טיולים במדבר יהודה: נחל פרת (צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש)
מעיינות זורמים כל השנה. נחל פרת עליון | צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש

חלקו העליון של נחל פרת, הנחל הצפוני ביותר במדבר יהודה, מציע לנו מדבר שונה מהמוכר: היובש והצבע הצהוב משתלבים בצבעי ירוק של צמחייה וכחול של מים, המעיינות זורמים דרך קבע בעוצמה בכל ימות השנה, ויוצרים נווה מדבר אמיתי.

איך מגיעים: מירושלים נוסעים לכיוון ים המלח. חולפים על הפניות למעלה אדומים, למישור אדומים ולכפר אדומים, ופונים שמאלה בכביש 458 לדרך אלון. לאחר כ-3 קילומטר חולפים ליד היישוב אלון ויורדים בירידה תלולה ומפותלת, חולפים על פני פנייה אחת ימינה ולאחר כחצי קילומטר פונים שמאלה לרחבת עפר, בה חונים.

כניסה: ללא תשלום
אורך המסלול : 4 ק"מ
כמה זמן: 2-2.5 שעות
מפת סימון שבילים: מספר 8 – צפון מדבר יהודה וים המלח.

המסלול

את המסלול אנו מתחילים בהליכה בשביל מסומן באדום היורד אל ערוץ נחל פרת. נחצה את ערוץ הנחל ונלך על גדתו השמאלית. מימין צמחיה רבה ומים, שבחלק זה אינם ראויים. לאחר 10-5 דקות, נגיע אל מפגש נחלים ולפיצול שבילים. נמשיך ישר בשביל המסומן בכחול ונעלה בעלייה קצרה ותלולה אל המצוק שמעל לערוץ הנחל, שעליו נלך ב-20-15 הדקות הקרובות, עד שהשביל פונה ימינה ומתחיל לרדת בין הסלעים חזרה אל ערוץ הנחל. נרד במדרגות סלע ונמשיך ללכת על שפת הנחל כשמימין זורמים המים בכל ימות השנה. לאחר מספר דקות פונה השביל שוב ימינה, ונכנס אל בין צמחי הקנה הגבוהים. נלך בתוך המים ובמעבה הצמחייה ולאחר 10-5 דקות נוספות נצא מסבך הצמחייה ונמצא את עצמנו על שפת בריכה - הבריכה העגולה בנחל פרת עליון. כדאי להיכנס אל מי הבריכה או לשכשך את רגלינו בפלג המים שמוביל את המים אל הבריכה. לאחר הבילוי בבריכה נחזור באותה הדרך אל המכונית.

טיולים במדבר יהודה: נחל פרת (צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש)
זו לא פטה מורגנה. בריכה עגולה בלב המדבר | צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש

איפה נעשה פיקניק? בחניון שמורת עין פרת, הכניסה דרך הישוב עלמון ענתות.

המסלול המלא באתר מסלולים > להתאהב בארץ מחדש

מעדיפים טיול עירוני? יש לנו גם כאלה