תור מבקרים באורך עשרה קילומטרים השתרך בכניסה לאתר החרמון בימים הראשונים שלאחר הסופה החורפית שפקדה אותנו. אם גם אתם מתכננים להצטרף לנהירה ההמונית לאתר המושלג, ובונים על נסיעה לצפון בסוף השבוע הקרוב, דעו לכם שעל הדרך לפיסגה אתם הולכים לעבור פני כמה יעדים אטרקטיביים לא פחות מאשר אתר החרמון. סמנו לכם כמה עיגולים על המפה.

מפל הבניאס (צילום: איילת ניר)
בטוח הייתם שם בטיול שנתי. שמורת הבניאס | צילום: איילת ניר
נחל ומפל סער

כולם אוהבים לראות מים שוצפים במפל עצמתי, וזו בדיוק החוויה שמעניק מפל סער הגועש. עשרים מטר גובהו של האשד התלול, ושלושה קילומטרים אורך מסלול ההליכה בנחל, הזורם בחוזקה. אם זה עושה אתכם רעבים, תגלו שמישהו חשב על הפוטנציאל, תקע במקום כמה דוכנים והקים שוק איכרים דרוזי, אשר נמכרים בו תפוחי "חרמון" אדומים, צנצנות דבש, ריבה ואיך לא - פיתה דרוזית. למזלכם אפשר גם לוותר על הטיול, ורק לצפות במפל תוך כדי בליסה טובה של איזה תפוח.

שמורת הבניאס והגשר התלוי

יש סיכוי שביקרתם בשמורה לפחות פעם אחת בטיול השנתי של בית הספר, אבל חוץ מזה שכבר עברו מאז הרבה מים בנחל, בחודש מרץ השנה חנכה רשות הטבע והגנים שביל חדש - השביל התלוי - הבנוי על צוק בזלתי במורד נחל החרמון (הבניאס). ארבעה מטר מעוקבים של מים זורמים בשנייה מתחת לגשר, המאפשר להולכים לצעוד ממש קרוב אל הזרימה.
לפרטים: השביל התלוי באתר רשות הטבע והגנים

סיור קולינרי במג'דל שאמס

למרגלות החרמון עורך מלון נרקיס סיורים קולינריים בין מטעי האגסים והתפוחים של הכפר, בשוק המקומי ובחנויות הממתקים הדרוזים המציעים כנאפה, באקלווה וסחלב חם. הסיורים נערכים בסופי שבוע ברכבים הפרטיים של המשתתפים ונמשכים כשעתיים.
לפרטים:
מלון נרקיס - 04-6982961

אין תמונה
תפוחים ותמרים. סיור קולינרי במג'דל שאמס

שמורת יער אודם

בין הכפר הדרוזי מַסעדה לבין הר אודם מתפרשים 4000 דונם של חורש טבעי מגוון, פטריות יער - שחלקן רעילות - ובעלי חיים. נו, בסדר – אז לא מדובר ביערות הלבנה של רוסיה, ולא בטוח שממש תצליחו ללכת לאיבוד ביער, אבל אם יהיה לכם מזל והאדמה תהיה מושלגת - מדובר באחת החוויות היותר אירופאיות שניתן להשיג בישראל.

טיולים ברמת הגולן
לא שוחים, רק מסתכלים. ברכת רם
ברכת רם

הקיץ האחרון עשה רע לברכת רם, אגם המים הטבעי שבין מסעדה למג'דל שאמס, וייבש חלקים ממנה, אבל הממטרים האחרונים שירדו השבוע מעודדים מבחינתה של הפלאטה הכחולה והנוצצת שברמת הגולן. אמנם כל הנחלים זורמים לים, אבל 3 מיליון המטרים המעוקבים של המים הממלאים את הברכה מגיעים רק מהגשם או ממעיינות תת קרקעיים שבאיזור, מכיוון שטרם נמצא הנחל שמסוגל לזרום במעלה 940 המטרים של ההר עליו היא ממוקמת.

טיולי טרקטורונים

לחרוש את רמת הגולן בטרקטורון, טומקאר או אפילו על גבי סוס, ולהותיר על האדמה הרטובה סימנים טריים – זו יכולה להיות יופי של אטרקציה למי שמאס בבניית אנשי שלג. המסלולים המגוונים עוברים על הגבול הסורי, בעמק קונייטרה וסביב מאגרי המים של הרמה. הפסקת קפה על האש באמצע הדרך כלולה, בדרך כלל, בחשבון.
לפרטים: תיירות מרום גולן: 04-6960267; טרטורונים כפר יובל: 0505405454.

אין תמונה
לחרוש את האדמה. טיולי טרקטורונים

אנדרטת אסון המסוקים בשאר ישוב

בשעה 19:00 בערב קר וגשום של ה-4 בפברואר 1997 התנגשו שני מסוקי יסעור מעל שמי עמק החולה. אחד המסוקים התרסק בחצר בית במושב שאר יישוב, השני התרסק בשדה ליד קיבוץ דפנה. כל 73 החיילים ואנשי הצוות שהיו בדרכם לפעילות מבצעית בלבנון נספו בתאונת המסוקים הקטלנית ביותר שאירעה בישראל. בשנת 2008 נחנכה האנדרטה הרשמית לחללי האסון סמוך לבית העלמין של קיבוץ דפנה; בריכת מים עגולה, מסביבה 73 אבני בזלת, ועליהן אין לא דרגות ולא פנים - רק שמות. האתר מרשים ושווה ביקור, וכולל גם אתרון הנצחה נוסף, פחות ממלכתי: בתוך סבך צמחייה טבעי מעל ערוץ הנחל תלו המשפחות אבנים עם שמות הבנים.

אין תמונה
כאן צילמו את בופור. קלעת נמרוד
קלעת נמרוד

3 קילומטר דרומית מנווה אטי"ב, בגובה 800 מטר מעל פני הים ממוקם מבצר נמרוד, המהווה נקודה אסטרטגית לשאוף בה אוויר הרים לפני שאתם ממשיכים לכיבוש היעד הבא. הגן הלאומי הוא למעשה פיסת היסטוריה מהמאה ה-13, שהוקמה על ידי אחד משליטי דמשק כדי לבלום פלישה מעכו. בעתיקות המבצר המרשימות צולם הסרט "בופור", ונשקף ממנו יופי של נוף הגליל העליון.

>> שישה צימרים מומלצים באזור החרמון
>> רוצים לזכות בחופשה אמיתית בטבע של טוסקנה?