אירוס נצרתי (צילום: שי גינות, רשות הטבע והגנים)
רק בחורף. אירוס נצרתי | צילום: שי גינות, רשות הטבע והגנים

בימים אלו החל האירוס הנצרתי פורח בנחל דישון, וזו בהחלט סיבה טובה לביקור בשמורת הטבע המקסימה הזו בגליל העליון. זהו טיול קווי, ברגל או ברכב 4X4, ותוכלו להנות בו מנוף ומצמחיה שאופייניים לחורף.

איך מגיעים: לגוש חלב מגיעים דרך הפניה לכפר מכביש מירון-סאסא. ניכנס לכפר, נעבור את הפניה ימינה אך לא נפנה בה, ומיד אחריה כביש צדדי הפונה אף הוא ימינה. ניכנס בשביל, ההופך עד מהרה לדרך עפר לבנה.

יוצאים לדרך

בית כנסת עתיק בגוש חלב: דרך העפר הלבנה היא הכניסה לנחל גוש חלב, אחד מיובלי נחל דישון. לאחר כמה מאות מטרים נראה מימין לדרך את שרידי בית הכנסת הקטן של הכפר היהודי גוש חלב מתקופת הרומאים. בבית הכנסת משקוף עליו חרוט חיוויאי (מין עוף דורס) האוחז ברגליו נחש - סוג המזון החביב עליו.
כמו כן על העמוד הדרומי מזרחי ניתן לפענח כתובת בעברית המציינת את שם תורם העמודים - נחום בן יודן.

מעיינות זורמים: נפגוש מספר מעיינות הנובעים מצלע ההר, ומצטרפים לזרימת הנחל שבעבר הפעילה מספר טחנות קמח בכוח המים. שרידים מטחנות אלו ילוו אותנו גם בנחל דישון אליו נצטרף מיד. במפגש נחל דישון ונחל גוש חלב נמצא חורש אלונים, ובהמשך הדרך נראה את נחל דישון, החורץ את תוואי השטח בחריץ צר ועמוק.

תחנת שאיבה במבואות נחל דישון: כאן נראה תחנת שאיבה המעבירה את מי הנחל לצרכי האדם. בכך היא מייבשת את הנחל מרבית ימות השנה, למעט זרימות שטפוניות בעונת הגשמים, וזרימת עודפי שאיבה המצטרפת למספר מעיינות קטנים הנובעים במורד.

האירוס נצרתי פורח: נגיע לבריכת מים הנמצאת בסמוך להצטרפות נחל אביב, כאן נמצאת תחנת שאיבה נוספת. לאחר חניה קצרה ותצפית על מצוקי נחל אביב, נמשיך בדרכנו במורד הנחל. לא למהר – אנחנו מתקרבים לאתר פריחת אירוס נצרתי, אוכלוסיית אירוסים מרהיבה ביופיה. אירוס נצרתי, אחד היפים באירוסי ההיכל, שוכן כאן באתר יפה במיוחד. בסוף הקיץ פורחת כאן גם החלמונית הגדולה.

וזה לא הסוף: לאחר שארחנו חברה לאירוסים (זהירות! לא לפגוע בהם, אין רבים כמוהם בעולם!) נמשיך במורד הנחל עד לחיבור עם כביש עין זיתים - רמות נפתלי. מכאן פתוחות לפנינו מספר אפשרויות: להמשיך בנחל דישון תחתון עד לכביש ראש פינה קריית שמונה, או לפנות ימינה לכיוון חניון עין זיתים, כאן ניתן לנפוש ולהשתעשע במתקני הפארק. אופציה נוספת היא לפנות שמאלה לביקור בתצפית נוף קרן נפתלי, תצפית מרהיבה על עמק החולה שהוקמה לאחרונה על ידי רשות הטבע והגנים לנוחות קהל המבקרים.

כרטיס ביקור

אזור גיאוגרפי: גליל עליון וגליל מערבי
משך: עד חצי יום
למי מתאים: משפחות, טיולי פריחה
עונות בשנה: כל השנה, מומלץ בחורף
התניידות : רכב שטח, הולכי רגל
עוד באיזור: ראש פינה, אגמון החולה, הכפר הצ'רקסי ריחנייה
אטרקציות בסביבה:  טרקטורונים ברמות נפתלי, אגם חי ביראון, יקב דלתון
מסעדה על הדרך: מסעדת אל ליאלי המזרחית מציעה חומוס מעולה וסלטים עונתיים יוצאי דופן כמו עולש וחוּבֶּזָה . פרטים בטלפון: 04-6987819

המסלול באדיבות רשות הטבע והגנים. למידע נוסף היכנסו לאתר או חייגו ל- 3639*

>> המקומות בארץ שיעניקו לכם בריאות, פרנסה טובה ושידוך נפלא