רובנו נאלצנו לעבור את החוויה של טיול שנתי בנחל הזוויתן – חוויה מאוד לא נעימה, שלא באשמת הזוויתן אלא בגלל הקונספט הכללי שנקרא "טיול שנתי". האירוע שכולל בעיקר ילדים בראשית התפתחותם המינית, שעסוקים בלהצמיד מסטיקים למצוקים וללכת בטור איטי מדי ומשתרך מדי אל עבר עתיד לא ידוע שבו האמת היחידה היא במבה.
אבל למען כל מסלולי ישראל, שנמעכים בזיכרונם של אלפי מבנותיה ובניה בשל תעשיית הטיול השנתי – חשוב לחזור לאותם מקומות טראומתיים ולחוות חוויה מתקנת. ופה יש הכל – מים, שמש, סימון שבילים שרק מחכה שתלכו בעקבותיו. אין פה מורות מעצבנות על עקבים (טוב, רוב הסיכויים שיהיו כאלה – אבל הפעם הן לא שלכם) ואין מיליוני ילדים שמחפשים כל הזמן את הקורבן הבא. עכשיו זה רק אתם והנחל – והזוויתן הוא בהחלט נקודה טובה להתחלה. הגיע הזמן להכיר מחדש את רמת הגולן.

טיול ברמת הגולן: נחל זוויתן
נחל זוויתן. לא רק טיול שנתי

למי שמעדיף ללכת כמה שפחות

מסלול מאוד קצר, של כשעתיים הליכה, מתחיל בחניון שמורת יהודיה (הגעה מכביש 87 לקצרין), שם גם תצטרכו להשאיר את האוטו. על המסלול הכחול תרדו אל הגדה המזרחית של הנחל, בהליכה קלה בין הסלעים הגדולים. ברגע שהגעתם אל הנחל יופיע מסלול בסימון אדום. המשיכו איתו עוד כ-200 מטר עד שתגיעו למפל הזוויתן העצום (27 מטרים, די מכובד), שבתחתיתו בריכה גדולה. נסו לא ליפול לתוכה (זוכרים? אנחנו בקטע של חוויות מתקנות היום) ובמקום זה להתפעל מקירות הבזלת והעופות הדורסים שמקננים בהם. הדרך חזרה היא בדיוק באותה הדרך שבה הגעתם, והיא מובילה בדיוק לאותו האוטו שהשארתם בחניון. מאוד פשוט.

למי שמוכן ללכת קצת יותר

אם אתם בעניין של הליכה יותר ארוכה, התחילו את המסלול בעיקול שעל כביש צומת קצרין, בין הצומת לקצרין עצמה (כביש 9088, העיקול בין הקילומטר השישי לשביעי). מסלול אדום יורד ממש משם ולאפיק הנחל, מלווה בהרדופים ורדרדים לכל אורך הדרך ובהמון מפלים קטנים ובריכות מפתות. לאחר כארבעה קילומטרים של הליכה תגיעו אל אותו מפל זוויתן מרשים, גולת הכותרת שבחבורה. מכאן ממשיכים על הסימון האדום ועוקפים את "הנקיק השחור", שהכניסה אליו אסורה. המסלול מסתיים בתצפית יפה על ערוץ הנחל. קילומטר אחר כך תבחינו משמאלכם בסימון ירוק שמוביל אל חניון היהודיה. הטיול כולו יקח חמש-שש שעות מזמנכם, ואתם צריכים לדאוג כאן בעיקר למישהו שיכול לאסוף אתכם מסוף המסלול, בחניון היהודיה.

למי שרק רוצה לצעוד

טיול ברמת הגולן: נחל יהודייה
טיול שנתי למבוגרים

בשביל זה אנחנו כאן. מתחילים מחניון היהודיה, כמה שיותר מוקדם בבוקר – כדי שתספיקו לסיים את המסלול בזמן, שכן מדובר בעסק די ארוך. יוצאים מהחניון עם הסימון הירוק והולכים צפון מערבה, אל עבר הסימון האדום שעוקב אחרי הנחל. כדי לקבל כמה נקודות תצפיות טובות על הזוויתן, פנו צפונה עם הסימון האדום ולכו אל נקודת התצפית היפיפייה שעסקנו בה קודם. משם המסלול יורד בתלילות עד שמגיע לבריכת משושי הזוויתן. כמה מאות מטרים ואתם בעין נטף. מכאן יש לכם שתי אפשרויות: אם תבחרו בלפנות שמאלה במסלול האדום, תחזרו, בעצם, את הדרך שממנה באתם ותגיעו לחניון יהודיה. זה הופך את הטיול שלכם לקצר יחסית – כארבע שעות הליכה. אם עדיין בוקר ויש בכם מרץ, אפשר להמשיך עם אותו סימון אדום דווקא דרומה, אל עבר בריכת המשושים. מוקפת עמודי בזלת, הבריכה תאפשר לכם הפסקה נעימה של רחיצה קרירה במים העמוקים, וגם סתם זמן לנוח לצידה מהמסע. הדרך חזרה לציוויליזציה מתחילה כאן על הסימון השחור (המשיכו עוד כמה מאות מטרים על הסימון האדום עד שתבחינו בו – הוא יופיע בפיצול לאדום, ירוק ושחור). על המסלול השחור תלכו כשני קילומטרים קלים מאוד עד שתגיעו לכביש 888, ליד היישוב חד נס. מכאן הדרך לכינרת כבר קלה ומהירה, אבל צריך לדאוג לאיסוף או לטרמפ מהיישוב. אולי אפילו תוכלו למצוא אוטובוס טיולים שנתיים שיסכים להקפיץ אתכם למטה – אבל אם אנחנו בקטע של תרפיה בונה, לא בטוח שזה כדאי.

פתוחים: אפריל - ספטמבר: 08:00-17:00, אוקטובר - מרץ: 08:00-16:00.
משלמים: בשמורת היהודיה - מבוגר 20 ₪ , ילד 9 ₪ . אזרח ותיק הנחה של 50%.
מגיעים: כביש 87 מהכינרת, בדרך לחצרים.
מתקשרים:04-6963043
מצטיידים: בהמון מים ובמפת סימון שבילים מספר 1.
עוד טיולים באיזור: מסלול ביהודיה, שמורת תל דן, שלושה מסלולים סביב הכינרת

טיולים לשבת בכל הארץ