טיול בירושלים: סיור חנוכיות (צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש)
חנוכיה מיוחדת, הדולקת עם פתיליות ושמן | צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש

כמעט בכל שכונת מגורים בירושלים קיימים אזורים בהם מתגוררת אוכלוסיה דתית או מסורתית, המקיימת את מצוות חג החנוכה ובין השאר "מפרסמת את הנס" בכך שאת החנוכייה היא מדליקה בכניסה לבית או על אדן החלון. מבקרים רבים פוקדים את האזור החרדי המרכזי בירושלים, את שכונת מאה שערים והמעגלים שסביבה, ונהנים מהמראות, מהריחות ומאווירת החג העוטפת את השכונות.
אחרים מסיירים בסמטאות השכונות באזור נחלאות ומשלבים עם אווירת החג גם ביקור בשוק מחנה יהודה הסמוך. יש שבוחרים להתמקד בריכוזים של בתי כנסת פעילים ומצטופפים סביבם בשכונת נחלת שבעה למשל – אך כולם מבקשים, בסופו של דבר, להגיע ולחוות את התופעה סמוך למקום התרחשותה ההיסטורי, סמוך להר הבית.

איפה חונים: לסיור שמתחיל ברחבת שער יפו – בחניון ממילא או בחניון קרתא.
לסיור שמתחיל בשער ציון – בחניון הר ציון או בחניון שולחן דוד.
כניסה: ללא תשלום.
אורך המסלול: 2 ק"מ.
כמה זמן: 3-4 שעות.
עונה מומלצת: בשמונת ערבי חג החנוכה, החל מלפנות ערב ובמשך הערב.

טיול בירושלים: סיור חנוכיות (צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש)
חנוכיה דולקת ברובע היהודי בירושלים | צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש

המסלול

לאחר שחנינו באחד ממגרשי החניה הסמוכים אנו מתחילים בסיור ברחבת שער יפו – השער המערבי שבשערי העיר או בצמוד לשער ציון, השער המערבי בחומה הדרומית של העיר.
משם נתקדם אל עבר רחבת בית כנסת החורבה: משער יפו נכנסים לכיכר עומר איבן אל ח'טאב, מקיפים את מצודת ציון ונכנסים ימינה לרחוב הפטריארכיה הארמנית. עוברים את כנסיית המשיח שמשמאל, את רחבת הקישלה שמימין והולכים בתוך הסמטה.

טיול בירושלים: סיור חנוכיות (צילום: ערן גל-אור)
"על הניסים ועל הנפלאות" | צילום: ערן גל-אור
בהזדמנות הראשונה פונים פנימה ושמאלה לתוך סמטת רחוב סנט ג'יימס ואיתה מתקדמים עד רחוב אררט שם יקבל את פנינו השלט המברך על כניסה לרובע היהודי. מרחוב אררט פונים שמאלה ומיד ימינה ויורדים במורד רחוב אורח חיים עד למפגש עם רחוב חב"ד והקארדו שמתחתיו. כבר כאן נחוש באווירת החג ונתחיל להתרשם מהחנוכיות הדולקות באדני החלונות ובכניסות לבתי התושבים. ברחוב חב"ד פונים שמאלה ומיד יורדים ימינה במדרגות, חוצים את רחוב הקארדו ובקצה המדרגות פונים שוב ימינה לרחוב היהודים ומיד שמאלה לרחבת בית כנסת החורבה.
לנכנסים משער ציון – מיד לאחר הכניסה נפגשים עם רחוב חב"ד, הולכים ישר, פונים עם הרחוב שמאלה והולכים בו עד למפגש עם רחוב אורח חיים היורד אליו משמאל. מכאן מתקדמים לפי הסבר ההגעה המפורט למעלה.

זמן הדלקת הנרות
אל כיכר בית כנסת החורבה נשוב בהמשך הסיור, ועתה ניכנס פנימה לאחת הסמטאות המיוחדות שברובע היהודי, בשלב בו תושבי הרובע מתחילים בהדלקת הנרות.
ניכנס לסמטת רחוב גלעד הצרה שמימין, ונספר כי לכאן התקבצו תושבי הרובע לקראת כניעתם לכוחות המוסלמים בשנת 1948, בעת מלחמת העצמאות.
אנו ניכנס אל הסמטה הצרה שהופכת להיות בהמשך מקורה ונתרשם מהדלקת הנרות, נקשיב לברכות וכמובן שלא נפספס את שירת "מעוז צור ישועתי...".

טיול בירושלים: סיור חנוכיות (צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש)
אווירה מיוחדת בסמטאות העיר | צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש


מכאן נמשיך ונלך בסמטת רחוב גלעד עד לבית רוטשילד, ונפנה שמאלה לסמטה נוספת, סמטת מעמדות ישראל. ממש בפינה משמאל נספר את סיפורו של בית הקברות הזמני שבתוך הרובע, בו נקברו החללים בזמן הקרבות בשנת 1948, בשעה שלא ניתן היה להוציא את ההרוגים לקבורה מחוץ לרובע.
נמשיך בסמטה זו, ועוד לפני שנגיע לכיכר בתי מחסה, נפנה איתה שוב שמאלה. נלך עד קצה הסמטה, שם נפנה ימינה. נתקדם מעט ונגיע לאחד מריכוזי החנוכיות הבולטים ברובע היהודי. בפתח הכניסה לבניין שורה של חנוכיות מוארות בתוך כיסוי זכוכית ענק, כאילו שכל דיירי הבית מבקשים לפאר ולפרסם בפנינו את הנס ולספר לנו את סיפור החג.
הסיור ממשיך ומתקדם בין סמטאות צרות וחצרות ציוריות בשטח הרובע היהודי, מספר את סיפורי החג וההיסטוריה ומציג מאות חנוכיות מאירות.

המסלול המלא באתר מסלולים>> להתאהב בארץ מחדש

* בכל אחד מערבי החג מתקיימים מספר סיורים המודרכים על ידי מורי דרך מוסמכים מטעם משרד התיירות ומומחים בהדרכת סיורים בירושלים. לתאום סיור מודרך: 054-2406657.

>> לא לפרסום: המקומות היפים שתושבי הצפון מסתירים מכם