צוללן מתחת למים (צילום: סקובה דייב ישראל)
מסתבר שצלילות זה לא רק אילת והים האדום | צילום: סקובה דייב ישראל

"אם במקרה תחייך בזמן הצלילה, עלולים להיכנס לך מים לפה. השיטה להוציא אותם היא..."

"רגע, רגע" – אני עוצר את התדריך - "למה שאחייך מתחת למים? למי בדיוק יש לי לחייך שם?"

 אז זהו, שאם תרצו או לא – החיוך יגיע. חיוך מלא במים.

חוויה טוטלית. כנראה שאין דרך טובה מזו לתאר את חווית הצלילה. מה נשאר לנו כדי להגיע לריגוש טוטלי? לתחושה הבלתי מוסברת הזו של ניתוק וחידוד חושים בעת ובעונה אחת?
"אתה אומר 'טוטלי', ואפילו לא מתחיל להבין עד כמה אתה צודק", אומר לי תומר לביא מ- Scuba Dive Israel, לאחר שיצאנו מהמים והשארנו את המעמקים מאחור. "רק אחרי כמה צלילות זה מתחיל להיקלט".

אבל בואו נתחיל מההתחלה. מסתבר שצלילות זה לא רק אילת והים האדום. נכון, שם צבעוני ושמח, אבל מסתבר שגם לתל אביב יש מה להציע. מי שתכנן את שובר הגלים במרינה של העיר, יצר – אולי מבלי להתכוון לכך – ריף עשיר בחיים ימיים שהתפתח עם השנים. עולם הדגה המגוון הזה מצוי בעיקר בצדו החיצוני של שובר הגלים, בעומק של 5-6 מטרים – בדיוק העומק המתאים לצלילות הכרות, כזו שלא דורשת ידע מוקדם או קורס צלילה, אלא רק ליווי צמוד של מדריך מוסמך.

צוללן ודגים בתל אביב (צילום: סקובה דייב ישראל)
חיות וחיוכים. המרינה של תל אביב | צילום: סקובה דייב ישראל

צלילת הכרות נמשכת כ-35 דקות נטו, והיא מתבצעת לאחר תדריך קצר (אך חשוב), בו תלמדו על קצה המזלג על כמה דברים שלא כדאי להזניח ברגע האמת. איך לנשום מתחת למים, למשל.
לומדים גם כמה תנועות ידיים מוסכמות, כדי שתהיה תקשורת תת-ימית (אגב, אם יש לכם הרגל לסמן לסביבה שהכל סבבה בחיים שלכם על ידי הרמת האגודל מעלה – אל תעשו זאת בעת הצלילה. זהו הסימן המוסכם לעלייה אל מעל פני המים).

תמנון מתחת למים (צילום: סקובה דייב ישראל)
מישהו יודע איך מגיעים לחוף גורדון? | צילום: סקובה דייב ישראל
כך או אחרת, לאחר סיום התדריך, מורכבים עלי משקולות ומיכל אוויר, והיידה, לכיוון החוף. בדרך אנחנו מקשקשים על קורסי צלילה, על הצעות נישואין מתחת לפני המים ושאר ענייני חולין. ואז, ברגע שאנחנו יורדים מטה, אל עומק של 5-6 מטרים, אני נזכר בקלישאה האלמותית של אורי זוהר: "פעם ראשונה בים?".

כן, עבורי, זו היתה פעם ראשונה בים. לא היה לי מושג איזה עושר ימי, ואיזה אושר ימי, חבוי ממש כאן, בחופי העיר, מרחק נגיעה ממתרחצי החולין, שרק טובלים במים הרדודים ונאבקים בגלים.עוד כמה דקות והנשימה נרגעת, כאשר אני מבין שאספקת האוויר תימשך ואין צורך לינוק את צינור האוויר כאילו אין מחר. 

תומר המדריך צולל לידי, מכוון אותי אל סלעי הענק של המרינה ומפגיש אותי עם חברים חדשים העונים לשמות כמו סיכנים, צניניתנים כרומיות, וסרגוסים. למתעניינים, שוחים כאן גם תמנונים שונים. תומר מביא אותי אל סדק בין שני סלעים עטויי ירוקת ומסמן לי בידו תנועה של צביטה. ואני – לא מבין גדול מה קורה איתי – מציית, מנסה לתחוב את ידי פנימה ולצבוט. הוא עוצר בעדי ומנסה שוב. בפעם השלישית קלטתי – סרטן קטן מתחבא שם, מציץ עלינו ולא מבין מי רפה-השכל שמנסה לצבוט אותו.
"ככה זה", הסברתי לסרטן. "פעם ראשונה בים", והמשכתי הלאה בחיוך מלא מים.

ברוכים הבאים: אוהבים ים ומחפשי ריגושים, מעל גיל שמונה. 

משלמים: 280 ש"ח לשעה וחצי הכוללת הדרכה ו-35 דקות במים.

גולשים: סקובה דייב ישראל

מתקשרים: 054-4946523