אין תמונה
היי הג'יפ. להעמיס את כל המשפחה ולצאת לטבע

גן לאומי מערות סמך, הממוקם בין המושבים לכיש ונועם (דרומית-מזרחית לקרית גת) הוא מהחדשים והפחות מוכרים בארץ. מסלול הטיול מיועד להולכי רגל ורוכבי אופניים ואורך בין שעה לשעתיים.

יוצאים לדרך

תל לכיש: בחלקה הראשון של הדרך היא עוברת למרגלות תל לכיש – אחד התלים המקראיים המרשימים בארץ, המהווה גן לאומי פתוח ללא תשלום בו ניתן להתרשם מממצאי החפירות שבוצעו בתקופת המנדט הבריטי. משמאלנו נמצא אפיקו של נחל לכיש, המנקז שטחים נרחבים במערב הר חברון ובדרום השפלה יחד עם שני יובליו נחל גוברין ונחל האלה.
לאחר כ- 700 מ' הליכה מהכביש, ניפרד מנחל לכיש המתעקל מזרחה. לצד הדרך נטועים כרמי גפנים של מושב לכיש, ואילו ממערב לדרך נטוע יער אורנים. נמשיך את ההליכה בין הכרמים והיער. אחרי כקילומטר מסתיים היער ממערב לדרך, ובמקומו יש יער קטן יותר ממזרח לדרך (לאורך כ- 250 מ' נוספים). עם סיום היער, נלך או ניסע בין הכרמים ושדות החיטה.

נחל נועם: כקילומטר אחרי קצה היער, נחצה את אפיקו של נחל נועם. נחל זה הוא אחד מיובליו של נחל לכיש, המנקז שטח מצומצם בין נחל לכיש בצפון לנחל אדוריים בדרום. נמשיך עוד כחצי קילומטר ונגיע לקבוצת עצים הנטועה משמאל (ממזרח) לדרך.

חורשת האקליפטוס: נמשיך עוד כחצי קילומטר דרומה ונגיע לצומת טי עם דרך בכיוון מזרח-מערב. שביל ישראל פונה כאן מערבה (ימינה), ואילו שמאלה יש דרך מסומנת שחור לרכב שטח, המובילה לשמורת גבעת גד ומושב אמציה. בצומת נטועה חורשת אקליפטוסים גדולה. אנו נמשיך מערבה עם שביל ישראל, בין שדות חיטה וחמניות, ולאחר 1.5 ק"מ נגיע לחורשת אקליפטוסים נוספת. ברקע נוכל לראות שורת אקליפטוסים לאורך כביש 40 מקרית גת לבאר שבע.

עמק נחל נועם: בקצה החורשה מסתעפת ימינה (צפונה) דרך מסומנת אדום (ייתכן שסימון הפנייה הוסר). נפנה בדרך זו היורדת צפונה לעמק נחל נועם. אחרי כחצי קילומטר נחלוף על פני צומת שבילים אדום-כחול. בנקודה זו נסיים את המסלול הרגלי, אולם תחילה נמשיך בשביל האדום, לצד כרמים, עוד כ-2 קילומטר עד למפגש שני עם השביל הכחול. כאן נחנה את הרכב ונתחיל את המסלול הרגלי.

גן לאומי מערות סמך: נכנס לגן לאומי מערות סמך. בקרבת מקום נמצא מאהל בדואים, הרועים עדר כבשים בתחומי הגן הלאומי, ולאחר תיאום ניתן להשאיר לידם את הרכב. הכניסה לתחום הגן הלאומי היא ברגל בלבד. נלך בשביל הכחול ולאחר כ- 100 מ' נגיע למערות סמך. במערות יש מספר אולמות יפים וכוכים קטנים חצובים בסלע.

קבר שייח' עבדאללה: השביל הכחול עוקף את חצר המערות משמאל (מדרום) ומטפס לכיוון קבר שייח' עבדאללה. בדרך, השביל חולף לצד אחד מפתחי מערות הפעמון, שאינו מגודר – זהירות! קבר שייח' עבדאללה הוא מבנה ציורי לצידו גדלים עצי אשל עתיקים. בחורף ובאביב מומלץ להמשיך מכאן דרומה בשביל הכחול, עוד כקילומטר וחצי עד לדרך המסומנת אדום. תחילה, חולף השביל בחורבת סמך – שרידי יישוב קדום. בהמשך ההליכה, נצא לאזור בו גדלה צמחייה עשבונית נמוכה.

סוף המסלול: השביל מתעקל לאורך הגדר ולבסוף חובר חזרה לדרך המסומנת באדום. כאן נסיים את מסלול ההליכה (יש לשלוח הנה את הרכב). אם באנו ברכב אחד, נלך מכאן עוד כחצי שעה בנחת עם הסימון האדום בחזרה לנקודת המוצא. ניתן לשוב מכאן באותה דרך ללכיש, להמשיך עם שביל ישראל לאזור מושב אחוזם או עם הסימון האדום לעבר מושב שדה-משה.


פינת הגאון בדרכים

מה צומח? לצד הדרך ניתן לראות גבעות מתונות המכוסות בצומח עשבוני (תצורת צומח הנקראת בתה) ובה שיחים פזורים – בעיקר שיחי אשחר. באביב המאוחר (חודש מאי) ילוו את דרכנו עשבי שומר הבולטים בפריחתם הצהובה ובעליהם הריחניים, וכחודש לפניהם פורח באזור כלך, אף הוא בעל פריחה צהובה בולטת.
למה מערות ומי גר בהן? מערות סמך הן מערות פעמון חצובות סביב חצר מרכזית. חציבת המערות נועדה לנצל את סלע הקירטון הרך כחומר גלם לבנייה. מעל הסלע הרך יש קרום של סלע קשה הנקרא נארי. כדי לצמצם את המאמץ בחציבת סלע זה, נחצבו המערות עם פתח צר בשכבת הנארי, וחציבה רחבה יותר בשכבת הקירטון הרך – בצורת פעמון. בתחום המערות מקננות יוני סלע, וכן קאק, שהוא סוג של עורב.
צמחייה עשבונית ליד המערות: תצורת צומח זו נקראת בתה, ומאפיינת את המרחב. בבתה זו גדלים צמחים כדוגמת אזוב מצוי ושלהבית דביקה, לשון-פר סמורה, לה פרחים כחולים מרהיבים ושיחי מרווה ריחנית. כמו כן בולט כאן בשפע הקוץ עכובית הגלגל. קוץ זה, כמו אזוב מצוי, הוכרז כצמח מוגן לאחר קטיף מאסיבי של אוכלוסיותיו לצורכי מאכל, ואין לפגוע בו.

איך מגיעים

 לבאים מגוש דן, הצפון והדרום יש לנסוע לצומת פלוגות במפגש הכבישים 40 ו-35. בצומת פלוגות נפנה לכביש 35 לכיוון מזרח, ובמקום להכנס לקריית גת נמשיך ישר. אחרי 6 ק"מ נעבור את מחלף קריית-גת, ומכאן הכביש נמשך בסדרת פיתולים דרך יער המלאכים ולאחר 4 ק"מ נוספים נגיע לצומת לכיש. בצומת זה נפנה ימינה (דרומה) לכביש מס' 3415, ולאחר 2.5 ק"מ נחלוף על פני מסעף הכניסה למושב לכיש. לבאים מכיוון ירושלים: יש לפנות במחלף שער הגיא לכביש מס' 38 לכיוון בית גוברין, לנסוע עד צומת נחושה במפגש כביש מס' 38 ולפנות מערבה בכביש מס' 35 לכיוון צומת לכיש. ממסעף הכניסה למושב לכיש נמשיך עוד כ- 300 מ' בכביש מס' 3415, ולפני הגשר על נחל לכיש נפנה ימינה בדרך עפר המסומנת בסימון שביל ישראל (לבן-כחול-כתום).


כרטיס ביקור:

אזור גיאוגרפי: מרכז הארץ, השפלה
קושי: קל
אורך: כשעה-שעתיים (לא כולל ההגעה לאתר עצמו)
למי מתאים: למשפחות
ציוד: פנס לביקור במערות סמך
עונות שנה: חורף ואביב. הביקור במערות ללא מסלול ההליכה - כל השנה
התניידות: רגל, אופניים, רכב שטח
אתרים נוספים בסביבה: נחל דולב, נחל כסלון, אבו גוש

 

המסלול באדיבות רשות הטבע והגנים. למידע נוסף היכנסו לאתר או חייגו ל- 3639*