המסלול: כיובל של נחל שורק, נחל כסלון יורד מהרי ירושלים לכיוון מערב. אנחנו נעלה איתו צפונה בגדה הדרומית, נתעקל ונחזור בצפונית. לאחר שמחנים בתחנת הדלק, חוצים את הכביש ורוכבים דרומה על דרך עפר. הפנייה השנייה שמאלה תוביל אותנו אל תחילת המסלול – שער אבן גדול ומרשים המכריז על הכניסה ליער הקדושים. מכאן היצמדו, עד להודעה חדשה, אך ורק לסימון השבילים האדום.

טיולי אופניים: נחל כיסלון (צילום: איל שפירא)
נחל כיסלון | צילום: איל שפירא
היער, בשטח של 17 אלף דונם, ניטע בשנת 1951 כגלעד לנספים בשואה. נטועים בו שישה מיליון עצים, לזכר הנספים. לאורך השביל ישנם לוחות הנצחה מאבן, שעליהם חקוקים שמות של נספים וקהילות יהודיות. מרגיז לראות שאפילו כאן הסירה יד זדונית כמה מלוחות האבן. ונדליזם לשם הוונדיזם.
היום מדובר בדרך נוחה ורחבה, אך בימים עתיקים זו הייתה אחת הדרכים שהובילו מהשפלה לירושלים. בכל מקרה, העצים הנטועים הם חגיגה לעיניים: תמצאו כאן עצי אורן, ברושים, אקליפטוסים, חרובים וגם עצי חורש טבעי כגון אלון, אלה ולבנה רפואית.

כמה מאות מטרים לאחר הכניסה ליער תגיעו למערת הקדושים, המכונה גם "מערת בני ברית". זוהי מערה קרסטית טבעית שעברה חציבה והרחבה מלאכותית כדי שתשמש כאתר התייחדות. ממשיכים על הסימון האדום ומתחילים לטפס באיטיות. העליות אינן תלולות מדי, אך ארוכות להפליא. במעלה הדרך, לאורך מספר קילומטרים, זורם צינור ביוב תת-קרקעי עם נקודות פתיחה חיצוניות, המבצבצות בכל כמה מאות מטרים. בגלל הזבובים הרבים שעטו עלינו, קראנו לדרך "ציר הג'ורה". לא היה ממש ברור אם במשך אותה חצי של רכיבה עקבו אחרינו אותם זבובים קבועים, או שמדובר היה במרוץ שליחים זבובי של להקות מתחלפות. ההטרדות המזמזמות נמשכות לא יותר מחצי שעה, ורק ייתנו לכם מוטיבציה לדווש בקצב מואץ.

אם תרימו ראש ותפנו מבט שמאלה, תבחינו בהמשך ביישוב שורש, ואחריו יופיע שואבה. לאחר כ-10 ק"מ ישנו מסעף שבילים. פנו שמאלה, ושוב שמאלה – ברבע השעה הקרובה ממשיכים על הסימון הירוק לכיוון שואבה. במסעף הבא קחו שמאלה – ומעכשיו ועד סוף הטיול הישארו על הסימון השחור. השביל מטפס מעט ואז מגיעה מתנה שחיכינו לה יותר משעתיים: ירידות ארוכות ומהירות, עם תצפיות נוף מרהיבות אל הנחל והיערות שמסביב.
מכאן תקבלו מושג, ממעוף הציפור כמעט, על הדרך שעברתם. השביל ממשיך ויורד ומגיע בסמוך לנקודת תחילת הטיול (כביש 38, כמה מאות מטרים דרומית לתחנת הדלק).

הקלוריות שאחרי: אפשר לתפוס אוכל מהיר באחת מתחנות הדרך שבדרך לבית שמש, ואפשר להתפנק ב"חוות צוק" (054-5239117), מסעדה ים תיכונית גדושה באווירה בצומת האלה, המציעה מאכלי גורמה מקוריים למדי.

עוד פרטים:
רמה: בינונית
אורך המסלול: 26 ק"מ
זמן: 3-4 שעות
עונה מומלצת: כל השנה
מפת ס"ש: מבואות ירושלים (9).

הגעה: נוסעים על כביש ירושלים – תל-אביב (כביש 1), ובמחלף שער הגיא פונים לכיוון בית שמש. לאחר כמה מאות מטרים עוצרים בתחנת הדלק הראשונה – שם מחנים ופורקים את האופניים. מי שמטייל עם רכב, ימשיך עד אשתאול ויפנה מזרחה לכיוון יער הקדושים.

המסלול והתמונות באדיבות אתר "הרים"

לכל מסלולי האופניים