טיולים בדרום: סלע ענק בצורת משולש בפארק תמנע
חובה להזיע

המסלול: התחלת הדיווש שלנו בשער הכניסה לפארק תמנע. חשוב להצטייד בהרבה מאד מים: המקום חם ויבש בכל עונות השנה. באשר להתאמה למשפחות: ילדים שזו להם הרכיבה הראשונה - כדאי לוותר על העלייה להר חכליל ולהסתפק במסלולים בתוך הפארק.
בתוך הפארק – מקום נהדר גם אם אתם לא באים על גלגלים - הבילוי חופשי. כמעט כל המסלולים הרגליים (וכמובן כל אלו הרכובים) מתאימים גם למדוושים מתחילים, למעט מעלה ברך והר תמנע שאינם רכיבים. שווה להיכנס למצגת האור-קולית ושם גם להחכים וגם להחליט מה לראות ועל מה לוותר.
צריך לשאוף לסיים את הסיורים הרכובים בפארק באזור האגם. זו נקודת קפה, הצטיידות במים, מזנון ומנוחה. אחרי המנוחה מתחיל החלק ההרפתקני - עליה על הר חכליל (או שתיגשו למילון לברר את משמעות המילה, או שפשוט נגיד לכם: אדמדם). מהאגם פונים על השביל המוביל לכיוון צפון-מזרח ומטפסים על הסוללה שממזרח לאגם.

נוסעים לכיוון דרום-מערב על הסוללה בערך קילומטר וחצי. פונים שמאלה במזלג השני ואחרי ירידה קצרה מתחילים לטפס (לאורך שביל ישראל) לכיוון דרום-דרום-מזרח על הר חכליל. זהו הטיפוס הקשה שבמסלול. לרוכבים מנוסים זה לא יותר מחימום בוקר, אבל המסלול הזה מיועד למתחילים. קצת אחרי האוכף פונים שמאלה דרך שער ברזל ואחרי עוד עליונת קטנה נהנים מדהירה במורד הרי חכליל עד שער הכניסה למטמונת נימרה.

טיולים בדרום: מבט מרחוק על הפטריה בפארק תמנע
פטריה בפארק

מכאן מוליך כביש משובח לכיוון מזרח. צריך לשים לב למשאיות האשפה שדוהרות על הכביש מ/אל המטמונת. נותנים מזור לעכוז הדואב בנסיעה נינוחה על הכביש מזרחה כשני ק"מ, עד שמתחברים לכביש הגישה הישן מבאר אורה למכרות תמנע (כיוון צפון-דרום).
פונים דרומה ומחפשים דרך עפר שממשיכה מזרחה בין מניפות הסחף של נחל רחם. נוסעים על הדרך מזרחה ק"מ אחד עד שנפגשים עם "ציר הנפט" (סמ"ש אדום). נוסעים על "ציר הנפט" צפונה, 6 ק"מ של נסיעה מנהלתית עד כביש הגישה לפארק תמנע. פונים שמאלה ומטפסים עד הכניסה לפארק.
אורך המסלול תלוי בסיורים שתערכו בתוך הפארק. 25 ק"מ הוא אורך המסלול המינימלי (משער הכניסה על הכביש עד לאגם, עם עצירת חובה בעמודי שלמה).

הקלוריות שאחרי: אם אין לכם כוח לחזור לאילת רק כדי לאכול, אפשר להישאר בתחומי הפארק ולאכול ב"מסעדת פארק תמנע" (08-6316756), לצד האגם המלאכותי. לא שיא הקולינריה, אבל קרוב וזמין. אפשר גם לתפוס משהו בחניון יטבתה (08-6357449) הסמוך (יחסית).

עוד פרטים:
רמה: קלה-בינונית
אורך המסלול: 25-35 ק"מ
זמן: 5 שעות
עונה מומלצת: חורף ואביב
מפת ס"ש: הרי אילת (20).

הגעה: מכביש הערבה פונים מערבה לפארק תמנע (אליפז) ונוסעים עד שער הכניסה לפארק (3 ק"מ).

המסלול והתמונות באדיבות אתר "הרים"

>> לכל מסלולי האופניים