מסלול 

האלטרנטיבה הקצרה

טיולים בארץ: שביל בין רכסי הרי ירושלים
טיולים בארץ: שביל בין רכסי הרי ירושלים

הרכיבה שלנו מתחילה בקניון הראל, בכניסה למבשרת ציון. מהקניון רוכבים צפונה ברחוב הראל 500 מטר עד לכיכר חלילים ועולים לרחבת העפר המוגבהת מצפון- מזרח לכיכר (חצי ימינה). נכנסים לנחל חלילים העובר מצפון לבתי מבשרת ושומרים על הסימון הירוק בתוך הוואדי, בסינגל מצוין ולא טכני מדי. יורדים עד לנחל שורק, שם חוברים לשביל כורכר המסומן ירוק ועימו רוכבים דרומה מתחת לכביש מס' 1. נחל שורק חוצה מתחת לבית זית את אזור המאגרים (אזור עם כל מיני ניחוחות לא הכי נעימים).
חוצים את כביש עין כרם וממשיכים בנחל שורק בשביל ההופך לשביל ישראל, ועד לנקודה שהוא מטפס לסטף בדרך הולכי רגל. ממשיכים עוד כ-500 מטר עד לשביל 4X4 המטפס ימינה, ועולים עימו בטיפוס קשה עד למעיין הסטף ומשם – לכיכר שנמצאת בכניסה לחניון (חלק מהטיפוס הינו על כביש). כאן מתאים לעצור בין העצים למנוחת קפה.
חוצים את הכיכר צפונה ונכנסים לסימון ירוק שאיתו רוכבים עד לכביש הפנימי של קיבוץ צובה בין המטעים (כביש סוג ב' היוצא מזרחה מהמשק). על פי השילוט ניתן לבקר במעיין צובה ואח"כ להמשיך מזרחה על הכביש דרך מחצבת מעוז ציון, אל מעוז ציון, ובהמשך - על הכביש דרך שכונת מעוז ציון אל מחלף הראל ולרכבים. זהו מסלול מהיר מאוד המשלב רכיבה טכנית, דהירה במישור וטיפוס קשה.

אלטרנטיבה ארוכה יותר (כ-32 ק"מ)

טיולים בצפון: צלחת חומוס (צילום: סתיו שפיר)
מקנחים בחומוס איכותי | צילום: סתיו שפיר

את נחל חלילים מסיימים לאחר כ-2.5 ק"מ למרגלות כביש מס' 1. יש לעבור סוללת עפר בדרכנו למפגש עם נחל שורק, לעלות על הכביש ולעבור מתחת לגשר בדרכנו לכיוון בית זית. רק בשביל העפר מצד ימין לדרך ניתן להתחיל לגלוש במורדות נחל שורק, לעבור את מאגר המים של בית זית (אגב יש מחסום ושלט המזהיר מסכנת טביעה - יש לחצות ולהמשיך בזהירות מאחר שבשני קטעים המים מגיעים לשביל).
ממשיכים במגמת ירידה עד למקום שבו השביל נגמר ועולים לכביש 395 (מימין לכיוון סטף ומשמאל לכיוון עין כרם). מכל מקום, אנו חוצים לצידו הדרומי של הכביש ועולים על שביל כורכר הממשיך במגמת הירידה כאשר משמאלנו משיק כביש 386 ומעלינו ניתן להבחין במנזר המדהים "יוחנן במדבר". ככלל, אנו ממשיכים לגלוש במורד עד אשר השביל נגמר.
עולים לכביש 386, וחוצים אותו לכיוון החניון בצידו השני למנוחה ואגירת כוחות לפני העליות חזרה דרך נחל צובה כפי שיתואר להלן: מהחניון שבים לכביש וממשיכים לכיוון גשר רפאים (עוד לפני כן נזהה מימיננו תחנת שאיבה). אנו ממשיכים בכביש (כ-2.5 ק"מ מהחניון) עד לגשר רפאים, שבו ניתן לפנות ימינה לשביל הירוק, לכיוון עין טייסים וצובה. ממשיכים בשביל הירוק במגמת עלייה עד לצובה ומשם לכיוון הרכב במבשרת.

הקלוריות שאחרי

המיקום מחייב: אחת המסעדות של כפר אבו גוש הסמוך. "הלבנונית" (02-5335561), "מסעדת אבו גוש" (02-5332019) וחומוס אבו שוקרי (02-5342429) תעשנה את העבודה היטב. צפו לעומס בשבתות.

עוד פרטים

רמה: בינונית
אורך המסלול: 20 ק"מ
זמן: 2-3 שעות
עונה מומלצת:כל השנה
שעה: מוקדם בבוקר
מפת ס"ש: מבואות ירושלים (9).

הגעה 

מחלף הראל - הקסטל על כביש מס' 1 (תל אביב - ירושלים). מחנים את הרכבים בחניון קניון הראל, בכניסה למבשרת ציון (מחלף הקסטל).

 

המסלול באדיבות אתר "הרים"