טיול במדבר יהודה: בריכה בנחל פרת (צילום: ערן גל-אור)
בריכת סימן שאלה נחל פרת | צילום: ערן גל-אור

חלקו התחתון של נחל פרת משלב טיול בתוך קניון מדברי צר, עמוק ומרשים, יחד עם זרימה קבועה וחזקה של מי מעיינות צלולים, ועם קבוצה גדולה של בריכות יפות ומפלי מים – חווית טיול בלתי רגילה.
איך מגיעים: מירושלים נוסעים לכיוון ים המלח. חולפים על פני הפניות למעלה אדומים, למישור אדומים ולכפר אדומים, ולאחר מכן פונים שמאלה אל כביש 458 לכיוון הישוב אלון ולעין מבוע. נוסעים בכביש המפותל כ-3 קילומטר, חולפים על פני הישוב אלון, יורדים ירידה תלולה ומפותלת, ולקראת סופה מחנים במפרץ החניה בצד ימין של הכביש.

כניסה: ללא תשלום.
אורך המסלול: כ-3 קילומטר.
כמה זמן: ארבע-חמש שעות, תלוי בזמן הבילוי בבריכות.
מפת סימון שבילים: מס' 8 – צפון מדבר יהודה וים המלח.

טיול במדבר יהודה: הבריכה העמוקה נחל פרת (צילום: ערן גל-אור)
הבריכה העמוקה נחל פרת | צילום: ערן גל-אור

המסלול

מרחבת החנייה נרד בשביל המקביל לכביש לכיוון בריכת המעיין הראשונה - עין מבוע. המעיין, שנמצא במרכזו של נחל פרת, הוא אחד משלושה מעיינות מרכזיים שמזינים את הנחל. לאחר בילוי בשתי הבריכות שבמעיין – הבריכה החיצונית והבריכה הפנימית העגולה, נצא אל השביל המסומן באדום ונלך לצד ערוץ הנחל הזורם. מימין תקיף אותנו צמחיית קנים, ומשמאל נישא המצוק הגבוה.

לאחר כ-200 מטר נגיע לבריכת השכשוך הארוכה (כ-30 מטר) בה נבלה עם הילדים. לאחר הבילוי נמשיך בהליכה לאורך הערוץ כ-70 מטר נוספים, עד ל-"בריכת הבור", וכ-100 מטר נוספים עד לבריכת "סימן השאלה" – נשתאה מהיופי ומעומס המים, נרחץ בהם ולאחר מכן נמשיך 15-10 דקות נוספות בתוך הערוץ אל הבריכה העמוקה – בריכה המוקפת בקבוצה של סלעים. גם המים הקרים לא ימנעו מאיתנו להיכנס ולשחות בבריכה היפה.

טיול במדבר יהודה: בריכת המגלשה נחל פרת (צילום: ערן גל-אור)
בריכת המגלשה נחל פרת | צילום: ערן גל-אור

מכאן נותרו לנו עוד כ-200 מטר עד לקבוצה של שלוש בריכות נוספות – "בריכת 3 המפלים", "הבריכה הקטנה" שאחריה ו-"בריכת המגלשה" התחתונה והמרשימה מכולן, אליה נרד בסולם היתדות שקבוע בסלע.
הבילוי בבריכות יארך זמן אותו עלינו לקחת בחשבון וכשנסיים נחזור באותה הדרך אל עין מבוע ואל המכונית.
אטרקציה בקרבת מקום: מוזיאון השומרוני הטוב – פסיפסים מבתי כנסת עתיקים ביהודה ושומרון ועוד.
אוכל: אפשר לעשות פיקניק בעין מבוע, בתחילת או בסיום המסלול.

למידע מפורט על המסלול : באתר ובסדרות הספרים מסלולים > להתאהב בארץ מחדש 

>>מסלולי טיול נוספים בארץ