מראה נחל תנינים (צילום: ערן ודוד גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש)
הצבע הירוק וצבעי הפריחה מייצרים אווירה מיוחדת. נחל תנינים | צילום: ערן ודוד גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש
הגשם ששטף אותנו במהלך השבוע צינן את האווירה – הנחלים התעוררו לחיים, העצים היבשים והמאובקים רחצו במי גשם ועתה הם בוהקים ומחודשים, הפרחים החלו להתרומם והתצפיות שלאחר הגשם יפות מתמיד. בקצה הצפוני של שמורת נחל תנינים, על הסלעים וביניהם, החלו לפרוח בשבוע שלפני הגשם מאות סתווניות סגולות יפהפיות. נרקיסים סתוויים גם הם הרימו ראש והפכו בולטים בשטח. מתקני המים המשוחזרים, הנחל והאגם, מרפסות התצפית שבשטח ביחד עם הצבע הירוק וצבעי הפריחה מייצרים אווירה מיוחדת. זה הזמן לצאת לטיול במקום.

המסלול

תשלום ושעות פתיחה: הכניסה לשמורה בתשלום, בקיץ 17:00-08:00, בחורף 16:00-08:00 
אורך הטיול: עד קילומטר, כחצי שעה עד שעה. 
רמת הקושי: קלה – מתאים לקבוצות קטנות ולמשפחות. 
אופי ההליכה: הליכה מישורית בשבילים צרים ורחבים, רובם חשופים לשמש.
ציוד מומלץ: מגדיר צמחים.
אפשרויות נוספות: מסלול טיול מנחל תנינים לקיסריה
מפת סימון שבילים: מס' 4 – הכרמל.

נרקיסים סתווים וסתווניות בנחל תנינים (צילום: ערן ודוד גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש)
פורחת. נרקיסים וסתווניות בשמורה | צילום: ערן ודוד גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש

הפרגולה המשקיפה על הפריחה (צילום: ערן ודוד גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש)
הפרגולה המשקיפה על הפריחה | צילום: ערן ודוד גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש

איך מגיעים
נוסעים בכביש מספר 4 ופונים לכביש 6531 לכיוון בית חנניה וג'יסר א-זרקא. נוסעים כ-1.1 קילומטר, ופונים ימינה על פי השילוט לנחל תנינים. ממשיכים בנסיעה ומתעקלים עם הכביש ימינה ושמאלה. לאחר כ-1.1 קילומטר עולים על הגשר שמעל כביש מספר 2, ומיד אחרי שיורדים ממנו פונים ימינה על פי השילוט לנחל תנינים. נוסעים בשביל הרחב למרחק של כ-300 מטר, עד לחניון שבחזית הכניסה.

הגשר הרומי בנחל תנינים (צילום: ערן ודוד גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש)
הגשר הרומי בשמורה | צילום: ערן ודוד גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש

תאור המסלול
ניכנס לשמורה, נפנה לשביל שמשמאל, השביל המוביל ישר לכיוון המרפסת המכוסה בפרגולה שבמרחק של כ-130 מטר ממול, זוהי מרפסת תצפית על מתקן ויסות המים העתיק. נמשיך ישר להליכה לאורך הסכר הרומי. משני צידנו זורם נחל התנינים, ואנו נתקדם כ-200 מטר עד המרפסת הקיצונית צפונית שבשמורה, המסומנת במספר 10 ונקראת "מצפור הנחל". נצפה על השמורה, על הנחל הזורם ועל מעוף הציפורים בשמיים. על המרפסת שלטי הסבר אודות התנינים וה- "נחל האחרון". נעבור לצד המרפסת ונפנה עם השביל שמאלה.

ערן ודוד גל-אור
ערן ודוד גל-אור

משמאלנו על המצוק, על הסלעים וביניהם, מאות סתווניות סגולות יפיפיות. חלקן ממין סתוונית היורה וחלקן סתווניות קצרות עלים. בנוסף לסתווניות בולטים הנרקיסים הסתוויים. הנרקיס הסתווי קטן  מהנרקיס המצוי, אך גם הוא כמו אחיו הגדול ממנו מפיץ ריח משכר. מסביב המוני עלים שיוצאים מתוך הפקעות ומספרים לנו כי בקרוב, בתוך כמה שבועות יפרחו כאן, בשטח זה המוני עיריות. בקיץ פרחו כאן החצבים וגם העלים הבשרניים שלהם עולים אל פני הקרקע. הצבע הירוק וצבעי הפריחה בולטים מאוד בשטח והאווירה בו מיוחדת.

>> למידע מפורט על מסלולי טיול לאחר הגשם, היכנסו לסדרות ספרי הטיולים מסלולים>להתאהב בארץ מחדש ואתר מסלולים, או לדף הפייסבוק של ערן ודוד גלאור

>> עוד מסלול לסופ"ש: טיול פריחות סתווי במבוא חמה