אין תמונה
מה יותר יפה ממרבדים ירוקים מנוקדים בכלניות אדומות. שדה כלניות בנגב

עונה מומלצת: חורף ואביב, כשהכול מוריק ולא חם
התאמת המסלול:
לכל המשפחה
קושי המסלול:
קל מאוד
אורך המסלול:
הרכוב: כשישה קילומטרים. מתאים לכל כלי הרכב וגם לאופניים. הרגלי: כשני קילומטרים
משך המסלול: כשעתיים וחצי הליכה
מפה: "מישור חוף הנגב (הנגב המערבי)", מפה מספר 13. בחניון רעים יש תיבה שבה נמצאים בדרך כלל דפי מסלול נאים ומפורטים שהכינה הקק"ל

המסלול

מה יותר יפה ממרבדים ירוקים מנוקדים בכלניות אדומות? זה בדיוק הזמן לראות את היופי הזה בבארי. נוכל לצאת למסלול רכוב, המשולט היטב, או לבחור מסלול רגלי קצר ויפה. ניתן גם לשלב בין השניים. מחניון רעים, החוסה בין איקליפטוסים שלמרגלותיהם כלניות, יוצא מסלול מעגלי קצר. ראשיתו בסימון שבילים אדום, לאורך הגדה הדרומית של הנחל. השביל חוצה את ערוץ הנחל ומתחבר לדרך שסימונה כחול. אם נפנה בה ימינה, היא תשיב אותנו אל נקודת ההתחלה. הדרך הרכובה היא למעשה הדרך המסומנת בכחול. היא יוצאת מחניון רעים צפונה, חוצה את ערוץ נחל גרר ונמשכת לאורך גדתו הצפונית מערבה. לפני היציאה כדאי לצעוד כמה מטרים לנקודת תצפית על ערוץ נחל גרר.

זהו אזור שאינו משופע בגשמים, ולכן פיתחו יושביו בעבר שיטות שונות ומשונות לאגור מים. בדרך נפגוש כמה וכמה מבנים דמויי ארובות מוזרות, נמוכות ופחוסות. קשה להאמין, אבל אלה בורות מים. בעבר הם היו קבורים בקרקע, רק פתחיהם נראו על-פני השטח, בעוד דופנותיהם נאטמו היטב נגד חלחול. ברבות הזמן נסחפה קרקע הלס שבה היו קבורים, וכל מה שהיה קבור בולט על-פני השטח. אחד המתקנים המיוחדים במקום הוא באר אנטיליה. באיורים שבשלטים באתר ניתן לראות כיצד היה נראה המתקן בשלמותו: בעזרת מערך של גלגלי שיניים שולשלה אל מפלס מי התהום בבאר שרשרת שעליה היו תלויים כדים. הכדים הועלו מהבאר מלאים במים, ולפני שצללו חזרה אל תוך הבאר נוצקה תכולתם אל תעלה שהובילה מים לחלקות שדה שונות.

אין תמונה
אפשר ברגל ואפשר באופניים

איך מגיעים: נוסעים בכביש 4 דרומה עד צומת יד מרדכי. בצומת פונים שמאלה בכביש 34 לצומת גבים, ואז פונים ימינה למפלסים ולסעד. נוסעים עד צומת סעד, מעין צומת T כפול, שבו פונים שמאלה ומיד ימינה (כביש 232 דרום). כעבור חמישה קילומטרים חולפים על-פני הפנייה ימינה (מערבה) לקיבוץ בארי. כעבור ארבעה קילומטרים נוספים דרומה, מגיעים לערוץ נחל גרר ולפנייה משולטת ימינה (מערבה) לעבר חניון רעים, שהיא נקודת ההתחלה.

יציאה מהשטח: ניתן לחזור באותה דרך שבה באנו, ואפשר גם להמשיך ימינה (צפונה) במפגש עם הדרך המסומנת באדום, לחלוף על-פני מחסני התחמושת ממלחמת העולם הראשונה, ולהגיע לבסוף אל שער קיבוץ בארי. פנייה ימינה תוביל אותנו חזרה לכביש מספר 232 שממנו באנו.

הערות: המסלול הרגלי מעגלי. קק"ל הסדירה אפשרות הגעה לנכים אל הנקודות השונות לאורך המסלול; המסלול הרכוב מתאים כמובן גם לנכים.

עוד טיולי פריחה:

>> טיול יפה בין השקדיות של מוצא
>> הנקודות הכי צבעוניות בארץ בהן תוכלו למצוא פריחה
>> פריחה משגעת וגשר חבלים בנחל הבשור