טיול בירושלים: המגדל עם דיוקנו של הקיסר (צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש)
המגדל עם דיוקנו של הקיסר והכנסייה | צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש

בסתיו 1898 ביקרו בארץ ישראל, שהייתה באותם ימים תחת שליטת האימפריה העות'מאנית, שתי דמויות מרכזיות, שבלעדיהן מראה של ירושלים כמו גם דמותה של ארץ ישראל, היו כנראה, מקבלות פנים אחרות ואופי שונה. קיסר גרמניה וילהלם השני ורעייתו אוגוסטה ויקטוריה בחרו לחנוך בירושלים את כנסיית הגואל, לתכנן ולבנות את כנסיית דור מציון שעל הר ציון ולרכוש מתחם בפסגת הר הזיתים, כדי להשאיר עליו סימן לכל הדורות – מתחם אוגוסטה ויקטוריה.
תיאודור בנימין זאב הרצל, חוזה מדינת היהודים, ערך את ביקורו היחיד בארץ ישראל באותם ימים, במטרה לפגוש את קיסר גרמניה ולרתום אותו לטובת חזונו – בית יהודי לעם היהודי.

111 שנים מאוחר יותר, בסתיו 2009, מוביל אותנו מסלול הסיור המיוחד בעקבות אישים אלו, סיפוריהם והמבנים הקשורים בהם, כאן בירושלים.

איך מגיעים: מגיעים לצומת כביש מספר 1 (בתוך ירושלים) עם שדרות לוי אשכול, ופונים מזרחה לשדרות האוניברסיטה העברית. חולפים על פני שני רמזורים וממשיכים ישר לכיוון מעלה אדומים, לאחר 1.3 ק"מ פונים ימינה במחלף ועולים לכיוון הר הזיתים. בצומת T פונים ימינה לדרך מרטין בובר. לאחר כ-100 מטר נכנסים לשכונת א-טור. לאחר כ-1.6 קילומטר רואים משמאל את הכניסה למתחם בית החולים והכנסייה "אוגוסטה ויקטוריה". נכנסים למתחם וחונים במגרש החניה משמאל, לאחר השער.

כניסה: העלייה למגדלי הפעמונים באוגוסטה ויקטוריה וכנסיית הגואל בתשלום של 5 שקלים.
אורך המסלול: המסלול משלב קטעי נסיעה והליכה, סה"כ - 7 ק"מ, אורכו של מסלול ההליכה כ-2 קילומטר.
משך המסלול: 5-6 שעות.

טיול בירושלים: תצפית ממגדל הפעמונים בכנסיית הגואל (צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש)
תצפית ממגדל הפעמונים בכנסיית הגואל | צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש

יוצאים לדרך

 "אם תרצו אין זו אגדה": מסלול הסיור מתחיל בתצפית מרהיבה אל ירושלים ואל עבר הירדן המזרחי, מקו פרשת המים שבין הים התיכון לים המלח, מראש מגדל הפעמונים שבמתחם אוגוסטה ויקטוריה שעל הר הזיתים. משם מוביל המסלול אל שער יפו, השער שנפרץ לראשונה לכבודו של הקיסר ורעייתו, וממנו אל הסמטאות הציוריות של העיר העתיקה אל ככר השוק המרכזית בתקופות השונות, המוריסטאן. המסיירים במסלול זה נכנסים אל הכנסייה אותה חנך הקיסר בביקורו, כנסיית הגואל ועולים אל מגדל הפעמונים שבראשו, צופים אל ירושלים ממעוף הציפור, ממרכזה של העיר לאורך הדורות ונשארים נפעמים מהמראה ומהסיפורים. מסלול הסיור ממשיך ועובר דרך הקרדו, רחובה הראשי של העיר בתקופה הרומית והביזנטית, מחלקו הצפוני ועד קצהו, אל הר ציון.

טיול בירושלים: תצפית לדרום מראש מגדל הפעמונים באוג (צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש)
תצפית לדרום מראש מגדל הפעמונים באוגוסטה ויקטוריה | צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש
האתרים שעל הר ציון ואלו שהיו בו בעבר ובמיוחד כנסיית דורמציון, שמציגה במגדל שבראשה את דיוקנו של הקיסר, משאירים אותנו פעם נוספת נפעמים ונרגשים.
מסלול הסיור עוקף את החומה הדרומית וזו המערבית של העיר ומגיע אל המוזיאון הקטן והציורי המנציח את ביקורו של הרצל באותם הימים בירושלים, בבית שטרן שבשכונת ממילא המודרנית והמפוארת של היום.
.
מידע מפורט על המסלול: באתר ובסדרות הספרים מסלולים > להתאהב בארץ מחדש
לתאום והזמנת סיור מודרך – 054-2406657

מסלולים נוספים בירושלים >>