טיולים בהרי ירושלים: תל כפירה (צילום: ערן גל-אור)
נוף עגלגל. תל כפירה | צילום: ערן גל-אור

נחל כְּפִירַה, המתפתל בין הרים גבוהים ויורד אל עמק איילון, הוא אחד המפתיעים בנחלי הרי ירושלים. מסלול הטיול מנטף לנחל ולעין כְּפִירַה הוא מסלול נוח וקצר, שיוביל אותנו בשביל צר מול נופו של תל כְּפִירַה העגלגל כאשר ברקע מתגלה בריכה קטנה, יפהפייה ומוצלת ובה עץ חרוב ענק.

כניסה: ללא תשלום.
אופי המסלול: המסלול משלב קטעי נסיעה עם הליכה קצרה.
כמה זמן: 2-3 שעות.
אורך המסלול: כ- 3.5 ק"מ.
מפת סימון שבילים: מספר 9 – מבואות ירושלים.

איך מגיעים: מגיעים למחלף חמד שבכביש מס' 1 ופונים בו לכיוון אבו גוש. במעגל התנועה ממשיכים ישר, חולפים על פני הכפר אבו גוש ולאחר כ-2 קילומטר עוברים מעגל תנועה נוסף, ואחריו פונים ימינה על פי השילוט להר אדר. אחרי כ-300 מטר נוספים פונים שמאלה על פי השילוט לנטף, במזלג הכבישים הראשון נוסעים בנתיב השמאלי, ולאחר כ-5 ק"מ של נסיעה בכביש מפותל מגיעים לשער הכניסה לישוב נטף, את המכונית חונים בצד הכביש.

המסלול

מהכניסה לנטף נחזור כמה דקות על הכביש עד לרחבת עפר שנמצאת בשמאל הדרך וממנה נתחיל לרדת לכיוון ערוץ הנחל. נלך בשביל רחב ושחור לכיוון מזרח, ובתוך דקה נגיע למפגש עם שביל צר ירוק אליו נפנה שמאלה ונתחיל לרדת. נדלג בין סלעים קטנים ושיחים ונראה משמאלנו ומתחתינו את ערוץ נחל כפירה.

טיולים בהרי ירושלים: הבריכה בעין כפירה (צילום: ערן גל-אור)
חגיגה רטובה. הבריכה בעין כפירה | צילום: ערן גל-אור

לאחר כ-15-10 דקות יתעקל השביל ימינה ומולנו יתגלה תל כפירה – תל עגול, סימטרי ויפהפה המתנשא מעל ערוץ הנחל. נמשיך לרדת בשביל הירוק, ולאחר כ-40-25 דקות נגיע אל ערוץ נחל כפירה. עץ חרוב גדול ומצל יקבל את פנינו ולצידו רחבה גדולה ומוצלת.

למעיין נמשיך ללכת בשביל צר שאינו מסומן בין עצי התאנה והרימון שבשטח, נטפס על מדרגות הסלע והטרסות שמימין, ונמצא את בריכת עין כפירה היפהפייה מתחת לאחד מעצי התאנה. מי המעיין זורמים בקילוח דק ועדין על קיר הסלע, בין שרכי שערות שולמית וצמחים שונים, וממלאים בריכה באורך של כ-5 מטר, ברוחב של כ-1.5 מטר ובעומק של מטר אחד, עץ תאנה רחב מצל על הבריכה בכל שעות היום. 

טיולים בהרי ירושלים: עץ החרוב בנחל כפירה (צילום: ערן גל-אור)
לשבת בצל של עץ חרובים ענק. נחל כפירה | צילום: ערן גל-אור

לאחר הבילוי בבריכת עין כפירה נחזור לעץ החרוב וממנו נעלה חזרה אל רחבת העפר ואל הכניסה לישוב נטף.

אוכל: ניתן לערוך פיקניק בטבע ביער יהדות פולין או בשמו המוכר יותר – הר הרוח. אם רוצים להתפנק אפשר לקפוץ לחוות הגבינות העיזים בהר הרוח (02-5345660, 054-4663353).

מידע מפורט על המסלול: באתר ובסדרות הספרים מסלולים > להתאהב בארץ מחדש

>> מסלולי טיול נוספים בארץ