לא בכל שנה זה קורה, אבל השנה חג החנוכה חל סמוך לחג המולד - כך שכשבאירופה סנטה קלאוס יסתובב ברחובות והחנויות יהיו מקושטות באורות מנצנצים, בישראל ידליקו נרות חנוכה ויאכלו סופגניות. אבל גם בלי לנסוע לחו"ל במיוחד, אפשר לחוות את אווירת הכריסמס וללמוד על הנצרות בערים גדולות בישראל, ובהן ירושלים, חיפה, יפו ונצרת.

"חג המולד פופולרי מאוד, ובמערב יש סביבו תרבות צרכנית ענפה. כולם מכירים את עץ האשוח ואת סנטה קלאוס, וגם הישראלי הממוצע רוצה לתקשר ולשמוע קצת על החג הזה", אומרת מיכל בן עטר, מנהלת מחלקת הסיורים של בית שמואל, מרכז תרבות ירושלמי שמציע בין היתר סיורים בעיר לקראת החג. "הישראלים סקרנים ורוצים להגיע לכנסיות הקתוליות הרציניות שעורכות מיסת חג מולד, לשמוע על הקשר של העיר לנצרות ולשמוע את מזמורי החג".

בן עטר מדגישה כי על המבקרים בכנסיות בחג לזכור שהקהילה הנוצרית מצפה להתנהגות נאותה: "נציגי הקהילה בירושלים ביקשו מאתנו להדגיש בפני המבקרים לא לעשות שימוש במכשירי סלולר בכנסיות, לא לעזוב באמצע הטקס גם אם משעמם, וכמובן לבוא בלבוש צנוע. הבקשה מגיעה בעקבות התנהגות של ישראלים בשנים קודמות. חלקם חשבו שהגיעו למופע, אך מדובר בטקס דתי, ויש לכבד את האוכלוסייה שאנו רוצים להכיר. צריך להתנהג כמו שהיינו רוצים שמי שמבקר בבתי כנסת יכבד את הקודים שלנו", היא מסבירה.

מדי שנה מגיעים מאות אלפי ישראלים לסיורים ואירועי חג המולד בערים שבהן חיה קהילה נוצרית. עם זאת, על רקע המתיחות הביטחונית בתקופה האחרונה קשה להעריך אם המספרים השנה יהיו דומים לאלה שהיו בשנים קודמות.

ירושלים: חנוכיות ומזמורי חג בעיר העתיקה

זו כבר השנה העשירית שמדי סוף שבוע בדצמבר, מתקיימים בירושלים אירועי פסטיבל התרבות המסורתי "חמשושלים". כדי לקדם את תיירות הפנים בסופי שבוע אלו, שורה של בתי מלון מציעים 50% הנחה על לילה שני באחד מסופי השבוע של דצמבר או ארוחת ליל שבת בחינם. הכניסה לכמחצית מהאירועים שהפסטיבל מציע היא בחינם או בתשלום של 15-30 שקל.

השנה, לאור האירועים הביטחוניים שפקדו את העיר, דואגים ברשות לפיתוח ירושלים להדגיש כי כמעט כל האירועים מתקיימים בחללים סגורים - באולמות, בתיאטראות, במוזיאונים, במבנים סגורים ומאובטחים. הנה כמה מהאירועים והסיורים הנבחרים שייערכו בעיר.

1. פסטיבל בינלאומי לעוגב בירושלים

הפסטיבל יארח נגנים מצטיינים ממדינות שונות בכנסיית דורמיציון בהר ציון. השנה יופיע בקונצרט הפתיחה הנגן הצ'כי פאבל קוחוט, שינגן בין היתר מיצירותיו של יוהאן סבסטיאן באך.

מחיר: 60 שקל לאדם.

מועד: יום ראשון 21 בדצמבר, 11:00 בבוקר.

פרטים: organ.org.il.

2. סיור "לקראת חג המולד בירושלים"

הסיור כולל הליכה בסמטאות המקושטות ברובע הנוצרי וביקור במערות הנבנות במיוחד לרגל החג בכנסיות הקתוליות השונות. משתתפי הסיור יוכלו ליהנות מטעימות מאצטרובלי שוקולד ומהאזנה למזמורי החג ולצלצול פעמוני הכנסיות ברובע הנוצרי.

מחיר: 95 שקל לאדם, 10% הנחה למשתתפי חמשושלים.

מועד: שבת 20 בדצמבר, 09:00 בבוקר.

פרטים: מרכז בית שמואל - beitshmuel.co.il.

3. סיור "חג המולד בירושלים"

סיור בין סמטאות הרובע הנוצרי המקושט באורות החג. בסיור תספר המדריכה על המנהגים והאמונות לגבי הולדת ישו ותספר את סיפור הולדת הנצרות, תוך ביקור בכנסיות שיהיו פתוחות, בהן כנסיית המשיח. בערב חג המולד, ייהנו המשתתפים בסיור מנגינת פעמונים במגדל הפעמונים של ימק"א.

מחיר: 90 שקל לאדם.

מועד: 24 בדצמבר ב-18:00; 
26 בדצמבר ב-9:00.

פרטים: יד יצחק בן־צבי - 
ybz.org.il.

4. סיור "היום שאחרי חג המולד"

במסגרת הסיור תתקיים הרצאת מבוא קצרה, ולאחריה ייצא הסיור לכנסיות ברובע הנוצרי כדי לחוות את טקסי החג, שנערכים לציון היום שלמחרת לידת ישו - בין היתר בכנסיית סנט סלוודור הפרנציסקנית, כנסיית הגואל הלותרנית, כנסיית הפטריארכיה היוונית קתולית, כנסיית נוטרדאם וכנסיית המשיח.

מחיר: 99 שקל לאדם, 10% הנחה למשתתפי חמשושלים.

מועד: יום חמישי 25 בדצמבר, 8:30 בבוקר.

פרטים: מרכז בית שמואל - beitshmuel.co.il.

סיור בירושלים (צילום: אלכס ליבק)
סיור בשכונות העיר וסמטאותיה | צילום: אלכס ליבק

5. סיור "חנוכיות ואורות בירושלים"

סיור בשכונות העיר וסמטאותיה, שבו יוכלו המשתתפים ליהנות מהמנהג הירושלמי להדליק חנוכיות בפתח הבתים, ולבקר באזור שערי חסד - שכונה שבה מתקיים מופע חנוכיות. משם ימשיך הסיור לשכונת נחלאות, בתי ברוידא ובתי ראנד לראות חנוכיות ולהקשיב לסיפורי בוסתן ספרדי.

מחיר: 70-80 שקל לאדם.

מועדים: יום שישי 19 בדצמבר, 15:00; יום שלישי 23 בדצמבר, 16:00.

פרטים: סיורים דינמיים - dynamictours.co.il.

6. ערב בנושא גבורה לזכרו של נדב קריימן

ערב בנושא גבורה בסימן זכרון לנדב קריימן חבר קרוב מיחידת דובדבן שנהרג השנה. משפחתו של נדב תרמה את אבריו ובכך הצילה חמישה אנשים. האירוע מתקיים בשיתוף עיריית ירושלים ויתארחו בו הזמרת עלמה זהר, כתבת החדשות סיוון רהב מאיר ודורון שפר.

מחיר: חינם

מועד: שלישי 16.12 במרכז הקהילתי עמק רפאים ירושלים. 

חיפה: שוק חגיגי ופסטיבל החג של החגים

בחיפה מציינים זה 21 שנה את פסטיבל "החג של החגים", שמתקיים ביוזמת בית הגפן, מרכז התרבות היהודי-ערבי ועיריית חיפה. הפסטיבל ייפתח מחר ויתקיים במהלך שלושה סופי שבוע רצופים בדצמבר בבית הגפן, בוואדי ניסנאס, במושבה הגרמנית ובעיר התחתית.

כמו בכל שנה, שדרות בן גוריון בעיר יקושטו בקישוטי חג המולד, כשהמסעדות והחנויות לאורך הרחוב יקושטו גם הם. במרכז המושבה הגרמנית הוצב לרגל החג עץ אשוח גדול, מואר בצבעים, שאותו צפויים לפקוד עשרות אלפי מבקרים. בסוף השבוע האחרון החודש יתקיים כריסמס מרקט בוואדי ניסנאס, שיכלול יריד אביזרי חג המולד, מגוון קישוטים, תאורה צבעונית, ממתקים ועצי אשוח.

הנה כמה מהאירועים והסיורים הנבחרים שייערכו בחיפה החודש.

שוק בחיפה (צילום: צבי רוגר)
פסטיבל החג של החגים בחיפה | צילום: צבי רוגר

1. הבית של סנטה קלאוס

הציבור מוזמן לפגוש את סנטה קלאוס בביתו המיוחד שקושט לקראת החג בוואדי ניסנאס. סנטה קלאוס יצעד ברחובות חיפה, מלווה בתהלוכה ססגונית עם מאות בני נוער מתזמורת תנועת הצופים בעיר. התהלוכה תעבור בין הרחובות חדאד לאלנבי.

מועד: שבת 13 בדצמבר, החל ב-11:00; תהלוכת החג - החל ב-14:30.

איפה: רחוב חדאד 6, ואדי 
ניסנאס, חיפה.

מחיר: חינם.

פרטים: haifahag.com.

2. מיסת חג המולד בכנסיית סנט ג'ון

התפילה המסורתית של חג המולד, שבה אפשר לראות עץ חג מולד גדול ולהשתתף בהדלקת נרות, וגם ליהנות ממזמורים של חג המולד ולחוות אווירת חג כמו באירופה.

מועד: יום חמישי, 25 בדצמבר, 11:00 בבוקר.

מחיר: חינם.

איפה: רחוב חורי 30, חיפה.

פרטים: haifahag.com.

3. קונצרטים ליטורגיים בכנסיות

תוכנית קונצרטים של מוסיקה ליטורגית בכנסיות תחת הניהול האמנותי של פרופ' עמוס לניר. בין היתר מקהלת גתית תבצע בכנסיית סנט ג'ון שירת קורלים משותפת עם הקהל, סולני מקהלת בת שיר של התזמורת הסימפונית בחיפה, בניצוח שלי ויסמן יבצעו בכנסייה הקתולית יצירות של באך ומזמורים לחג המולד ולחג החנוכה, ואנסמבל בארוקדה הכולל תזמורת של 7 כלים ומקהלה יבצע את אורטוריה משיח מאת גאורג פרידריך הנדל.

מועדים: 13 בדצמבר, 13:00; 20 בדצמבר, 11:00 ו-13:00.

מחיר: חינם.

פרטים: haifahag.com.

4. פעילויות חנוכה במוזיאוני חיפה

המוזיאון הימי הלאומי מציע סיור בתערוכת הספנות העתיקה בדגש על תקופת יוון והחשמונאים, במהלך הסיור ייצאו הילדים נר שמן ומטבעות ברוח העת העתיקה. מוזיאון הרמן שטרוק מציע סדנת צלליות, בה הילדים ילמדו משחקי אור וצל.

מועדים: המוזיאון הימי הלאומי - 21 בדצמבר 11:30; מוזיאון הרמן שטרוק - 19 ו-21 בדצמבר.

מחירים: 25 שקל לילד, 30 שקל למבוגר.

פרטים: www.hms.org.il.

נצרת: שוק כריסמס ומופעי זמר

את העץ הכי גבוה במזרח התיכון - רק מי שיבקר בנצרת יוכל לראות. מדי שנה בתקופת חג המולד, מקיימת נצרת את הכריסמס מרקט (17-21 בדצמבר), שאליו צפויים להגיע החודש כ-700 אלף מבקרים. במסגרת הפסטיבל יתקיימו מופעי רחוב ומופעי זמר עם מיטב האמנים מהמגזר הערבי, ובהם זוהיר פרנסיס, דלאל אבו אמני, ויסאם חביב, לורה עאזר ואחרים.

האירוע יכלול גם מופע זיקוקי דינור, הפעלות לילדים, ודוכנים שמציעים מאכלים, מזכרות וקישוטים אותנטיים בעבודת יד ברוח חג המולד, שיהיו פרוסים מרחבת כנסיית הבשורה שבכיכר המעיין ועד לשוק של נצרת. הפסטיבל ייערך בשלושה מוקדים עיקריים בעיר: כיכר המעיין, חצר כנסיית הבשורה היוונית־אורתודוקסית וסמטאות העיר העתיקה והשוק.

הנה כמה מהאירועים והסיורים הנבחרים שייערכו בנצרת החודש.

1. סיורים יומיים ברחבי נצרת

סיור הבוקר מתחיל ב-10:00 בכנסיית הבשורה הקתולית, ממשיך לכנסיית בית הכנסת, ועובר בין היתר בכיכר הבישוף ובמערות המסתור, עד לכנסיית הבשורה האורתודוכסית. מסלול הצהריים מתחיל ב-14:00 ועובר דרך השכונה הלטינית וכנסיית מנזה כריסטי, דרך כנסיית מאורנית, ארמון רייס והמסגד הלבן. סיור הערב יוצא לדרך ב-18:00 ומתחיל באחיות רוזרי, עם תצפית מערבית לעיר, ומשם ממשיך לכנסייה האנגליקנית ולכנסיית הבשורה הלטינית, עובר ברחוב קזה נובה, מגיע לכיכר העיר, וחוזר לכיכר המעיין דרך רחוב פאולוס השישי.

מועדים: 18-20 בדצמבר, שלוש פעמים ביום.

מחיר: חינם.

פרטים: דף הפייסבוק 
Visit Nazareth.

2. סיור טעימות בשוק של נצרת

חברת תיירות השווקים יאללה באסטה תקיים את סיור חג המולד המסורתי בסמטאות העיר נצרת ובשוק. במהלך הסיור ייהנו המשתתפים מטעימות קולינאריות מיוחדות, למשל ממשקה אינר המסורתי שאותו מכינים מקינמון וקט'איף עם אגוזים וגבינה, וגם תתקיים הדרכה שבה יספרו מדוע נלקח ישו אל הר הקפיצה, על שם מי נקרא סנטה קלאוס ומה מסמל פרח השושן הצחור. הסיור יכלול גם ביקור בטחנת הגליל אל־באבור - מוסד מיתולוגי בלב נצרת, שממשיך את המסורת עם מאות תבלינים, עשבי תיבול ומוצרים מיוחדים.

מועד: יום רביעי 24 בדצמבר, 16:00.

מחיר: 99 שקל.

פרטים: Yallabasta.co.il.

קונצרטים בכנסיות (צילום: מורן מעיין ג'יני)
מסעדת דוזאן בחיפה | צילום: מורן מעיין ג'יני

3. סיור "נצרת הקסומה - בין שווקים וכנסיות"

הסיור מתחיל ב"כיכר המריבה" במפגש הרחובות תופיק זיאד ופאולוס השישי וממשיך בכנסיות השונות, תוך סיור בשוק בעיר העתיקה, ביקור באתרים הקדושים וסיור בין הבתים המקושטים לקראת החג. כמובן, אי-אפשר לחזור מהסיור הזה הביתה בלי לטעום מהבקלאוות של נצרת.

במהלך הסיור המדריכה תספר על כנסיית בית הכנסת, תספר מיהו סנטה קלאוס האמיתי ותבהיר מדוע חלק מהנוצרים מציינים את חג המולד במועד אחר.

מועד: שבת 20 בדצמבר, 12:00.

מחיר: 70 שקל לאדם.

​פרטים: levtours.co.il.

4. סיור חג מולד בנצרת

הסיור מתחיל ברחבה על ידי כנסיית הבשורה הקתולית, שנמצאת בצמוד לכיכר ברחוב פאולוס השישי. המטיילים יקבלו מהמדריך סקירה רחבה על הנצרות והחג, ייהנו מהתהלוכה ברחובות לקראת החג, יבקרו בכנסיית הבשורה האורתודוכסית וגם יצפו במיסה המרכזית בעיר.

מועד: 24 בדצמבר, 15:30.

מחיר: 100 שקל לאדם.

פרטים: ארץ הצבי טיולים - eretz-hatzvi.co.il.

כריסמס בנצרת (צילום: טלי מאיי)
סקירה רחבה על הנצרות והחג בנצרת | צילום: טלי מאיי

תל אביב-יפו ובני ברק: חנוכיות ענק וקרנבל צבעוני

כדי לחגוג את חג החנוכה תציב עיריית תל אביב-יפו שתי חנוכיות גדולות בכיכר רבין ובכיכר התרבות (הבימה) למשך כל ימי חג החנוכה, כשהאירוע המרכזי יתקיים בכיכר התרבות ב-21 דצמבר בערב ויכלול הדלקת נר חגיגית.

לרגל חגיגות חג המולד תערוך החודש העירייה בשיתוף שבט הצופים האורתודוקסים ביפו אירוע חגיגי שבו יודלקו קישוטי עץ אשוח בגובה של 15 מטר ובקוטר 6.5 מטרים, ברחבת אנדרומדה ביפו. נוסף על כך, יואר רחוב יפת באורות החג למשך החודש הקרוב.

את חג המולד יחגגו ביפו במיסה שתיערך ב-24 בדצמבר בכנסייה הלטינית ברחוב יפת, וגם בבוקר למחרת ב-10:00. במתחם הכנסייה יתקיים יריד של אביזרים לחג. ב-6 בינואר ייערך בעיר קרנבל צבעוני - תהלוכה משולבת במוזיקה ואנשים בתלבושות ססגוניות ברחוב יפת, שתסתיים ברחבת הכנסייה האורתודוכסית.

חנוכיות בתל אביב, (צילום: תומר אפל)
חנוכיות ענק וקרנבל צבעוני בתל אביב | צילום: תומר אפל

1. חג המולד - סיור ערב החג ביפו

הסיור מתחיל במגדל השעון ביפו, ממשיך לאורך רחוב יפת ועובר בין הרחובות של שכונת עג'מי. המדריך יספר במהלך הסיור על השכונה, תוך התמקדות במבנים המיוחדים של יהודים, נוצרים ומוסלמים. המשתתפים יטיילו בין הכנסיות, המנזרים והמסגדים בעיר. הסיור יסתיים בפתחו של פארק עג'מי החדש ליד חוף הים.

מחיר: 100 שקל לאדם.

מועד: יום רביעי 24 בדצמבר, 18:00 בערב.

פרטים: mytelaviv.co.il.

2. כריסמס יפואי - סיור חג ביפו

הסיור מתחיל בכיכר השעון, שם המדריך מספר על חשיבותה של יפו לאורך השנים לעמים השונים, ומקומה של העיר ביהדות וגם בנצרות. מבקרים בכנסיית פטרוס הקדוש, שהיא כנסייה קתולית פרנציסקאנית, וממשיכים לכיכר המזלות. בהמשך מבקרים בבית שמעון הבורסקאי, שבו התארח לפי האמונה פטרוס הקדוש, ועל גג הבית חלם את "נס החלום". משם ממשיכים לרחוב לואי פסטר ומבקרים בכנסיית גיאורגיוס הקדוש - כנסייה יוונית-אורתודוקסית.

מועד: בימים רביעי־חמישי 24-25 דצמבר, החל ב-18:00.

מחיר: 80 שקל לאדם.

פרטים: visit-tlv.co.il.

כריסמס ביפו (צילום: דניאל בר און)
סיורי חג ביפו | צילום: דניאל בר און

3. סיור חנוכיות ובתי כנסת בבני ברק

סיור החנוכיות בבני ברק יעבור בין רחובות וסמטאות מוארים, בשכונת זיכרון מאיר שבה בתי מדרש ובתי כנסת, בישיבת פוניבז' - מהחשובות במגזר החרדי, שבה ארון קודש מצופה זהב, וממנה יש תצפית מרהיבה על גוש דן. במהלך הסיור יסביר המדריך על המנהגים והלבוש הייחודי של הזרמים השונים בעולם החרדי, יבחין בין סוגי החנוכיות ועיצובן וגם יספר על מנהגי החג ומקורם.

מועד: ב-18, ב-20 וב-22 בדצמבר, ב-18:00.

מחיר: 80 שקל לאדם.

פרטים: visit-tlv.co.il.

משחקי המורשת בחנוכה - מחבקים את אתרי עוטף עזה

במהלך החג, תבקר החברה הישראלית באתרי המורשת בעוטף עזה, ללא תשלום. בונוס מיוחד יינתן למבקרים בשלושה אתרים ביום.

שיתוף פעולה בין התכנית להעצמת תשתיות מורשת לאומית – ציוני דרך במשרד רוה"מ, משרד התרבות והספורט, המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל ומשרד התיירות יאפשר לאזרחי ישראל להיכנס ללא תשלום לאתרי המורשת בעוטף עזה. אתרי המורשת שפרחו ושיגשגו לפני מלחמת צוק איתן, נסגרו במהלך המלחמה וכעת חווים האטה משמעותית בפעילותם. שיתוף הפעולה בין הגופים, מטרתו להושיט יד ולסייע במצוקת האתרים בין השאר באמצעות עידודה של החברה הישראלית לצאת מהצפון והמרכז וליזום היכרות מחודשת עם אתרי המורשת בעוטף עזה והדרום בכלל. באתרים השונים נערכים לעומס מבקרים במהלך ימי החג ומבטיחים משחקי מורשת בהם: פעילויות מיוחדות למשפחה והפעלות לחג החנוכה.

סופשבוע זוגי בבית הארחה בדרום יינתן בכל יום למבקרים הראשונים שיסיימו לבקר בשלושה אתרי מורשת באותו יום. פרטים נוספים על פעילות אתרי המורשת בעוטף עזה ובונוס הסופשבוע בבתי ההארחה ברחבי הדרום ניתן לקבל באתר המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל: www.shimur.org

הפעילויות המתוכננות באתרי עוטף עזה במהלך החנוכה:

מעוז מול עזה

'מעוז צור - צוק איתן' - סיפורי גבורה וניסים של אנשי סעד ועוטף עזה מימי הקמת הישוב במלחמת השחרור ועד ימי צוק איתן. סיור לקראת שקיעה באתר מעוז מול עזה, הדלקת נרות ניצחון מגג המבנה 'צופה מול עזה'. בסיום הסיור הדלקת נרות וסופגניות ושירי חנוכה בחצר המעוז.

האתר מספר את סיפור ראשית ההתיישבות בנגב של שלש הקבוצות הדתיות שהיו באזור במלחמת השחרור: בארות יצחק ,כפר דרום וסעד. המוזיאון נמצא בתוך בית הביטחון של קיבוץ סעד - המבנה היחידי ששרד מלפני מלחמת השחרור. באתר מתוארים המאבק על הביטחון במלחמת השחרור, ניצול המים והתפתחות סעד ממלחמת השחרור ועד ימינו אלה.

מתי? 21-23/12, כט' כסלו – א' טבת, בין השעות 16.00 – 17.30

ניתן לתאם מראש שעות נוספות - לקבוצות מעל 10 איש.

תשלום: ללא עלות

לפרטים נוספים: בני גינזברג 0523726644

צריף בן גוריון (צילום: באדיבות חנן אפשטיין)
צריף בן גוריון | צילום: באדיבות חנן אפשטיין

מרכז המבקרים " הגדת חבל ימית " במושב דקל
בביקור מודרך במרכז המבקרים "הגדת חבל ימית" ישמעו המבקרים את הסיפור המרגש על ההתיישבות שהייתה בחבל ימית, ההחלטה לעזוב את הבית למען השלום והבחירה להיבנות מחדש בחולות הנגב. בביקור ישולבו חידות ומוצגים ויוקרן סרט קצר. בתום הסיור נדליק חנוכיה ונתכבד בסופגניות.

מתי?21-23/12, כט' כסלו – א' טבת, כל יום בשעה 14.00.

עלות: בהרשמה מראש, ללא עלות.

לפרטים נוספים: זהבה 054-6668856.

מצפה רביבים

בואו להתחפש לחלוצים, לחפש את כד השמן האבוד, להרכיב ולצבוע סביבונים וחנוכיות. ​ חדש במצפה: דגם גדול - מצגת המספרת את סיפור מפעל המים. חוויה מרתקת שאסור להחמיץ!!​

מצפה רביבים נוסד בשנת 1943 כחלק מתכנית הקמת 12 תחנות מחקר בנגב לבחינת ההתיישבות בחבל ארץ לא נודע זה. קומץ המתיישבים נאבק בחום הכבד, ביובש, בהיעדר מים ובמחסור במקורות פרנסה. רק אמונה בדרך יכלה למכשולים והביאה להצלחת ההתיישבות ולהכללת הנגב בגבולות מדינת ישראל. באתר: סיור בבור שנחפר לאגירת מים לפני 2,000 שנה ושימש לבית המגורים של ראשוני המתיישבים עד הקמת הטירה במצפה רביבים, אזור המטוסים והמערה הקטנה המספרים את סיפורו של היישוב במלחמת השחרור, מגדל התצפית וחדר הסכר המספר את סיפור המים.

מתי? 21-23/12, כט' כסלו – א' טבת, בין השעות 10:00 – 15:00

מחיר: הסיור והפעילות ללא עלות, סדנת סביבונים 5 ₪ למשתתף.

לפרטים נוספים:08-6562570 ,08-6562638

צריף בן גוריון

יש חדש בצריף ישן! 3 חדרי תצוגה חדישים הכוללים סרטונים, משחקי מחשב, מוצגים מיוחדים ועוד.

פינות יצירה לילדים: הכנת מודלים של מבנים לשימור ובניית חנוכיות ברוחו של בן-גוריון.

צריף המגורים של פולה ודוד בן-גוריון נשאר כפי שהותיר אותו בן-גוריון במותו בשנת 1973. זו הייתה צוואתו. בחורשת הזיתים הסמוכה לצריף, רחבות הסבר המשלבות אמרות ממשנתו ותמונות הממחישות את החיים בשדה בוקר. בצריף הסמוך לביתו של בן-גוריון תצוגה המתארת את הקשר המיוחד ורב הפנים של בן-גוריון לנגב. בחצר הצריף פינות הפעלה הכוללות מפת חול ושתי מפות תבליט של הנגב, משחק התאמה בעזרת חבלים וכן מיצג היסטורי חדש המספר על חייו של דוד בן-גוריון ועל יחסו לנגב. הסרט הופק בטכניקות אנימציה חדשניות ובשיתוף יוצרי האנימציה 'ואלס עם באשיר'.

מתי?21-23/12, כט' כסלו – א' טבת, בין השעות 8:30 – 16:00. יש להגיע לכל המאוחר עד שעה לפני הסגירה.

מחיר:ילד 12 ₪ מבוגר - 18 ₪

לפרטים נוספים: 08-6560469

מצפה גבולות

נתחפש לחלוצים ונכין לפידים לקראת הסיור באתר, נבנה חנוכיות ננסיות עשויות מחומר הבנייה המקומי ה"אדובה" (בוץ) ממנו בנויים מרבית מבני המצפה, נבקר במאפיית הלחם ההיסטורית ונכין דברי מאפה, נסייר לאור הלפידים ולסיום נדליק יחדיו נר חנוכה ונתכבד בסופגניות מתוקות.

המצפה שבקיבוץ גבולות הוא הראשון מבין שלושת המצפים שקמו בשנת 1943 ומסמלים את ראשית ההתיישבות בנגב. הביקור במצפה ממחיש את אתגרי חיי החלוצים במקום לאורך השנים וכולל גם את בית החולים התת קרקעי ללוחמי הנגב שנבנה במהלך מלחמת העצמאות ומאפיית המצפה שסיפקה לחם לכל תושבי הנגב הנצור.

מתי?21-23/12, כט' כסלו – א' טבת, בשעה 14.00.

מחיר: ללא עלות, בהרשמה מראש.

לפרטים נוספים: 054-7919000.

סיפורי גבורה בניצנים הישנה

נתחיל את הביקור באתר בתחנות הדרכה המספרות את סיפור המקום, כולל מיצג אור-קולי מרתק ומרגש, נמשיך עם פעילות יצירה לילדיםונסיים בהדלקת נרות חנוכה וסופגניות.

בשנת 1943 הוקם קיבוץ ניצנים. חמש שנים לאחר הקמתו, נערך קרב קשה על הקיבוץ נגד המצרים במהלך מלחמת העצמאות. בקרב לחמו בגבורה נשים וגברים כתף אל כתף עד לנפילת הישוב. האתר ממוקם בראש גבעת כורכר במבנה "ארמון" היסטורי. סביבו קבוצת אקליפטוסים, עמדות קרב, מצבות זכרון ואנדרטת "יד לאשה הלוחמת" המוקדשת לנשים שלחמו ותרמו למערכות הביטחון בארץ.

מתי? 16/12 בין השעות: 18:00-16:00

עלות: ללא תשלום.

לפרטים נוספים: 08-6727895 , shikmim@spni.org.il

בארות יצחק בנגב

סיורי "חולמים ולוחמים" מיוחדים לחנוכה המחברים בין סיפורי העבר להיום, בין ימי מלחמה לתקווה ושלום. הביקור כולל רכבת ילדים סובבת קיבוץ, שוק איכרים ובו דוכנים עם מיטב תוצרתנו, קונדיטוריה ביתית ואוירה קיבוצית מיוחדת.הסיור האחרון יסתיים לעת ערב בהדלקת חנוכיה, סופגניות ושירים במרכז המבקרים החדש.

האתר מספר את סיפורו של קיבוץ בארות יצחק, נקודת ההתישבות הדתית הראשונה בנגב. במרכז האתר מגדל המים נקוב הכדורים של בארות יצחקשבשנתיים האחרונות עבר תהליכי שיקום ושימור ע"י המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל בשיתוף הקיבוץ הדתי, אגף מורשת במשרד רוה"מ ומשרד התרבות והספורט. אל האתר נסללו דרכים, הוכשרה חנייה, נבנו מדרכות, ספסלים, הוצב שילוט ופותח מערך הדרכה לקהל. סיפור ההתיישבות בקיבוץוהגבורה שסביבו, מתוארים במרכז המבקרים החדש שנבנה בקיבוץ עלומים ומהווים מוקד משיכה לקהל רחב ולכל אלו שביקשו "לגעת" ולהבין את מציאות חיי היומיום של ההתיישבות וההגנה אל מול עזה, לאורך שנות תקומתנוכעם בישראל.

מתי? 21-23/12, כט' כסלו – א' טבת. סיורים בשעות: 10.00, 13.00, 15.00.

עלות:הביקור ללא תשלום.

לפרטים נוספים: 08-9937300.

אתר הראשונים רוחמה

אתר הראשונים אוצר בתוכו את ההיסטוריה של ההתיישבות היהודית בנגב בעת החדשה ואת חוסנו של העם במצבים קשים והתעקשותו לא לוותר על זכותנו על הארץ. בימים אלו הסתיימו עבודות השימור של הבאר ההיסטורית והקהל הרחב מוזמן לצפות בפעילותה בהדרכות מיוחדות בחג החנוכה.

מתי?17-20/12, בין השעות 10.00 – 15.00. הדרכה בכל שעה עגולה.

עלות: הביקור ללא תשלום.

לפרטים נוספים: 08-6807345 0547995149.

מרכז ג'ו אלון

המרכז שוכן בצפון הנגב, בטבורו של יער להב, סמוך לקיבוץ להב, עשרים דקות נסיעה מבאר שבע וכשעה מירושלים ומתל אביב, ממוקם בלב אזור עשיר בשרידים ארכיאולוגיים, בערכי טבע ונוף, במאהלי בדואים ובצורות התיישבות מודרניות. אתם מוזמנים לבית הקפה, לאכול פיתה עם לבנה ולרכב על גמל. במקום יפעלו סדנאות יצירה לילדים ובסוף היום תתקיים הדלקת נרות חגיגית במערת בר כוכבא.

מתי? 19-23/12, בין השעות 9.00 – 16.00.

עלות:הביקור ללא תשלום.

לפרטים נוספים: 08-9913322.

יד מרדכי

קיבוץ יד מרדכי מזמין משפחות ליהנות מחוויה משפחתית המשלבת אטרקציות עם ערכים. בחג החנוכה נשלב את הביקור באתר עם הפקת שמן זית מזיתים טריים והכנת נרות חנוכה מדונג דבורים אמיתי בבית הדבש והדבורה.

באתר שיחזור קרב תש''ח וטיפוס אל הטנק, עמדת תצפית על האזור בגבעת הפסל של מרדכי אנילביץ ובמוזיאון משואה לתקומה סיפור חייו של אנילביץ' המועבר בין השאר גם בתצוגות חדשניות של גטו ורשה ובונקר המורדים ברחוב מילא 18.

מתי?19-23/12/14.

שעות הפעילות בבית הדבש וסיור האטרקציות בקיבוץ:

הפעילות יוצאת לדרך בכל שעה עגולה בין השעות 10:00-15:00 ואורכת 2.5-3 שעות.

שעות וסיורים מודרכים במוזיאון:

שעות פתיחה: 10:00-15:00. סיורים מודרכים: 11:00, 13:00. (ביום ו' המוזיאון ייסגר ב- 16:00).

עלות: כרטיס משולב לכל הפעילויות- 50 ₪ למבוגר, 55 ₪ לילד (מגיל שנתיים). הכניסה למוזיאון- חינם.

לפרטים נוספים: 08-6720559, 052-392-3104.

מוזיאון המים והביטחון ניר עם

האתר מהווה את שער הכניסה לנגב הן מהבחינה הגיאוגרפית והן מהבחינה הרעיונית.

הביקור במוזיאון מספק למבקרים בו הצצה ייחודית לתהליך ההתיישבות, המים, החקלאות ומלחמות ישראל בנגב משנות ה-30 ועד ימינו. ראש המבנה המוזיאון יושב במאגר המים המקורי של קיבוץ ניר- עם, ששימש לאגירת המים ושליחתם ל-11 נקודות התיישבות חדשות בנגב. האתר ממוקם דרומית לקיבוץ ניר-עם, בלב חורש טבעי החולש בתצפית על צפון הנגב. האתר נגיש לנכים ומלווה בהדרכה.

מתי? 19-23/12, בין השעות 10.00 – 15.00. סיור מודרך ייצא בכל שעה עגולה.

עלות: הביקור ללא תשלום.

לפרטים נוספים: 050-5709042.

לכתבה המקורית ב-TheMarker

הסינים באים: חברת תעופה סינית ראשונה תטוס ישירות לישראל
האפליקציות שיעזרו לכם להתסתדר בחו"ל