מתמודד "האח הגדול" יורם כהן, אשר הודח מהריאליטי לאחר שלושה שבועות בבית בלבד, מתנחם בעובדה שההדחה שחררה אותו בחזרה אל המרחבים הפתוחים. כהן, 49, תושב עפרה, בעל כרם ויקב "תניא" הוא גם חובב טיולים מושבע, שכבר תפר כמה מהחורים הנידחים ברחבי הארץ. המודח הטרי חובש הפעם את הכובע של ספי בן יוסף, וממליץ על כמה מהמקומות האהובים עליו ביותר.

אין תמונה
חוזר אל המרחבים הפתוחים. יורם כהן

מצוק ההעתקים

"שני מקומות אהובים עלי הם נחל דרג'ה במדבר יהודה ומצוק ההעתקים, בקצה המזרחי של המדבר מעל ים המלח. תוואי הנוף שם מדברי מאוד ועם מצוקים בגובה של מאות מטרים", מתאר כהן את האתרים המועדפים עליו לטיול בארץ, ומספר על תחביב האקסטרים שהוא משלב על הדרך. "אני אישית אוהב לרחף עם מצנח רחיפה ממצוק ההעתקים לכיוון ים המלח. יש שם מה שנקרא "אתר חורף": מקום עם רוחות מזרחיות, שמגיעות קצת לפני שמגיע הגשם".

המצוק היושב על השבר הסורי-אפריקאי מתנשא לגבוה של כ-600 מטר מעל גובה פני ים המלח, והפרש הגבהים הזה מאפשר מספיק זמן רחיפה באוויר - "עד שאתה כבר מת להשתין", מדייק כהן. "מהגובה הזה רואים את ים המלח, את בקעת סדום וכמובן את יריחו מצפון".

ואדי קלט

קצת לפני שכהן נכנס לבית האח הגדול עוד הייתה לו מיצובישי פאג'רו מקרטעת שנת 98', שלקחה אותו ואת הילדים - "הג'מעה שלי", כמו שהוא קורא להם - לטיולים ברחבי הארץ. לפני שהלך לפג'ארו הטורבו, כהן טחן אותה בואדיות כמו ואדי קלט, שמתחיל מכיוון ענתות מצפון לירושלים ומסתיים באיזור ייטב ליד יריחו.

"קלט הוא ואדי שמתחפר עמוק בתוך מצוקים גבוהים, וכנחל איתן שזורם כל השנה יש בו דגה, צבאים, יעלים ושפני סלע", הוא מתאר. בתחילת המסלול ממוקם עין פואר, ומיד בהמשך ניצבת אחת האטרקציות של המסלול: "כדאי לבקר בבריכת הפעימה בעין מבוע. בכל כמה דקות מתרוקנים המים בבריכה, ואחר כך שוב עולה מפלס המים". המחזה שהיווה כר פורה לצמיחת אגדות וסיפורי מעשיות, מתרחש בשל תופעה גיאולוגית הנפוצה במסלעי גיר.

אין תמונה
"הג'מעה שלי". כהן עם הילדים

נחל אלעל

"אני מאוד אוהב את רמת הגולן, את כל הנחלים: נחל יהודיה, נחל עורבים, נחל משושים ונחל אלעל", מתרפק כהן. "צא לטיול של שבועיים ברמת הגולן, ותגלה בסיום שעוד לא התחלת באמת לטייל". אם מחפשים מסלול פשוט לחצי יום, כהן מציע את נחל אלעל הזורם כל השנה בין אבני איתן לאליעד. "שני המפלים בנחל, המפל הלבן והמפל השחור, מתאימים כטיול משפחות או כטיול זוגי רומנטי".

אין תמונה
ממליץ על רמת הגולן לטיול רומנטי

מכתש רמון

הנוף הבראשיתי של מכתש רמון מכריע את הכף כשכהן מתלבט בין מספר מקומות האהובים עליו בארץ. "אפשר לטייל שם יום-יומיים-שלושה, וגם אם תישן בשטח, תקום, תמשיך ללכת ותחזור לישון בשטח, אתה לא תרגיש שכיסית את כל האיזור".

אין תמונה
תרמיל, שק שינה, אוכל, פק"ל קפה ואוהל, ויוצא לדרך

אם אתם עדיין סוחבים טראומה מהטיול השנתי והאופציה הזו נשמעת לכם כמו טיול שמתאים רק למיטיבי לכת שנועלים באופן קבוע סנדלי שורש, חכו שתשמעו את התוכנית של כהן: "אפשר לקחת את המסלול של שביל חוצה ישראל. אני עושה את זה עם אופניים, לוקח תרמיל עם שק שינה קטן, אוכל, קרקרים, פק"ל קפה ואוהל, ויוצא לדרך. אפשר גם לסיים את המסלול באילת אחרי 150 ק"מ – זה לא נורא, תוך ארבעה-חמישה ימים מגיעים", מציע כהן את גרסת 'קום והתהלך בארץ' במתכונת שלו, ואף מציב יעדים להמשך: "אני מתכנן לעשות את זה בחורף ולחצות את המדבר", הוא אומר.

>> איפה בעולם טיילו דיירי האח הגדול, ומהם זיכרונות החופשה הכי משמעותיים שלהם?