המסלול: משער קיבוץ גברעם יוצאים מערבה על כביש הכניסה כחצי ק"מ עד קצה העלייה, במפגש עם דרך סלולה מדרום (מצידו השני של הכביש ישנו שלד של משוריין מלחמת העצמאות). פונים דרומה בדרך הסלולה וממשיכים בה כ-2 ק"מ. בדרך עוברים שתי תחנות שאיבה של "מקורות" עד שמגיעים למפגש עם דרך ממזרח (סימון שבילים אדום). פונים מזרחה בדרך ואחרי כ-400 מטר מגיעים למזלג שבילים צמוד ליער אקליפטוסים. ממשיכים ישר לתוך היער, ופה מתחיל ומתפתל הסינגל בין העצים (כ-850 מטר עד למפגש עם מזלג דרכים).

טיולים במישור החוף: כלניות ביער גברעם (צילום: יעקב רזניק)
בפברואר יש כאן מרבדי כלניות | צילום: יעקב רזניק

פונים שמאלה (צפונה) כ-50 מטר, ונכנסים על הסינגל ימינה לתוך היער (שימו לב: הקרקע מכורכר פריך - אנא הימנעו מנעילת בלמים). הסינגל מתפתל כ-500 מטר בין העצים עד שמגיעים למערה חצובה בסלע כורכר, אשר שימשה לכריית לבנים לבניית הכפרים הערביים שהיו כאן טרם קום המדינה. זה הזמן לקפה אם רוצים. מכאן יוצאים מהיער (דרומה) כ-30 מטר עד לדרך עפר אשר גובלת מצפון ל"שמורת גברעם", שמשמשת מרעה לבקר של קיבוץ אור הנר. בפברואר מכוסה האזור במרבדי כלניות. ניתן לשלב ביקור בשמורה למי שחפץ, רק הקפידו לסגור שערים (יש הרבה סינגלים שנעשו על ידי הבקר).

מכאן ממשיכים מזרחה על דרך העפר כ-200 מטר, ופונים צפונה במפגש של שטח בור שנכנס כ"לשון" לתוך היער. רוכבים כ-300 מטר עד צומת דרכים (T) ופונים שמאלה לתוך היער. רוכבים על הדרך כ-200 מטר עד שהדרך מתעקלת ימינה, ומיד אחרי העיקול פונים שמאלה לסינגל שלוקח אותנו במעלה ערוץ אל מחוץ ליער, עד לדרך עפר שגובלת בשטח חקלאי.

בדרך אנו פונים מזרחה כ-150 מטר עד למפגש דרכים נוסף שבו פונים דרומה. הדרך פונה שמאלה ועושה פרסה, ואחרי כ-200 מטר אנו עוזבים אותה ימינה (דרומה). עוד כ-20 מטר ויורדים שמאלה מהדרך לתוך סינגל שיורד לכיוון ערוץ וחוצה אותו על גבי גשרון עץ צר. הסינגל ממשיך לאורכו כ-200 מטר דרומה, ומטפס על גבעה בעליה טכנית קצרה (קרקע רכה). מקצה הגבעה ממשיך הסינגל עד למפגש עם דרך עפר שלוקחת אותנו דרומה ומתעקלת מערבה בירידה מ"אוכף". ב"אוכף" יורדים מהדרך דרומה, לסינגל שנכנס לאורך טרסה בין עצים ורוכבים איתו בקו גובה עד מאחורי כיפה.

פה מומלץ לעצור ולהנמיך את האוכף. עכשיו נרד בסינגל תלול וקצר עד קצה היער, שנפגש שוב עם דרך העפר שגובלת בשמורה (סימון שבילים אדום). בדרך נפנה שמאלה ונרכב לאורך היער עד שהדרך חוצה שטח חקלאי ונפגשת עם דרך נוספת. במפגש נפנה שמאלה ונרכב כ-300 מטר עד מפגש עם דרך מימין שגובלת בין השדה ליער. נמשיך איתה עד לעברו השני של השדה, שם יוצא סינגל צפונה ומתפתל לתוך היער, מתיישר על טרסה בקו גובה ולבסוף נפגש עם דרך עפר.
בדרך נפנה שמאלה ונעלה לאורכה, בין שיטים שכיסו על הדרך, עד לעברה השני של הגבעה. שם יורדת הדרך לתוך "אוכף" ועולה בסינגל לכיוון צפון-מזרח לראש גבעה. משם יורד הסינגל בתלילות לתוך מרבד כלניות קטן (בעונה), חוצה דרך עפר, עולה לגבעה שממול, מתפתל בתוך היער בצמוד לשדה ומגיע עד לגדר של קיבוץ גברעם. אם השער פתוח אפשר לחצות את הקיבוץ עד לשער הראשי.

הקלוריות שאחרי: מישור החוף הדרומי אינו בדיוק בירת הקולינריה הישראלית. עם זאת, אוכל דרום אמריקאי טעים תוכלו למצוא במסעדת "פטגוניה" (050-2400500), קיבוץ אור הנר.

עוד פרטים
רמה: בינונית
אורך המסלול: 12 ק"מ
זמן: כשעה
עונה מומלצת: חורף ואביב
שעה: מוקדם בבוקר
מפת ס"ש: מישור חוף הנגב (13).

הגעה: מכביש מס' 4 (יד מרדכי-אשקלון), כ-2 ק"מ צפונית לצומת יד מרדכי, פונים מזרחה לקיבוץ גברעם. אפשר לחנות בתוך הקיבוץ. סימון המסלול - בשילוט צהוב.

המסלול והתמונות באדיבות אתר "הרים"

לכל מסלולי האופניים