טיול אופניים לכל המשפחה (צילום: Karl Weatherly, GettyImages IL)
ירידה תלולה. בעקבות הרקפות | צילום: Karl Weatherly, GettyImages IL

מסלול: תחילת המסלול ברכיבה דרומה דרך המושבה וירידה תלולה של כ-500 מטרים היישר לערוץ נחל דליה. חצייה כפולה רטובה ורכובה של הנחל ופנייה שמאלה. עוד 300 מטרים ומגיעים לצומת שבילים. פונים שוב שמאלה (מזרחה) על הסימון הכחול בדרך כורכר (בוצית לעתים) ומזרחה במקביל לנחל, בערך קילומטר וחצי. במקום שבו הדרך הכחולה נפרדת מן הנחל, אתם נפרדים מהדרך וממשיכים בדרך עפר לא סלולה לאורכו של הנחל (מדרום לו). הדרך מתפתלת לאורכו של הנחל כ-2.5 קילומטרים תוך כמה מעברי בוץ הרפתקניים, עד שפוגשים שוב דרך עפר סלולה (לבנה) בסימון כחול. כן, זו אותה הדרך שעזבתם מקודם. פנייה ימינה (דרומה) וטיפוס של כ-800 מטרים על הדרך הלבנה אל מעבר לאוכף. בדרך תמצאו פנייה ימינה לעבר הגבעה. אל תפנו, אבל זכרו את המקום. זו הדרך בחזרה...
אחרי אותם 800 מטרים פונים שמאלה לדרך עפר בלתי סלולה בין השדות. רוכבים על הדרך מזרחה קילומטר אחד ובפנייה ימינה (דרומה) לעבר עץ גדול ובודד בשטח. חולפים את העץ ויורדים בירידה תלולה לכיוון אחד מיובליו של נחל תנינים. בהגעה לערוץ כדאי לפנות שמאלה לעבר המעיינות (עין תנינים ועין סוקר. כ-500 מטרים של רכיבה מזרחה) לביקור קצר, ובחזרה לדרך הראשית.

אחרי הירידה התלולה מגיעה העלייה התלולה דרומה ובסופה תצפית יפה ונקודת קפה. משם ממשיכים דרומה עד להגעה לערוץ נחל תנינים. רוכבים בין השלוליות לאורך הגדה הצפונית ומחפשים מקום נוח לעבור את הנהר הגועש. מצאנו שניים כאלו קצת אחרי בריכות החמצון (שבמפה מסומנות בשם התמים "מאגר מים"). אחרי צליחת הנחל ממשיכים לאורך הגדה הדרומית מזרחה, מתחברים לדרך לבנה סלולה ועליה כשני קילומטרים שיביאו אתכם היישר לגבעת הרקפות (להתמצאות: מדרום נמצא קיבוץ גלעד המתכנה גם "אבן יצחק") שם תוכלו להתפעל מהשטיחים הוורדרדים של הפרח הלאומי.


רקפות
מתחת לסלע צומחת לפלא
הדרך חזרה: תחילה מערבה על הדרך הלבנה בה הגעתם. אחרי קילומטר וחצי בפנייה שמאלה מטפסים על השלוחה וימינה (מערבה) לאורך הרכס כ-3 קילומטרים על הדרך הלבנה. היישוב משמאלכם הוא גבעת ניל'י והיישוב בבקעה שלפניכם הוא עמיקם. הדרך הלבנה גולשת עם הרכס לצומת T, בה תפנו ימינה (צפונה), תעברו שוב את נחל דליה (הפעם במעביר מים נוח) ותטפסו לעבר האוכף. כקילומטר וחצי אחרי מעבר הערוץ תגיעו לפנייה שמאלה (מערבה, כן, זו אותה פנייה שהוזכרה קודם) לדרך עם סימון כחול. טיפוס של 300 מטרים ואחריו רכיבה על הרכס עד לפנייה חדה ימינה (עם הסימון הכחול) וירידה תלולה ועצבנית בערוץ. אחרי בערך קילומטר מגיעים בחזרה לערוץ נחל דליה וחוזרים את ארבעת הקילומטרים האחרונים באותה דרך שבה באתם.

צריך לדעת: רמה המסלול: קלה, אורך המסלול: 25 ק"מ, זמן: 3-4 שעות, עונה מומלצת: חורף ואביב, מפת ס"ש: כרמל (4).

הגעה: מהמרכז והדרום: על כביש החוף (מס' 2) עד מחלף זיכרון. על כביש 70 חולפים על פני צומת פורידיס, צומת שפיה ומגיעים לבת שלמה. ברמזור שבראש הגבעה פונים ימינה ומחנים את הרכב.
מהצפון: מיקנעם על כביש 70 לכיוון צומת פורידיס. חולפים את צומת אליקים וברמזור של בת שלמה פונים שמאלה ומחנים.

הקלוריות שאחרי: פעם, המקום השווה ביותר לאכול בבת שלמה היה "מחלבת שוורצמן", אך הימים השתנו, והגבינות התמסחרו מדי והתייקרו מדי. מה עושים? ובכן – כמה אופציות: או שמעמיסים את האופניים על הרכב, מתניעים ונוסעים לזיכרון יעקב הסמוכה. במדרחוב של רחוב המייסדים יש שלל מסעדות ובתי קפה, בכל סגנון ואווירה. או שנשארים בבת שלמה וקופצים לקפה גלרינה – בית קפה מקסים שהוא גם גלריה לאמנות עם תערוכות מתחלפות. מה שאומר שלצד הקפה תוכלו לספוג קצת קולטורה.

המסלול והתמונות באדיבות אתר "הרים"

עוד מסלולי טיול לכל המשפחה