המסלול

טיול אופניים בשרון (צילום: SXC)
לדווש לאורך המצוקים | צילום: SXC

הנה לכם מסלול מישורי רגוע עם נופי טבע, מים וצבים - כמעט ללא כביש. ההתחלה בצומת פרדסיה והסיום בחוף הקשתות שבקיסריה. מחנים בחניית המרכז המסחרי פרדסיה, חוצים את הצומת במעבר החצייה ומיד פונים ימינה ושמאלה, ויורדים במעבר של גדר הבטיחות לשביל העובר במקביל לכביש. רוכבים צפונה עד לתחנת הדלק. 

מהתחנה יוצא כביש אספלט (פנימי) לכיוון צפון (נורדיה) ומתפתל לכיוון מערב. בצומת – ימינה, ובצומת השנייה הקרובה – שמאלה. מדוושים על האספלט עד לעיקול ימינה וממשיכים בדרך עפר ישר לאורך ערוץ קטן. מגיעים לכביש (שיכון ותיקים, נתניה) ופונים ימינה (צפונה). רוכבים ישר, ובסוף הכביש ממשיכים צפונה בדרך עפר. עוברים ליד חורשה ומטפסים לכיוון תחנת האוטובוס על כביש נתניה-בית ליד. מזהים מעבר תת-קרקעי ועוברים (זהירות על הראש: נמוך שם).

בקצה המנהרה יש אור, וזהו מושב בית יצחק שאליו נכנסים. פנייה ראשונה שמאלה (מערבה). בסוף הכביש והבתים מזהים מבנה תעשייתי קטן. עוקפים אותו משמאל ונוסעים צפונה בכביש בין הבתים.
יש פנייה שמאלה שבה לא פונים. בצומת הבא פונים שמאלה (מערבה) ונוסעים ישר עד שחוצים גשר מעל נחל. אחרי הגשר מיד ימינה (צפונה) לאורך הנחל. ממשיכים ישר (צפונה) כל הזמן. חוצים דרך כורכר טובה וממשיכים לאורך הנחל צפונה.


עוצרים מדי פעם לאכול כמה פקאנים (לא לוקחים לדרך!). בשלב מסוים תגיעו למתקן של מקורות, עם מיכלים לבנים גדולים. פה פונים שמאלה ורוכבים לאורך הגדר מערבה עד לדרך שלפני פסי הרכבת – שם פונים ימינה (צפונה). מגיעים לכביש הכניסה של כפר ויתקין וממשיכים ישר באספלט עד לגשר הצבים. כאן עושים שלום לצבים ואפשר גם לאכול ארטיק מהגזלן, אם היה לכם מזל והגעתם בשבת.

אחרי הגשר פונים שמאלה לגן האירועים "ליד הנחל". ממשיכים מערבה ועוברים מתחת לגשר הרכבת, ואחריו מיד ימינה (צפונה), לאורך המסילה. כאשר רואים אקליפטוסים, פונים בדרך שמאלה (מערבה) לאורך הנחל. עוברים בין הנחל לאקליפטוסים ומשתדלים לא לדרוס את אנשי המנגל. בשלב מסוים מופיעה גדר עץ מימין, ומעליה מבנה עתיק – אחלה עלייה וירידה לתרגול השרירים. ממשיכים לאחר מנוחה בדרך הכורכר הלבנה לכיוון מערב. לא פונים בפנייה הראשונה שמאלה. אם הדרך נגמרה לכם במים – זה סימן שפניתם.

טיולים בצפון: גבר ואישה רוכבים על אופניים (צילום: jupiter images)
צאו, טיילו | צילום: jupiter images

כאשר רואים את הכביש המהיר פונים שמאלה (דרומה) ועוברים מתחתיו. מי שיודע, יכול לרכוב עם יד אחת וביד השנייה לסתום את האף – מסריח שם.
מגיעים לעוד גשר ופונים לפניו ימינה (צפונה). עולים על הכביש צפונה ונכנסים למכמורת – מנוחה קצרה ב"בחוף השקט" לג'חנון/מלווח עם ביצה או פיצה וטשולנט בשבת, וממשיכים צפונה.

עכשיו ההדרכה היחידה היא לדווש לאורך המצוקים עד לחוף אולגה. ממשיכים לאורך החוף צפונה. אפשר לרכוב על החוף או על דרך מקבילה עד לנחל חדרה – שם ישנו פארק יפה שהוקם על ידי חברת החשמל. כשמגיעים לנחל, פונים ימינה (מזרחה) ונוסעים הכי צמוד שאפשר לנחל. מגיעים לגשר וחוצים צפונה. ממשיכים כאשר הגדר של תחנת הכוח משמאל, עד לתחנת הדלק "פז". שם עולים על הכביש ורוכבים צפונה עד לצומת שבו ממשיכים ישר עד לחוף ולמרכז השייט.

בנקודה זו יורדים לחוף וממשיכים צפונה לתוך קיבוץ שדות ים. יוצאים מהקיבוץ ליד האמפיתיאטרון ורוכבים על הכביש ועל דרך העפר ישר-ישר-ישר עד לחוף הקשתות. אחרי מנוחה ורחצה, הופכים את הדף וחוזרים לרכוב (כולה 40 ק"מ). אם לא מתאים לכם – סנג'רו מישהו שיבוא לאסוף אתכם עם האוטו.

הקלוריות שאחרי

אם כבר קיסריה, נסו את המסעדה הצרפתית גולף ביסטרו ובר (04-6260272), המשקיפה אל עבר מגרשי הגולף המקומיים. גם טעים וגם בסטייל.

פרטים

רמה: בינונית
אורך המסלול: 40 ק"מ
זמן: 4 שעות ויותר
עונה מומלצת: כל השנה (בקיץ יש לחצות קטעים חוליים)
שעה: מוקדם בבוקר
מפת ס"ש: השרון ומערב השומרון (7).

הגעה

התחלה בצומת פרדסיה, הצומת הראשון מדרום לצומת בית ליד (צומת השרון).

המסלול באדיבות אתר "הרים"

לכל מסלולי האופניים