טיולים בדרום: סיור חקלאי בתחנת יאיר שבערבה (צילום: איל שפירא)
חקלאות עם הרבה פלפל. חוות יאיר | צילום: איל שפירא

סיור בעקבות פלפלים? בשביל זה להגיע עד לערבה הרחוקה? כמובן, רק בשביל סיור חקלאי לא נשלח אתכם כל כך דרומה, אבל אם אתם באזור, מומלץ מאוד לבקר כאן, במקום בעת השם המסקרן "תחנת ניסיונות יאיר". החקלאות באזור אמנם משגשגת, אך אינה דבר טבעי ומובן מאליו: הפרשי הטמפרטורות הקיצוניים בין יום ללילה ובין קיץ לחורף, מערכת המים הבעייתית ועונת הייצור הקצרצרה מקשות על החקלאות המקומית. בעקבות זאת הוקם מכון מחקר ופיתוח המכונה "יאיר", שנועד לסייע לחקלאי האזור. המבקרים, מצדם, מרוויחים סיורים חקלאיים מרתקים.

עושים: הביקור כולל הרצאת מבוא על הגידולים השונים (הכוללים גם דגי נוי ולובסטרים), על דרכי הדברה ביולוגיות מתוחכמות, על האיזון העדין בין מזיקים לבין טורפיהם, על השימוש בדבורים לצורך האבקות, על אקלום זנים חדשים ועוד. כך למשל, לומדים כיצד הסתגלו פלפלים, עגבניות ושאר חברים למים המליחים שבהם הם גדלים. הסיור, הנערך כשעה, מסתיים בחממות המשוכללות. כמו כן, ישנם סיורים המותאמים לילדים, שכוללים פעילויות שונות. הסיורים נערכים לקבוצות: אפשר להתארגן כקבוצה, להצטרף לקבוצה קיימת, או להמתין לחגים, בהם נערכים לעיתים סיורים לציבור הרחב ללא תלות בקבוצה.

אוכלים: מוכנים להשקיע קצת בנסיעה? "קפה בר מואה", ליד צופר, היא כנראה המסעדה הטובה ביותר בערבה. בשישי בערב צריך אפילו להזמין מקום (08-9956090). לכו על הסטייקים המצוינים.

מגיעים: התחנה נמצאת צמוד ליישוב חצבה, לצד כביש 90.

ברוכים הבאים: כל מי שהמילה "חקלאות" עושה לו את זה, וגם כאלה שסתם אוהבים לראות פלפלים בכל מיני צבעים.

פתוחים: בתיאום מראש.

מדברים: טלפון 08-6581546.

גולשים: לא.

משלמים: כן.