טיולים בנגב: בריכת עין ירקעם (צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש)
מענג ומהנה, לא פחות: עין ירקעם | צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש
איך מגיעים: מגיעים לצומת רותם שבכביש 25, ופונים בה דרומה לכביש 206. לאחר כ-10 קילומטר חולפים על פני פניה שמאלה לכביש 227 וממשיכים ישר לעוד כ-3 קילומטר. חולפים על פני פניה ימינה למכתש הגדול ולירוחם, ולאחר כחצי קילומטר נוסף פונים שמאלה לחניון עין ירקעם שבה חונים מכונית אחת שתמתין לנו בסיום המסלול.
עם המכונית השנייה חוזרים בכביש 206 עד לצומת הפנייה לכביש 227, ופונים ימינה לכיוון מעלה עקרבים. לאחר כ-3.5 קילומטר פונים ימינה על פי השילוט למעלה ימין, וחונים את המכונית בצד ימין של הדרך.
ניתן לקצר את המסלול בהליכה לחלקו הראשון - לעין ימין ולמעלה ימין, או לחלקו האחרון - לעין ירקעם ולמפל נחל חתירה, ולהגיע לחניה בהתאם.

כניסה: ללא תשלום.
אורך המסלול:
כ-9.5 קילומטר
כמה זמן למסלול הארוך:
6.5-7.5 שעות.
מפת סימון שבילים:
מספר 14 – צפון הערבה ומזרח הנגב.
פיקניק ולינת שטח:
בעין ירקעם, בחניון החולות הצבעוניים, במכתש הגדול או בפארק ירוחם.

>> למידע מפורט על המסלול המקוצר

המסלול:

המסלול הארוך והמרשים מנחל ימין לעין ירקעם מתחלק ל- 4 חלקים: הגבים העמוקים והנפלאים בעין ימין; מעלה ימין והסדקים שבו; נחל חתירה ומעלה פלמ"ח, והמפל הענק בנחל חתירה ועין ירקעם.
ניתן ללכת במסלול חד כיווני מלא או לקצר וללכת בשני מסלולי הלוך חזור משני הכיוונים.

חלקו הראשון של המסלול מתחיל בשביל ירוק ובשלט שמפנה למעלה ימין. הולכים במישור רחב עד שמגיעים לסדרה של מדרגות סלע בהם נרד לתוך ערוץ הנחל. נלך מעט בתוך הערוץ ונגיע לגבי המים הגדולים של עין ימין. השביל יורד אל המשטחים הרחבים שמסביב לגבים, ומומלץ להיכנס למים בגב המאורך וליהנות משחיה במים קרים בלב מדבר.

טיולים בנגב: עין ימין (צילום: דוד גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש)
מים קרים בלב המדבר. עין ימין | צילום: דוד גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש

לאחר הבילוי בעין ימין נעבור לחלקו השני של המסלול, בהמשך השביל הירוק שעובר בפתח דמוי שער שיצרו הסלעים וממשיך לכיוון דרום. נלך בערוץ הרחב ואחריו נעבור לצד נקיק צר וקצר, ומיד אחר-כך עוזב השביל את ערוץ הנחל ואנו נפנה שמאלה ונעלה במתינות על גדתו הצפונית.

מצידנו הימני מתפתל הנחל בחדות ונוכל ליהנות מעוצמתו של הנוף המדברי. לאחר עלייה קצרה מתמתן השביל ו-10 דקות של הליכה מפותלת בין הגבעות יביאו אותנו חזרה אל קרבת ערוץ הנחל, ואל תצפית מרהיבה על מצוקיו ועל מפליו התלולים. לפנינו, בהמשך השביל כלפי מטה, נראה קבוצה של סדקים צרים וארוכים בסלע, שרוחבם לא עולה על כמה עשרות סנטימטרים. הסדקים נוצרו באחת מרעידות האדמה שפקדו את האזור, וכשנרד לכיוונם עלינו להיזהר שלא להתקרב אליהם יתר על המידה מרוב התלהבות וסקרנות ולמעוד לתוכם.

בנקודה זו נפגש השביל הירוק עם שביל כחול שפונה שמאלה, ועם סימון שביל ישראל שמתחבר אלינו. אנו פונים ימינה ומתחילים לרדת בשביל הירוק בקטע שמכונה מעלה ימין, לעבר המפגש עם ערוצו הרחב של נחל חתירה שנראַה לפנינו. לאחר כחצי שעה של ירידה ממתין לנו עץ שיטה רחב שניתן לשבת ולנוח בצילו. הליכה של מספר דקות נוספות בערוץ הנחל תביא אותנו אל המפגש בין נחל ימין לנחל חתירה שבו נפגוש גם בשביל אדום שפונה שמאלה לחלקו התחתון של הנחל. במפגש הנחלים פזורים עצי שיטה גדולים, ואנו פונים בו ימינה לתוך ערוץ נחל חתירה, וממשיכים בשביל ירוק ושביל ישראל.

טיולים בנגב: מעלה ימין  (צילום: דוד גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש)
להזהר לא ליפול! הסדקים בערוץ נחל ימין | צילום: דוד גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש

בנחל חתירה נעבור לחלק השלישי במסלול. נלך בשביל הצר שעולה במתינות רבה במעלה הערוץ הרחב, כשמשני צידנו מתנשאים מצוקים גבוהים ותלולים. לאחר כ-1.5 קילומטר, שיארכו כ-45 דקות, עולה השביל במתינות אל גדתו הימנית של הנחל ועוקף קבוצת סלעים מרשימה שחוסמת את המעבר בתוך הערוץ עצמו.
מספר דקות נוספות של הליכה בשביל המתפתל יביאו אותנו אל דרך ללא מוצא - מפל ענק מתנשא מולנו, מצוקים תלולים מימיננו, ומשמאל ניצבת שלוחה גבוהה. השביל הירוק ושביל ישראל פונים שמאלה, ומתחילים לטפס בתלילות בין הסלעים, במקטע שמכונה מעלה פלמ"ח. העלייה התלולה נמשכת כ-15-10 דקות, ובסופה נגיע לרגליו של מצוק תלול נוסף ושל סולם מתכת. נטפס בסולם המתכת ואחר-כך בין מדרגות סלע צרות, תוך שאנו נעזרים ביתדות ובכבלי מתכת שנמצאים במקום. בתום הטיפוס נגיע אל הכתובת שבה מתואר סיפור פריצת המעלה, וממנה נמשיך ללכת, כ-20 דקות נוספות עד שנתחבר שוב אל ערוץ נחל חתירה הפעם בחלקו העליון.

טיולים בנגב: מעלה פלמח (צילום: דוד גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש)
תלול, אבל נגמר מהר. מעלה פלמ"ח | צילום: דוד גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש

הגענו לחלקו האחרון של המסלול - השביל הירוק ושביל ישראל פונים שמאלה לעבר עין ירקעם. אך אנו נפנה ימינה בתוך ערוץ הנחל, ונלך לתצפית מראש המפל הגדול של הנחל. כ-15 דקות של הליכה מתונה בערוץ הנחל החולי, יביאו אותנו אל ראש המפל. לאחר התצפית נחזור באותה הדרך אל השביל ונלך בנחל חתירה לכיוון עין ירקעם.

נלך כ-800 מטר ונעלה על גדתו הימנית של הערוץ, ובתוך מספר דקות נפנה שמאלה בשביל מסומן בלבן על פי השילוט לעין ירקעם. נרד בסדרת מדרגות חצובות באבן אל המעיין הנהדר. השחייה בעין ירקעם מענגת, מהנה ומומלצת.
מעין ירקעם נותרו לנו כ-10-7 דקות של הליכה מתונה בשביל הירוק עד לחניון ולרכב הממתין.

>> למידע מפורט על המסלול הארוך באתר מסלולים > להתאהב בארץ מחדש

>> למידע מפורט על המסלול המקוצר באתר מסלולים > להתאהב בארץ מחדש

>> מסלולי טיול נוספים במרכז הנגב

>> תמונות יפות מטיולים בדרום