גם אם קשרנו את עצמנו ברגל למנוע של המזגן אי אפשר להתכחש לעובדה שהשרב כבר מזמן כאן, וחוץ מכתמי זיעה במקומות אסטרטגים ואובר דוז מאבטיח, אין ספק שמדובר בתקופה הכי חרושה של חוף ים בכל ימות השנה. החול המפנק, המים המרעננים וסתם שלווה מול הגלים הם תמיד האופציה המועדפת לבילוי עבור רובנו, חבל רק שתעוקת הזבל בחופים עלולה להעיב על החוויה.

כולנו מכירים את הפאניקה של לשחות בין שקיות ניילון ולנסות לפענח מה מהם היא מדוזה צורבת ומה שקית טובעת של "מגה". עטיפות הבמבה, פדים ושאר שאריות מזון הם כבר מזמן חלק בלתי נפרד מביקור בים, שלא לדבר על מאות בדלי הסיגריות ובקבוקי הבירה שפזורים בכל עבר ומבאסים את הביקור.

תתפלאו לגלות שלפי מדד חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה אשר פועלת משנת 2005 במטרה לשמור על חופי הים הלא מוכרזים נקיים במהלך כל השנה, נכון למחצית חודש יולי, רק 25% מהחופים נמצאו נקיים מאוד, מה שמשאיר לנו יותר מידי חופי רחצה שלא עומדים בסטנדרט הניקיון הנדרש. גם בחופים הבלתי מוכרזים דוגמת ארסוף, געש שפיים ואכזיב בין היתר, המצב הוא גרוע הרבה יותר.

אז מה הפתרון? כולנו מייצרים זבל גם שאנחנו בחוף הים ולא תמיד יודעים איך לנקות ולאפסן את הלכלוך בזמן שאנחנו מעולפים על החול ואין שום פח זבל בסביבה. בדיוק בגלל זה מצאנו לכם כמה פתרונות אחסון שייסעו לכם בבעיה ויסייעו לפתרון ניקיון החופים.

>> רוצים לזכות בחופשה משפחתית? היכנסו עכשיו 

לדוג טינופת

אחת התחביבים העתיקים והקלאסיים ביותר הוא כמובן הדייג המסורתי, לשבת על המזח ולשלוף חכה ולנסות לראות איזה דג יינגס בפיתיון. הכלל חביב ויפה רק שבינינו הדגה בים התיכון כבר מזמן לא מה שהייתה, חוץ מזה שמדובר בתחביב אכזרי לחלוטין ואנטי טבעוני. במקום זה אנחנו מציעים דייג טינופת בחופים. העיקרון הוא זהה, חכה וקרס, רק שבמקום להוציא בורים וסלמון מהסביבה הטבעית שלהם, אפשר לבצע את אותו הדבר רק עם הטינופת שבחולות. שחררו את הרולר ותנו לקרס לדוג את הניילון הסורר או את אחד משקיות החטיפים המתעופפות. המקצוענים שבניכם יכולים אפילו לדוג בדל סיגריה הישר לתוך שקית זבל שהוכנה מראש, או לדאוג לפקקי הבירה הרבים. גם תחביב וגם יעיל בחבילה אחת.

פסולת בים, לדוג (צילום: אילן מלסטר)
השתמשו בחכה כדי לדוג לכלוכים. משחק שכזה | צילום: אילן מלסטר

מאפרות ניידות

הנה לכם פתרון יעיל שיכול בקלות לפתור את בעיית הלכלוך המוכרת ביותר בחולות הים - בדלי הסיגריות כמובן. לא ברור אם זה קשור לקרבה לשמש או להרגשה משחררת כשאתה חצי ערום, אבל הישראלים אוהבים לצרוך את הניקוטין שלהם ועוד דברים ריחניים בעיקר בחוף הים, מלבד הנזק הבריאותי, התוצאה היא שלל בדלי סיגריות מפוזרים לכל עבר בחופי הארץ. ולכן, מאפרה אישית מפלסטיק בצורת קופסה קטנה ואטומה שתתלווה אליכם כחלק מפק"ל הים, היא פתרון מעולה למעשנים שלא צריכים לקבור את הבדל בחול אלה לסיים אותו במאפרה האישית ולאחר מכן לרוקן אותו ישירות לפח האשפה. 

שמשייה פח

לאף אחד לא באמת מתחשק לשחק עם פיגמנטציה ואימת סרטן העור, ולכן פריט חובה בקיץ היא כמובן אותה שמשיה קלאסית שמגנה עלינו מפני צריבת השמש בזמן שאנחנו מעמידים פנים שאנחנו קוראים ספר בצל. שילוב קטן של שקית זבל בילד אין לשמשיה תיתן פתרון מושלם לבעיית אפסון הזבל בחופים, כאשר השקית היא כבר חלק מהחבילה ולא דורשת מאתנו לקום ולחפש פחי זבל בחולות.

פסולת בים, שמשייה (צילום: אילן מלסטר)
שקית זבל בילד אין לשמשייה | צילום: אילן מלסטר

מזרן ים אשפה

הנה לכם עוד שימוש יעיל בפריט מאסט בחוף הים אשר בקלות יכול לשמש גם כלי אחסון לזבל שאנחנו מפרישים במים ומחוץ להם. בדיוק כמו השם שלו, מזרון הים תמיד היה סממן מובהק לנופש האולטימטיבי שרק הים יכול לספק, אז למה לא לקחת כבר הפלסטיק הצף הזה ולהפוך אותו גם לשקית אשפה במידת הצורך. בטנה פנימית בקלות יכולה להפוך את המזרון שלנו לשקית אשפה ניידת וליחדת אפסון צפה לכל מה שרק מתחרז בלכלוך.

מגבת שהופכת לשקית זבל

אין מסע לים ללא מגבת אחת לפחות. אז למה שלא תוסיפו עוד אחת, פרסו אותה והיא תפתור לכם את בעיית אפסון הפסולת בחופים. רק דמיינו כיצד אתם שוכבים להנאתכם בחוף מבלי לדאוג מה לעשות עם העטיפה של הארטיק והבקבוק של הבירה. בהחלט פתרון הולם לעצלנים שבנינו ולכל מי שמחפש לא לקום מהרביצה שלו בזמן שהוא שוהה בחוף הים. 

פסולת בים, לכלוך
רק אל תשאירו את החוף כך

איך לשמור על חוף נקי?