופות מים. משפך הנחל נעלה מעט דרומה לגבעה יפה - תל תנינים, או בשמה המקורי שובר השיניים - קרוקודילופוליס. זה המקום לאתגר את גוגל ולחפש כיצד הגיעו תנינים ממצרים לנחל תנינים.

מדרום לתל שוכן כפר הדייגים היחיד בארץ. עם קצת מזל נפגוש כאן את מוסא הדייג ונוכל לקנות תה או קפה, לשתות בסוכה על שפת הים ולהרגיש (כמעט) כמו בסיני...

המסלולים מובאים באדיבות באדיבות ערוץ הופ! ילדות ישראלית והחברה להגנת הטבע. את כל השירים המוצעים כאן תוכלו לשמוע באפליקציה. לפרטים