טיול בתל אביב: קולנוע עדן (צילום: איל שפירא)
קולנוע עדן | צילום: איל שפירא
כניסה: רוב הסיור ללא תשלום, הכניסה להיכל העצמאות בתיאום מראש ובתשלום, בטל' 03-5173942.
אורך המסלול: 1.5 ק"מ.
כמה זמן: 2.5-1.5 שעות.

המסלול

הסיור אל החידושים שהביאה תל אביב לארץ ישראל נפתח בבית הראינוע הראשון בישראל - ראינוע עדן, בקצה הדרומי של רח' לילינבלום. לאחר שנתרשם ונספר אודות ראינוע עדן נלך ברח' לילינבלום לכיוון רח' הרצל, ונפנה אליו עד לבית מספר 16, אל פָסַאז' פֶנְסַק, המבנה בו נמצאת ה"מעליה" - המעלית הראשונה בארץ ישראל. נעלה אל מרפסת הגג, נביט על המעלית הישנה ונשקיף על מגדל שלום והסביבה.

מפָסַאז' פֶנְסַק נצא חזרה לרחוב הרצל, נפנה שמאלה ונלך עד קצה הרחוב, אל מגדל שלום – גורד השחקים הראשון בישראל. ניכנס אל המבואה המערבית של המגדל ונסייר במרכז התרבות, בין פסיפסים ותערוכות מיוחדות במינן.

טיול בתל אביב: נווה צדק (צילום: איל שפירא)
הפסיפס של נחום גוטמן במגדל שלום | צילום: איל שפירא

לאחר הביקור במגדל שלום נצא שוב לרחוב הרצל. נחזור עד לפינת שדרות רוטשילד, שם נמצא ה"אספרסו-בר קיוסק" - הקיוסק הראשון בתל-אביב. נשב על ספסל לצדו של הקיוסק, כשבקבוק "גזוז" צונן בידינו ונספר אודות הקיוסק והגזוז.

טיול בתל אביב: הקיוסק הראשון (צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש)
הקיוסק הראשון | צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש

המבנה הקטן בצורת המשושה, שניצב בפינת הרחובות הרצל ושדרות רוטשילד, הוא שחזור של הקיוסק המקורי שנבנה בשנת 1910. בתחילה, לא אישר ועד הקהילה של "אחוזת בית" להקים את הקיוסק, מחשש שהשכונה השקטה תהפוך לאזור מסחרי כמו שווקי יפו של אותם ימים. בראש המתנגדים עמד מנחם שינקין, שרצה לשמור על "אחוזת בית" הצעירה כ"עיר גנים" - אזור שקט המשמש למגורים ופנאי בלבד.

לבסוף אושרה הקמת הקיוסק, בתנאי שימכרו בו משקאות קלים בלבד, כפי שנכתב בהחלטת המועצה: "הוחלט לעשות קיוסק בתוך הבולוואר, במידה שתיים כפול שתיים מטר, ולהשכירו למכירת משקאות קרים, אך לא חריפים", ואכן - המשקה העיקרי שנמכר בקיוסק היה ה"גזוז".

מכאן נתחיל ללכת בשדרות רוטשילד – השדרה הרחבה הראשונה בישראל. במהלך ההליכה בשדרות רוטשילד נוכל לבקר בהיכל העצמאות, בו הכריז דוד בן-גוריון על הקמת מדינת ישראל.

מרבית הפריטים המוצגים בהיכל העצמאות הם מקוריים, והשאר משוחזר בדייקנות מירבית. על בימת הכבוד ועל הכיסאות מצוינים שמות האישים שנכחו בטקס, מעל הבימה מתנוסס דיוקנו של הרצל, ומשני צדדיו דגלי המדינה. במהלך הביקור ניתן להאזין להקלטה המקורית של הטקס, ולצפות בסרט קצר המתאר את אירועי התקופה ואת תולדות הבית. אפשר גם לבקר במוזיאון התנ"ך הקטן שנמצא בקומות העליונות של הבית. כאן מוצגים בין השאר ספרי תנ"ך בשפות שונות, ספרי תנ"ך עתיקים, התנ"ך הקטן ביותר בעולם, יצירות אמנות הקשורות לתנ"ך ועוד.

נמשיך בשדרה המוצלת, בין עצים וספסלים, ונעבור בין בתים יפהפיים, הבנויים בחלקם בסגנון הבינלאומי, הסגנון המאפיין את תל-אביב.

לתאום ורישום לסיורים מודרכים בתל אביב עם ערן ודוד גל-אור: 054-2406657

למידע מפורט על המסלול: באתר ובסדרות הספרים מסלולים > להתאהב בארץ מחדש
>>מסלולי טיול נוספים בארץ