טיול עם ילדים: אלוני קדימה (צילום: שירלי אהרון)
מקום בו אפשר לנשום | צילום: שירלי אהרון

זה לא שעברתם לגור במרכז כי ציפיתם לשקט וציוץ ציפורים, וזה לא שאתם מגיעים לגוש דן במיוחד מהצפון או מהדרום הרחוקים, רק כי חסר לכם ירוק בעיניים. ובכל זאת, גם המבקרים וגם התושבים במטרופולין הישראלי הגדול חושקים מדי פעם במעט הפוגה. לפעמים מתחשק לנטוש את המולת הקניונים ואת צופרי המכוניות, לפרוש שמיכה, לנשום קצת אוויר צח ולהביט במרחבים. הנה חמישה מקומות שיגרמו לכם לשכוח מהפיח, ממש במרכז הארץ.

הפארק הלאומי ברמת גן

הפארק הלאומי מייצג באופן ראוי את הפארקים של אזור גוש דן: בדומה לאחיו פארק הירקון, גם הוא מתהדר במדשאות, באגם ובכר נוח לפיקניקים ומנגלים. אפשר לשוט בסירה קטנה ולהביט בברווזים, או סתם לקחת ספר ושמיכה ולשבת על הדשא. סופי השבוע עמוסים יותר, מטבע הדברים, אבל אם מתחשק לכם לצאת לאיזו הליכה ספורטיבית מבלי להתמלא בפיח, כנראה שהפארק הוא מקום טוב לעשות את זה.
הידעת? בשנות ה-50-60 נהגו לשתול בפארק עץ לכבוד כל ילד שנולד ברמת גן.

פארק לאומי רמת גן (צילום: MathKnight and Zachi Evenor )
הספארי במרחק נגיעה. הפארק הלאומי ברמת גן | צילום: MathKnight and Zachi Evenor

מקורות הירקון

ישיבה למרגלות האיקליפטוסים או שכשוך במים הזורמים לאגם בפארק מקורות הירקון יפתיעו אתכם – לא תאמינו כמה טהורה היא נביעתו של הנחל המטונף הזה. יש שם טחנת קמח ישנה, את בית הבטון הראשון בארץ, ובריכת נופרים מרשימה.
הידעת? בעתיד אמור הפארק להתרחב, ולהפוך לגן ענק המגיע עד פארק הירקון בתל אביב.

טיולים בתל אביב: נהר הירקון (צילום: עודד קרני)
כל הטינופת הזאת התחילה איפשהו. מקורות הירקון | צילום: עודד קרני

חוף סידני עלי

כששואלים אותך איפה אפשר לנשום אוויר צח במרכז הארץ, המקום המתבקש לשלוף הוא חוף הים. אבל חופים יש כמו חול, וצריך לבחור אחד מהם שיהיה מספיק מיוחד: סידני עלי, למרגלות המסגד, הוא אחד כזה.
הוא לא נראה כמו החופים של תל אביב, והוא בטוח לא עמוס כמותם. הוא פתרון מעולה למי שרוצה ללכת לים, ולא חייב את הרעש שמגיח מכל בית קפה על כל מטר.
הידעת?
את הבית החצוב בכורכר על החוף בנה במו ידיו ניסים כחלון, שהגיע להרצלייה כדי לעבוד, וגר במבנה הלא חוקי למעלה מ-30 שנה.

חוף סידני עלי (צילום: ליאור אבולעפיה)
לא דומה לחופים של תל אביב. חוף סידני עלי | צילום: ליאור אבולעפיה

יער בן שמן

יודע כל ילד שגדל בגוש דן, שפיקניק הוא מילה נרדפת ל"יער בן שמן". עזבו את הדונמים הבודדים של פארק הירקון, כאן אנחנו מדברים על 34,000 דונמים של עצים שרק מבקשים שתשבו בצלם. ליער שש כניסות, שבכל אחת מהן תוכלו למצוא מפת התמצאות שתוביל אתכם לספסלים, למתקני השעשועים ולפגודה התאילנדית, שניתנה במתנה ממלך תאילנד לישראל.
הידעת?
המקום קרוי על שם מפעל שמן שנשרף בתחילת המאה הקודמת.

יער בן שמן. ארכיון (צילום: חדשות 2)
34,000 דונמים של עצים. יער בן שמן | צילום: חדשות 2

חוף השרון

מפתיע לגלות שצמוד למרכז הקניות העמוס של שפיים מצוי גן לאומי, הכולל בתוכו עולם כה רחב של טבע. שלושה מסלולי הליכה יספקו לכם הרבה יותר מיום אחד של טיול, ואם אתם עצלנים, אתם פשוט יכולים לחנות מדרום ולהביט על הנוף מרכס הכורכר המשקיף על הים. הכניסה חינם, ואת הכלב תצטרכו להשאיר בבית, כי בתוך עצי הסבך תוכלו להיתקל בצבאים. מי היה מאמין שיש חיות בר כל כך קרוב לעיר?
כשתתלבטו אם להמשיך בדרכים החוליות מטה לעבר הים או להמשיך פנימה לתוך עצי החרוב, תתקשו להאמין שנסעתם פחות מעשרים דקות מתל אביב.
הידעת?
לא חייבים להצפין עד הגלבוע בשביל אירוסים. בתחילת האביב תוכלו להתרשם מהפרח גם כאן.

טיולים בשרון: צוק על חוף ים בשרון (צילום: אור גץ)
צבאים, חרובים וכורכר. חוף השרון | צילום: אור גץ
>> מה עושים עם הילדים בחנוכה?
>> רוצים לזכות בחופשה אמיתית בטבע של טוסקנה?