טיולים לצפון: חוף הבונים (צילום: איל שפירא)
אל תפספסו את מפרצי הכורכר שיצרו הגלים במשך אלפי שנים | צילום: איל שפירא
אזור גיאוגרפי: מישור החוף הצפוני
משך: כ-4 שעות, קל מאוד
למי מתאים: לכולם
ציוד: כובע, מים
עונות שנה: קיץ
התניידות: מסלול הליכה

חוף הבונים הוא לפעמים געגועים לנחל תנינים. נכון, היום כבר אין תנינים בנחל, אבל עדיין יש בו מים כחולים ונקיים ופינות חמד ירוקות. אל תפספסו גם את מפרצי הכורכר שיצרו הגלים במשך אלפי שנים. בדרך אולי תפגשו בשועל החולות, חתול הביצה או חבצלת החוף. בשמורה שני מסלולי הליכה עיקריים - האחד מעגלי והשני קווי. המסלול המעגלי (כשעתיים) עובר במספר נקודות וחוזר לחניה ואילו המסלול הקווי (כ-4 שעות) עושה את דרכו עד לחוף דור. שני המסלולים מסומנים בשטח ובמפת האתר שבדפדפת המידע הניתנת בכניסה.

איך מגיעים: אל השמורה, הנמצאת סמוך למושב הבונים, ניכנס דרך מושב הבונים, לשם נגיע מכביש מספר 4 – צפונית לצומת פארדיס.

יוצאים לדרך:

תצפית: מומלץ להתקדם במסלול על רכס הכורכר דרומה ולעלות לתצפית מרהיבה על השמורה והאזור כולו במעגל האבנים הנמצא בנקודה הגבוהה ביותר בחוף. עולם החי במקום מכיל בעלי חיים שונים, כמו למשל שועל החולות וסרטנים. גם הצומח מגוון וניתן להבחין במקום בחבצלות החוף, נר הלילה, עדעד כחול, קורנית מקורקפת ועוד צמחים רבים אחרים, שהתאימו עצמם לתנאי המליחות והיובש השוררים במקום.

המערה הכחולה: משם אפשר לרדת למערה הכחולה. זהו סדק שנפער שנוצר מבליית רכס הכורכר על-ידי גלי הים. בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות השקיעה תוכלו לראות את הצבע הכחול שהמים מקבלים במערה. גלי הים המתנפצים אל רכסי הכורכר הביאו ליישור חלקם המערבי של הרכסים. הנוף שהתקבל דומה לשולחנות שטוחים ושמו המקצועי הוא "טבלאות גידוד". ב"שולחנות" אלו קיים עולם ייחודי של צומח מימי כגון אצות ושושנות ים, בעלי חיים רבים כסרטנים, דגים, תמנונים ועוד.

שמורת נחל התנינים: אל הכניסה לשמורה נגיע דרך צומת בית חנניה – מכביש מספר 4, דרומית לזיכרון יעקב. הנחל שקבל את התואר "אחרון נחלי החוף הנקיים", זורם איתן כל השנה. תוכלו להתרשם ממפעל המים המפואר שבמקום. בתקופה הרומית ולאחריה העבירו תושבי קיסריה מים מאזור הנחל, באמצעות אמת מים הקרויה בפינו "האמה הנמוכה". על מנת להזרים את המים באמה זו נבנה סכר מרשים וגדול מימדים. מאוחר יותר הוקמו במקום גם טחנות קמח. במהלך הסיור ניתן לראות את שרידיהן של הטחנות ממספר סוגים - עדות לכמויות המים הרבות שהיו במקום בעבר ולאופן בו ניצל האדם אנרגיה זו.

אין תמונה
פריחה בחוף הבונים
מחצבות כורכר: שביל הביקור עובר גם ליד מחצבות כורכר קדומות. מחצבות אלו שימשו להפקת חומרי בניין לאזור כולו. אחת ממחצבות כורכר אלו הוסבה בימי החלוצים למחסן צינורות חרס כדי לייבש באמצעותם את ביצת הכברה שהיתה במקום. בעת החפירה נתגלו במקום צינורות חרס רבים שהוטמנו במחצבת הכורכר ובתעלות המים היבשות.

נחל התנינים מקיים בתוכו ועל גדותיו עולם עשיר של חי וצומח. סוגים רבים של דגים חיים במים, לוטרות, צבים רכים וצבי ביצה, חתולי ביצה, סרטנים ועוד. במים אלה ניתן למצוא גם צמחי מים כנופר צהוב ועל הגדות סמר, קנה ואשלים.

טיולים נוספים בסביבה: שמורת הבונים וחוף דור, חיפה, רכס הכרמל, מי קדם - פארק אלונה