טיול במרכז: מצפה הכוכבים בגבעתיים (צילום: איציק מרום)
מהטלסקופ השלישי תוכלו לתפוס הצצה למאדים | צילום: איציק מרום

על גבעה גבוהה, בלבו של גן ציבורי גדול ושלו בגבעתיים, ניצב מבנה ארוך וגבוה בעל כיפת מתכת בראשו. על אף שהוא פעיל זה כ-40 שנה ופתוח לקהל הרחב, רק מעטים מכירים את מצפה הכוכבים הזה. מקום שבו חובבי אסטרונומיה, סקרנים וגם בני זוג בדייטים ראשונים נפגשים כאן, ועורכים תצפיות אל שמי הלילה.

הביקור כולל הרצאה כללית בנושאים שונים – מהסבר על מערכת השמש ועד סיפורי מיתולוגיה עתיקים על גרמי השמים. אחת מגולות הכותרת היא ביקור בחדר הטלסקופ הגדול שמיועד לצילום ולמחקר. כמו בסרטי מדע בדיוני שוכנת מפלצת אופטית זו על במה מוגבהת בחדר אפלולי, ומעליה כיפה מכאנית עגולה שפלח ממנה נפתח באיטיות.

בסיום ההרצאה מתחיל הדבר האמיתי – תצפית מודרכת אל שמי הלילה הנערכת ממרפסת הגג של המצפה. שלושה טלסקופים שונים בגודלם, בצורתם ובצבעיהם ממתינים לכם אל מול אורותיה של תל אביב, על מגדליה המפלצתיים. כוכבי הלילה, שפתאום מתקרבים אליכם באופן לא צפוי, הופכים את האווירה לכמעט משפחתית. מה שבטוח – כאן לא תרגישו זרים.


השמיים הם בלי גבול

בעשורים הראשונים לפעולתו היווה המצפה מוקד עלייה לרגל עבור פריקים של אסטרונומיה שגררו איתם לכאן טלסקופים כבדים, לעתים כאלו שהוכנו במו ידיהם. מאחר שהשמים שייכים לכולם, הוחלט בשנים האחרונות לפתוח את המקום לערבי תצפית המיועדים לקהל הרחב. מעבר לאלו, בתיאום מראש מתקיימות פעילויות לקבוצות, ובחגים נערכות כאן תצפיות והרצאות לילדים.

אנחנו הגענו בליל ירח מלא, במחשבה שדווקא בלילה כזה, מכל הלילות, נזכה לקבל את המחזה הכי טוב בעיר. כאן הסבירו לנו שדווקא כאשר הירח עגול, לבן ומאיר במלוא כוחו – התצפית עליו עלולה לאכזב: מאחר שאנו מביטים בו מכיוון השמש אין בו צללים, ורוב המכתשים ייראו שטוחים כמעט לחלוטין.
כן שטוח או לא שטוח – ההצצה דרך עינית הטלסקופ הפתיעה לטובה. כל כך קרוב! רק להושיט את היד ולגעת. מגרם שמים לבן, מוכר וכמעט שגרתי, הפך הירח לעולם ומלואו של צורות ומרקמים.

אחרי עשר שניות של מבט משתהה חלפו מספר ענני נוצה בינינו לבין הירח ושיוו למעמד מראה הזוי לחלוטין. מיד לאחר מכן התבקשנו לזוז הצדה כדי לא להסתנוור. מתברר שהשילוב בין ירח מלא, הגדלה של פי 700 ומבט ממושך עשוי לגרום לאי נוחות קלה. המשכנו לעבר הבלתי מסנוורים: טלסקופ נוסף, באורך של מספר מטרים, היה מכוון לעבר צביר כוכבים המרוחק מאיתנו כ-7,000 שנות אור. מהטלסקופ השלישי ניבט מאדים הדומיננטי, כאשר בשוליו נראה כתם קלוש – עדות למכתש ענק שבו כנראה געש ים קדום. מי יודע, אולי פעם אפילו נקפוץ לביקור של ממש.

כרטיס ביקור:
מצפה הכוכבים פתוח בימי חמישי בערב, החל מהשעה 19:30 (החל מה-1 באפריל, גם בימי שלישי). הפעילות נמשכת כשעתיים. בלילות מעוננים לא מתקיימות תצפיות. המצפה נמצא בגן העלייה השנייה בגבעתיים - רחוב גולומב פינת רחוב בראשית. טלפון: 03-5722305 (בבוקר) או 03-5731152 (בערב).

רוצים עוד? לכל טיולי הלילה

* זוהי גרסת טיול מקוצרת מתוך הספר "טיולי לילה", מאת איל שפירא, צילומים: איציק מרום.
הוצאת "מיל"