אין תמונה
חיפה זוקפת את ראשה

לפחות פעם בשנה זוקפת חיפה את ראשה היפה, ומזכירה לכולנו עד כמה היא חלופה של שפיות, רוגע ודו-קיום בין יהודים וערבים, נוצרים ומוסלמים ואפילו חילונים וחרדים (תתפלאו, יש כאלה בחיפה). התזכורת השנתית הנעימה הזו היא "החג של החגים" שנערך בדצמבר, מחווה לחגי החורף של כל הדתות, העדות והזרמים.

אבל גם כשהחגיגות שוכחות, אפשר לסייר לבד: סיור מצפורים הוא דרך טובה לערוך היכרות עם נופי העיר ועם הפסיפס האתני המיוחד שלה. "דרך נוף חיפה" עוברת בין 21 מצפורים המתפרסים על-פני כשישים קילומטרים; כמה מהם מוכרים לכל ילד, אחרים נבנו בשנים האחרונות ומציעים נקודות מבט יפות ושונות. הנה כמה המלצות:

מצפור יפה נוף התצפית כאן היא אחד מסמליה של העיר. במספר 120, מול ביתה של הליידי פלורנס דאונס, גיסתו של פילדמרשל אלנבי, הוקמו בשנת 1934 גן לזכרו של המצביא המהולל ומצבת זיכרון לבנו מייקל, שנהרג במלחמת העולם הראשונה.
זהו מצפור הנוף הראשון שהוקם בתקופת המנדט, אך הוא עומד כיום מוסתר ומוזנח מעט. לאורכו עוברת טיילת אינטימית בעלת קסם אירופי, ובה בריכת יער זעירה ופסל של צבייה רוכנת. מעט מערבה ניצבת אנדרטה צנועה המנציחה את ביקורו של הקיסר וילהלם השני בארץ הקודש, ולצדה, בין עצי אורן קשישים, תותח ישן לציון כיבוש חיפה על-ידי צבא אלנבי.

אין תמונה
התצפית הכי טובה היא מול השירותים. הגנים הבאהיים

במרחק קצרצר נמצאת טיילת לואי, שנבנתה לזכרו של אריאל (לואי) גולדשמידט. ממרפסת התצפית העליונה ניתן לראות ביום בהיר את הגנים הבהאיים, את חיפה הישנה ואת העיר המודרנית, הנמל והמפרץ, ועד התבור ובקעת בית הכרם, עכו וראש הנקרה. נקודת המבט המעניינת ביותר על הקריה הבהאית נמצאת במרפסת התצפית שמול השירותים. כארבעים צעדים מערבה משם, ממש מעל לפיסת הדשא שבגן הבהאי, נעלמים פתאום שני מבני הענק - בית הצדק העולמי ובית היועצים הבינלאומיים - דוגמה מופלאה להתחשבות האדריכלית של הבהאים בנוף המשתפל של ההר. עדיף לעשות את המסלול בשעות אחר הצהריים, כשהאור ממערב רך יותר, או בלילה, כשהכול מואר.

נוף בחיפה
פסיפס אתני ונוף משגע
הכרמל כמעט נופל לים

כשניצבים במצפור סטלה מאריס מבינים מדוע בני דתות שונות הקימו פה מקדשים לאורך הדורות, ורואים איך הכרמל נופל כמעט לים. הקומה התחתונה של המרפסת המזרחית (המוזנחת למדי) מזמנת מבט מצוין על שכונות בת גלים וקריית אליעזר, המושבה הגרמנית, העיר התחתית והנמל, ובתנאים של ראות טובה - על הגליל העליון, על הרי נצרת ועל רכס יודפת. כדאי לבקר גם בכנסייה היפהפייה של מנזר הכרמליתים.

סיור במושבה הגרמנית מאפשר מבט מלמטה על הגנים הבהאיים, וגם בזווית הזו הם אוצר עולמי. התאורה בשעות הערב והלילה משתנה משעה לשעה, והיא מחזה בפני עצמו. טיילת הקשתות שבקריית הממשלה מזמנת תצפית על השילוב האורבני האקלקטי של העיר התחתית על שכונותיה ועל בנייניה יוצאי הדופן, על ישן מול חדש, כנסיות מול מסגדים, יהודים וערבים. לא לפספס את האריחים בטיילת המרוצפת שצוירו לפי תמונות היסטוריות של חיפה.

במשרדי העמותה לתיירות ונופש חיפה ניתן לרכוש ערכת סיור ל"דרך נוף חיפה", הכוללת ספרון ספירלי עם תיאורים והסברים מפורטים על כל המצפורים ונקודות התצפית בעיר. שדרות בן-גוריון 48, המושבה הגרמנית, פרטים בטל' 1-800-305090.

יש עוד המון מה לעשות בחיפה: 24 שעות בעיר