אין תמונה
פארק תמנע. עכשיו כשקריר ונעים

דווקא בסתיו, כשהחום הגדול מאחורינו, שווה לטייל בערבה. אם אתם כבר יורדים לחבל הארץ היפה והשקט, פנו לכם בין תנוחת הכלב לברכת השמש כמה שעות וקחו את המשפחה לטיול רגלי או רכוב באחד מהמסלולים המומלצים הבאים.

הר אבנון - עין ירקעם: הפתעות במכתש חתירה

מה במסלול: תצפית הר אבנון, יער עצים מאובנים, חולות צבעוניים, מסלול רגלי ב"סנפיר" (קצר או ארוך) ועין ירקעם.
דרגת קושי: קלה עד בינונית.
משך הטיול: כחמש שעות, בשילוב קטעי הליכה קצרים המתאימים לכל המשפחה.

נתחיל את סיורנו בעיירה ירוחם. משם ניסע על הכביש הראשי, מס' 225, לכוון מזרח. לאחר נסיעה של כ-5 קילומטר נגיע לשלט "מצפור הר אבנון". נפנה צפון מזרחה וניסע כ-1 קילומטר.
במקום תצפית מרהיבה על נופיו של המכתש הגדול - מכתש חתירה. על גבי מדרגות הגיר המלוטשות המוליכות למצפור, נראה צדפים מאובנים דמויי מגדלונים. מאובנים הם ערך טבע מוגן ואל לנו לקחתם מכל מקום בשטח.

טיולים בנגב: בריכת עין ירקעם (צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש)
פינת חמד עטורה בסלעי גיר מלבינים. עין ירקעם | צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש

לאחר שנסיים את התצפית, נחזור לכביש 225 וניסע מזרחה. אחרי כ- 2.5 קילומטר נמצא סימון שבילים אדום הפונה דרומה. נחנה בצד הכביש הראשי ונתחיל לשוטט בשביל המסומן אדום. הפתעה! במקום היבש הזה נמצא גזעי עצים מאובנים, בני כ-135 מליון שנים. משנסיים את הטיול ב"יער" המאובנים נחזור לכביש 225 ונמשיך בנסיעה דרומה למרחק של כ-5.5 קילומטר.

מצפון לכביש נמצאת חורשת איקליפטוסים, ולידה אתר החולות הצבעוניים. כדאי להצטייד בבקבוקים שקופים או במבחנות קטנות - את הבקבוקים המלאים מומלץ לאטום בעזרת שעווה של נר.
מול הכניסה לאתר החולות הצבעוניים ומדרום לה, נמצא סימון שבילים שחור המוביל אותנו למסלולי ה"סנפיר". נטפס בו כקילומטר עד נקודת תצפית נאה, בה נמצא מפגש שבילים שחור-ירוק. נרד בשביל הירוק צפונה ונחזור לאתר החולות הצבעוניים. זהו מסלול "סנפיר קצר".
למיטיבי הלכת מומלץ להמשיך ללכת בשביל המסומן שחור עד כביש 206: זהו מסלול "סנפיר ארוך".

נסיים את מסלולנו בעין ירקעם - ניסע מזרחה על כביש 225 עד מפגש עם כביש 206. במפגש זה יש לפנות דרומה כקילומטר, עד שלט "עין ירקעם", ממנו נפנה מזרחה. נחנה את הרכב במגרש החנייה. הליכה רגלית קצרה בשביל מסומן ירוק (גם שביל ישראל) תוביל אותנו לפינת חמד עטורה בסלעי גיר מלבינים, צמחיה עשירה, ובעונת החורף והאביב גבי מים מלאים.

קניון ברק: נופים עוצרי נשימה, סולמות וחבלים

דרגת הקושי: בינונית ומתאימה לילדים שמורגלים במסלולים עם סולמות.
מה במסלול:
קידוח מים עמוק, טיפוס וירידה בסולמות וחבלים ותצפית מרהיבה.
משך הטיול:
כ-4 שעות, כולל כניסה עם הרכב וקטע הליכה קצר של כשעה וחצי.

אין תמונה
נחל ברק. אתגרים בסולמות וחבלים

נרד בכביש הערבה בק''מ ה–115, וניסע לכיוון מערב על דרך עפר מסומנת בכחול. לאחר שנעבור את חניון הלילה נראה מצד שמאל קידוח מים. הקידוח עמוק מאוד (מעל קילומטר) ומפיק 200 קוב בשעה. חום המים קרוב ל-60 מעלות. נמשיך בנסיעה על הסימון הכחול עד שלט ימינה המורה על ציר המעיינות, ונצטרף לקטע משביל ישראל. נמשיך ישר על הדרך הכחולה/שביל ישראל עד שנגיע לשלט קטן המורה ''חנייה'', ושם נחנה את הרכב. ניתן להמשיך עוד כמה מאות מטרים עם הרכב - אבל לא מומלץ, כיוון שהדרך משובשת יותר ועלולה לעשות נזק לרכב.
מחניית הרכב נמשיך בהליכה בנוף מקסים של התחלת קניון מלווה בעצי שיטה רבים, ולאחר כ-45 דקות נגיע לחלק המעגלי של הקניון.

מומלץ להתחיל בעלייה על המצוק שמסומנת בצבע ירוק. לאחר כרבע שעה נגיע לפיצול שבילים ימינה ושמאלה בצבע כחול/שביל ישראל. נפנה ימינה לאורך המצוק תוך תצפיות מרהיבות לתחתית הקניון. לאחר כמה דקות השביל יוריד אותנו לקניון. בירידה בקניון נעזר בברזלים, סולמות וחבל הקבועים בקניון. לאחר כחצי שעה נחזור לנקודת ההתחלה של המסלול המעגלי - ובחזרה לרכב.

אין תמונה
מתאים למשפחות זריזות. נחל ברק

דרך הבשמים: מור ולבונה בדרכי בשמים - טיול לרכב 4X4

מה במסלול: נסיעה לאורך דרך הבשמים וחזרה לערבה דרך נחל נקרות.
דרגת קושי:
קלה עד בינונית.
משך הטיול:
כחצי יום.
הערה:
הטיול מיועד לרכב 4x4 בלבד. חל איסור מוחלט על ירידה מהציר המסומן. חובה להשתמש במפת סימון שבילים.

טיולנו האמיתי אמור למעשה להתחיל בהרי תימן הגבוהים - מולדתם של המור והלבונה - מחשובי הבשמים בימים עברו. היום נתחיל את טיולנו בשעת בוקר מוקדמת ב"שער דרכי הבשמים", המצוי כקילומטר מדרום לכניסה למושב צופר. שער זה כמו מוליך אותנו אחורנית במנהרת הזמן, לתקופתן של דרכי הבשמים - הלא היא התקופה הנבטית.

מ"שער דרכי הבשמים" ניסע מערבה כ-3 קילומטר בסימון שבילים שחור, ונגיע אל עתיקות מואה (הדרך משולטת). עם הגיענו למקום נחנה את הרכב. ממערב לנו שרידי חאן והמיצד ששמר עליו. מיצדים וחאנים רבים היו פזורים לאורכה של כל דרך הבשמים, מה שמעיד על חשיבותה הכלכלית בימים עברו. שמה הערבי של מואה - "מוית עווד" - מעיד על כמויות מים רבות הקיימות במקום ויוצרות כתמי צומח רעננים בנוף.

לאחר סיור בין שרידי העבר הבולטים, נחזור לרכב שלנו ונמשיך בנסיעה במגמה כללית דרומה, ע"ג דרך המסומנת באדום כ-200 מטר. בצומת דרכים, המסומנת באדום שחור, נפנה מערבה בסימון השחור, כ- 6 קילומטר, במעלה נחל קצרה. עם הגיענו לנחל קצרה, נפנה מהערוץ דרומה וניסע על שלוחה הנמצאת מדרום לנחל קצרה. מגמתנו צפון מערב. נעפיל עם הרכב למיצד קצרה החולש על כל סביבותיו. במיצד נעצור לארוחת בוקר מול הנוף המקיף אותנו מכל עבר.

כשנסיים את מנוחתנו, נמשיך בנסיעה על הציר המסומן שחור כ-5 קילומטר, במגמה כללית מערבה. בצד מערב של הנחל נפגוש שיח סהרון משולשל ענק, שהגיע אלינו היישר מאפריקה הרחוקה. משיח זה ניסע עוד כ-400 מטרים לכוון צפון מערב, ונגיע לערוצו של נחל נקרות ולצומת דרכים המסומנת בשחור ואדום. בנחל נקרות נדרים כ-3.5 קילומטר ונגיע למיצד נקרות. מצפון למיצד יש חורשת שיטים הטובה למנוחה ולהתרעננות.

אין תמונה
מהדרכים החשובות של ימי קדם. דרך הבשמים

ממזרח למיצד, כ-200 מטרים (קיים שילוט), נמצא בור נקרות אליו נלך רגלית. נוכל להתרשם מטכנולוגיה ברמה גבוהה מאוד של איסוף המים בתקופה הנבטית. פירוש המילה "נבטי" בארמית הינו "אדם היודע למצוא את מימיו במדבר" - ואכן בזכות תכונה זו הפכו הנבטים לאדוניה של ארץ לא נושבת זו.

ממיצד נקרות נשוב צפונה, בדרך בה הגענו, עד שנפגוש שוב את הצומת המסומן באדום שחור. ניסע עם הסימון האדום לכוון צפון מזרח, כ-3 קילומטר. נגיע לנחל מעוק ונפנה בו מערבה כ-0.6 קילומטר, שם נחנה את הרכב. נגיע למעוק יפיפה חתור באבן גיר לבנה. אחרי גשמים הגבים עשויים להתמלא. בגבים אלה ובגבים נוספים יתכן ונזכה לצפות בעקבות נמרים, שנותרו באזור זה מקדמת דנא וגם ביעלים ושפני סלע הנמצאים במקום.

מנחל מעוק נשוב לערוץ נחל נקרות. ניסע לכוון צפון מזרח כ-6 קילומטר, ונגיע לנחל קמאי. שוב נפנה מערבה, בנסיעה קצרה מאוד. נעצור את הרכב מול מפל נחל גלד. הליכה קצרה תובילנו לגב.
מנחל גלד נחזור, גם הפעם, לערוצו של נחל נקרות. נמשיך בנסיעה בכוון צפון מזרח, כ-21 קילומטר, עד מפגש הנחלים מרזבה ונקרות. בנקודה זו נפנה עם הסימון האדום מזרחה כ-5.6 קילומטר. הגענו לכביש הערבה, ממערב לכניסה למושב עין יהב.
נקנח את טיולנו בסיור חקלאי ובאירוח כפרי באחד ממושבי הערבה.

>> לא רק חצב: טיולי פריחות של סתיו