במקרה הטוב, אתם יושבים עכשיו בבית או במשרד מתחת למזגן. במקרה הפחות טוב אתם בבית בלי מגזן, ובמקרה הממש גרוע אתם נדחקים עכשיו באוטובוס מהביל. במקרה של אחד מאלף, רק אם יש לכם המון-המון מזל, בדיוק היום לקחתם יום חופש ואתם נמצאים באחד מהמקומות הבאים - מקומות קרירים ונעימים, בהם זורמים צוננים שאפשר להתרענן בהם מהחום הנורא.

אין תמונה
להזהר לא ליפול - הבניאס
יש בניאס מחוץ לשמורה
בעוד שמורת הבניאס עמוסה בישראלים על טפם, הרי שמעט דרומית לשמורה יש מסלול יפה ורטוב עם הרבה פחות תנועה. קצת לפני הכניסה לקיבוץ שניר פונים ימינה בשביל המוביל לבית הקברות של הקיבוץ. השביל הזה יוביל אתכם בחורש יפה למטה אל הנחל הזורם בשצף קצף, ותוכלו לטבול בו. רק בזהירות, הזרימה בנחל חזקה מאד ומסוכנת, ולכן מוטב להשאר עם רגל אחת לפחות על החוף.

חם בחוץ, קר בפנים
כדי להגיע אל בירכת צפירה תצטרכו ללכת ולהזיע קצת, אבל זה בסדר – לא משנה כמה חם יהיה לכם, לא יהיה לכם קל בכלל להיכנס למים הקפואים של הגב הזה. הליכה קלה של כחצי שעה, טיפוס לא קשה ואחריו ירידה אתגרית - הכוללת יתדות לאחיזה ולא מתאימה לפחדנים – יובילו אתכם אל רצף של שתי בריכות יפות הצופות אל נוף משגע. הבעיה: המים קרים עד אימה. ההגעה הקרובה ביותר עם רכבים היא בנסיעה איטית בדרך עפר ארוכה מכפר הנוקדים, צפונית לערד.

מים בקצה המדבר
לפני כשנתיים הכריזו במועצה האיזורית "בקעת בית שאן" על שינוי תדמיתי, ומאז מתהדרת המועצה בשם האקזוטי "עמק המעיינות". לזכותה יאמר שהאיזור אכן עשיר במים זורמים במידה מפתיעה, בהתחשב בכך שמדובר בבקעה השוכנת ממש על סיפו של המדבר. אחד הנחלים הנפלאים הוא נחל הקיבוצים הזורם מאחורי קיבוץ ניר דוד, שאפשר ללכת בתוכו וגם לטבול בתוך אחת מתעלות המים שעוברות לידו. בחום של בקעת בית שאן, ההתרעננות במים מחייה מתים. הכניסה אחרי הקיבוץ לכיוון בית שאן, בדרך עפר ימינה.

טיולים בצפון: נחל הקיבוצים (צילום: איל שפירא)
עמק מלא במעיינות - נחל הקיבוצים | צילום: איל שפירא
לאורך הטיילת
ים זה ים, אבל יש חופים שהם ממש טיולון. כזה הוא חוף ראש הנקרה הצפוני והנושק ללבנון, שמוגדר כשמורת טבע. לאורך החוף הוקמה טיילת יפה, ואפשר ללכת בה לכיוון חוף בצת או להיפך, תוך כדי עצירות לשכשוכים. באתר ראש הנקרה משכירים אופניים משפחתיים עם עד שבעה מושבים, ואפשר לעשות את המסלול הנחמד גם איתם.

חיבור של נחל וים
המבוגרים יותר זוכרים בוודאי את המקום בו היו זורמים פעם מים חמים אל תוך הים, בשפך הירקון ליד תחנת הכוח רידינג. בכל תחנת כוח יש צינורות המזרימים אל החוף מי ים קרים לקירור, ואלה יוצאים בחזרה אל הים כשהם חמים מאד. ליד תחנת הכוח "אורות רבין" בשפך נחל חדרה שיפצו טיילת יפה ונקיה עם פינות פיקניק, שם מוזרמים המים החמים אל הים במזרקה חמודה ובמפל מלאכותי, בו אפשר גם לרחוץ ולקבל מסג' נעים לגב.

אין תמונה
כל המשפחה מפדלת - רב אופניים באתר ראש הניקרה

צל ומים וזהירות לא להבלע
בחוף מצוקי דרגות בצפון ים המלח יש כמה בריכות מקסימות שנקראות עינות סמר, וחלקן נמצאות ממש בתוך סבך הצמחיה כך שהן מוצלות ונעימות. אלא שהביקור כרוך בסיכון קטן: באיזור יש בולענים, תופעה גאולוגית מיוחדת, ואם לא נזהרים מאד עשויים ליפול אל אחד כזה, וזה לא נעים. איך מגיעים: חונים בחניון מדרום למחסום בפניה למצוקי דרגות, ויורדים לחוף.

חוף מצוקי דרגות (צילום: אפרת אגרא)
לשכשך בצל ולא ליפול לבולען - חוף דרגות | צילום: אפרת אגרא

החופש הגדול ב-mako חופש:

>> יש דרכים להעביר את החופש הגדול בזול
>> יותר זול לטוס ביולי מאשר באוגוסט
>> המון הנחות והטבות לאטרקציות בכל רחבי הארץ