החדר הראשון שקווסטר פתחו היה "פרויקט X", חדר שעל פי הקונצנזוס בקרב קבוצת הפייסבוק חדרי בריחה ישראל מתברג בקלות בטופ 5 של חדרי הבריחה בישראל. את החדר הקימה קבוצה של טייסים ואם היו חדרים כאלו בזמן שלו, יהודה יצחקוב לא היה צריך לככב בדוקו בנושא פלוס לחיות בג'ונגל של האמזונס אחר כך כדי להתמודד עם האכזבה - הוא היה יכול היה להרגיש את כאפת המזרחיות בשישים דקות וקצת. אני מעולם לא חלמתי להיות טייסת, אפילו לא חלמתי לצאת עם טייס ולכן אני לא חווה התרגשות אוטומטית (בניגוד למשל לחדרים שמדמים כלא, משום מה) מכל האווירה הדן חלוצית הזאת - מה שהופך אותי לסוג של אובייקטיבית, אם אתם עוד מתקיימים בעולם שבו יש מושג כזה מבחינתכם.

אז "פרויקט X" כאמור (אין קשר לסרט אבל אם כבר אתם פה, צפו בו. הוא כיפי והנה קיבלתם שתי המלצות במחיר של אחת) מככב גבוה ברשימת הדירוגים המשתנה תדיר של קבוצת הפייסבוק, מוקד העלייה לרגל של חובבי חדרי הבריחה, ולמרות שהשבחים בגינו מוצדקים בהחלט - מדובר בחדר מאתגר, מעניין ומתוחכם - החוויה שהייתה לי בו נפגמה בשל שני בלת"מים שלא קשורים בחדר עצמו כי בכל זאת, טייסים. האחד היה הוריקן הורמונלי בלתי צפוי של אחת מהשחקניות, מה שגרם לנו להיכשל באתגר האמיתי של החדר - לבוא לה בטוב בעין, ואילו השני היה קשור בצעד מכונן בפתרון חדרי בריחה - התעקשות מיותרת על הימנעות מרמזים שהובילה להיתקעות מיותרת על חידה אחת שהובילה לבזבזנות מיותרת של הזמן בחדר ומפה לשם, פצעתי את שתי הברכיים.

כך שלחדר החדש של הקבוצה, "טיסה 301", הגעתי עם מוטיבציה מוגברת. הציפייה שנרקמת לקראת חדר בריחה דומה לחופשה שנסגרה מראש - אתה שילמת על זה, אתה חיכית לזה ולכן אתה תהנה ואם זה לא קורה, אתה תדאג שזה יקרה. הגענו לחדר שמוזמן לפחות שבוע מראש (כך שכדאי להיערך בהקדם) בקבוצה של 5 בנות - כמות שאינה מומלצת מאחר שהחדרים עצמם קטנים והצפיפות אכן מפריעה בדרך ועם ניסיון מצטבר שנע בין אפס חדרי בריחה לבין 15. בניגוד ל"פרויקט X", ההכנה לקראת החדר קצרה ומדויקת: בלי אמצעים פירוטכניים מוגזמים ובכניסה סולידית, עניין חשוב לעומת הפאתוס שנהוג בחדרים אחרים. אין סיבה להפוך את הכניסה לחדר למיני-קווסט בעצמו, באנו בשביל החידות ואנחנו נסתדר ממש יפה בלי עוד קצת אינטראקציה עם המפעילים.

"טיסה 301" מדמה טיסה באופן שבו משה פרץ היה רק חולם לעשות. מבלי לספיילר יותר מדי, אומר רק שהקרבה של החוויה בחדר אל המציאות מרשימה ומדובר במה ששחקנים אוהבים לכנות "חדר מושקע". החדר מתוכנן לפרטי פרטים, בנוי בקפידה, התנהל ללא תקלות וחשוב מכל - שילב מעורבות אינטליגנטית של המפעיל. במקרים רבים הרי החוויה כלל לא טמונת חדר אלא במפעיל עצמו - כזה שידע לזהות מתי לאפשר לשחקנים להתקדם, כזה שידע להבחין מתי להציע עזרה ומתי לא לומר מילה. חוץ מזה, המפעיל הרים לנו בפידבקים תוך כדי וזה מאוד חשוב, אוקיי? המשפט "את מצוינת!" עובד בגיל 26 כמו שהוא עובד בגיל 6 ובגיל 16, לתשומת לבם של כל בעלי הסמכויות בעולם.

חדר בריחה טיסה 301 (צילום: טיסה 301)
אשכרה מטוס | צילום: טיסה 301

הרמה הטכנולוגית ב"טיסה 301" מרשימה והחידות ברמת קושי גבוהה. ההקפדה על הפרטים בחדר הופכת את החוויה של תפעול מטוס לממשית ככל האפשר (כולל דימוי לוח בקרה של מטוס, בין השאר) אבל זה לא אומר שלא תמצאו כאן את מה ששחקנים ותיקים למדו לשנוא - חידות של מנעולים. נכון, החיפוש אחר מפתחות עדיין אתנו אבל מדובר בטיפה בים של חידות בדרגת תחכום גבוהה שמצריכות פתרונות שנשענים בעיקר על לוגיקה ופחות על אינטואיציה. מפתיע אם כך שבחרו להשתמש פעמיים באותה צורת פתרון, דבר שלא נהוג בחדרים ברמה כזו וגם מעט מכתים את תחושת המקוריות שכל כך נוכחת בחדר. אם להיות לגמרי כנה, מדובר בהתקטננות אבל בשביל זה אני כאן.

החדר, שזמן הפתרון שלו לקח לנו שעה ו-6 דקות, מציב רף גבוה בכל מה שקשור לתפאורה, עיצוב וקושי אבל הוא גם מציב סטנדרט נוסף עם הפתעה שטרם ראיתי בחדרים אחרים. כדי לא לקלקל את ההפתעה, אציין רק שמדובר בטוויסט מבריק, מסוג הרעיונות שנראים כל כך פשוטים ועדיין איש לא חשב לעשות איתם דבר, ומדובר באפקט שהקפיץ את רמת המתח מעלה באוויר כמו מניה ביום ממש ממש טוב בבורסה.

A photo posted by Tzlil Hofman (@tzlil_hofman_) on

סביר להניח שאם "טיסה 301" לא תצטרף אל "פרויקט X" בטופ 5 של חדרי הבריחה בישראל, היא תדיח אותו ממעמדו מאחר שבכל קנה מידה מדובר בחדר טוב יותר מקודמו. העיצוב, הקונספט ורצף החידות מעלות את החדר הזה לנקסט לבל ומלבד עניינים קטנים בהחלט, מדובר בחדר שמתקרב לשלמות. מה שכן, מה קורה עם המחירים? אם הם ימשיכו לעלות בקצב הזה ויאמירו למחוזות המופרכים של 200 ש"ח וצפונה, אפשר יהיה לסתום את הגולל על עולם חדרי הבריחה, לפחות מבחינתי. לא מספיק שאין לנו כסף לדירה, עכשיו גם להשכיר אותה לשעה לא יהיה לנו? זו קריאה למפעילי החדרים - מבינים שלכם זה כואב יותר אבל הגזמתם, תנמיכו.

הגעה: אזור נוח יחסית בתל אביב, יש חניה באזור.
זמינות: חדר מבוקש, רצוי להזמין לפחות שבועיים מראש.
מחיר: מעט גבוה, 120 ש"ח לאדם.
תפאורה ועיצוב: רמת השקעה ניכרת, עיצוב מדויק ותשומת לב לפרטים קטנים.
רמת קושי: לא מומלץ למתחילים.
כמות אנשים: בין 3-4 בלבד.
זמן ממוצע בחדר: שעה
אקססוריז בסיום: ב"טיסה 301 מבינים עניין" - חלאס עם אביזרים מכערים. רייבאן וכובע טייס? לוהט

טיסה 301. שפע טל 6, תל אביב. 03-6964443 / 052-355-8226. לאתר