אין תמונה
חוויה משפחתית בחיק הטבע (צילום: מתוך הספר)

טיולי אופניים הם הזדמנות  מצוינת לבילוי משפחתי: לגרד את הילדים מהטלוויזיה והמחשב, לצאת לחוות את הטבע במיטבו וכמובן לשפר את הכושר בדרך. רבים מאיתנו רוצים להוציא את הרעיון הנפלא הזה לפועל, אבל לא ממש יודעים איפה להתחיל. בדיוק בשביל זה הוציא הרוכב הוותיק אילן שחם את הספר החדש "טיולי אופניים מ-א' עד טף" שמציע למדווש המתחיל מידע שימושי חשוב כגון: מדריך לרכישת אופניים, מדריך לציוד ההיקפי הנחוץ, שיטות להעמסת האופניים על המכונית, טיפים לרכיבה בשטח, סקירת ציוד לנשיאת תינוקות וילדים בטיול אופניים וכמובן מסלולים מעגליים קלים המותאמים למשפחות מתחילות. 

שחם  לא זוכר מה הביא אותו לקנות את אופני ההרים הראשונות שלו. בהקדמה לספר הוא כותב: "פשוט יצאתי לרכוב בשטח באזור הבית והתמכרתי לרוח הנושבת על הפנים, לריחות הפרחים, לצבעי הטבע, לאדרנלין הזורם ולמפגשים הפתאומיים עם צבאים, ארנבות, תנים ושאר חיות בר שעד אז לא העליתי על דעתי שנמצאות כל כך קרוב לביתי". מאז החוויה הראשונה הזו חלפו שנים, ושחם הפך לרוכב מדופלם: היום הוא מנהל את פורום טיולי אופניים בתפוז, כותב ומצלם בנושא טיולי אופניים למגזין "מסע ישראלי", מתכנן מסלולים לתחרויות ניווט אופני הרים ומוביל קבוצת משפחות רוכבות.

אפשר לתאר שגם המשפחה של שחם נדבקה בחיידק הרכיבה, והם אכן שותפים מלאים שלו ברבים מהמסלולים. אבל איך אפשר להפוך ספורט לא קל מבחינה פיזית לבילוי משפחתי כיפי? שחם מציע טיפים שיעשו מהמשפחה שלכם אלופה על גלגלים.

להשאיר טעם של עוד
אסור בשום אופן למשוך את המשפחה עד קצה גבול היכולת במסלול שקשה מדי לרמתה, ולהביא אותה לידי סבל. זה יהיה ההבדל בין "אמא, מתי יוצאים שוב לטייל באופניים?" ל:"לא רוצה אופניים יותר".

לגרות את הילדים
כדאי לדאוג למסלול שכולל מספר נקודות עניין שיספקו גירויים לילדים, לעצור מדי פעם ו"לשחרר" את הילדים להשתולל קצת, במיוחד אם הם יושבים בכסא ולא ממש מפדלים בעצמם.

שבת אחים גם יחד
רצוי לצאת לטיול עם עוד כמה משפחות: כשהילדים רואים ילדים אחרים רוכבים, הם מתלוננים פחות ומנסים להוכיח שהם יכולים יותר.

לשמור על בטיחות!
יש להקפיד על קסדות בכל זמן הרכיבה, גם לילדים וגם להורים. גם סיבוב במגרש החניה יכול להגמר בנפילה על הראש.

אוכל קדימה אוכל
מומלץ להביא הרבה אוכל וממתקים לטיול האופניים. הרכיבה מרעיבה והילדים צריכים למלא את האנרגיה, להשלים את הסוכרים ולהנות.

רוכבים ברגוע
לילדים קטנים היושבים בכסא,יש נטייה להירדם עם טלטולי הדרך. שווה לעצור ולקחת הפסקה אם הילד נרדם, וכשזה לא אפשרי צריך להקפיד שהילד יהיה מקובע היטב במקומו, כך שהצוואר לא יתנדנד לכל הכיוונים. נסו לרכוב בצורה הרגועה ביותר.

את הספר ניתן להשיג בכל חנויות הספרים, המטיילים ובחנויות האופניים הגדולות, תמורת 88 ש"ח. 

טיול משפחתי בנחל ענבה: מסלול מלא חינם מתוך הספר "טיולי אופניים מ-א' ועד טף"

לכל טיולי האופניים