רחוב בירושלים (צילום: עודד קרני)
אפשר כבר להתמצא בעיר בקלות | צילום: עודד קרני
אתר האינטרנט היוקרתי טריפ אדווייזר הכתיר ב-2011 את ירושלים כאחד מ-25 היעדים הנחשקים בעולם. עם כל הכבוד ועם כל הגאווה המוצדקת, בואו נודה על האמת - עם כל יופייה וקסמה, היא לא ממש ידידותית לנהיגה, להליכה ולטיול באופן כללי. הקושי הבסיסי שיש לכל מי שאינו ירושלמי עם העיר המסובכת הזו (ובלי להיכנס לפוליטיקה) הוא קודם כול בעיית התמצאות וניווט בנבכי עיר הזהב והאור.

במסגרת הניסיונות להנגיש את ירושלים לציבור הרחב, הפנימו הרשויות שצריך לעשות משהו בנדון, ובשנתיים האחרונות אכן מסתמן שיפור.

לאחרונה הפיקו עיריית ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים סדרת פרסומים שבאה לסייע למטייל העצמאי לא להתברבר יותר מדי בעיר הנצח. את חוברת ההתמצאות ניתן להשיג חינם בכל בתי המלון ואתרי התיירות בעיר. ובלי קשר לפסטיבל, האתר שעלה לאוויר לאחרונה, itraveljeruslaem.com.www, עושה סדר במיפוי העיר לאזורים, עם המלצות לטיולי יום, לקניות, לאטרקציות משפחתיות, לקולינריה, לבילויי לילה ועוד. האתר הזה מתעדכן און-ליין גם באנגלית, באיטלקית, בגרמנית וברוסית. מי שרוצה עוד הצלבה, המידעון "מה בירושלים", מתעדכן בכל חודש באתר של עיריית ירושלים.

ראש העיר ניר ברקת והרשות לפיתוח ירושלים, אלופים בשיווק, מוכרים אותה בעולם כמותג סקסי, צעיר ותוסס מאי-פעם. יש הטוענים אפילו שהבאזז שלהם מוגזם. אין חודש שבו הבירה אינה מציעה איזה פסטיבל מרובה אירועים ומסועף שכונות. אבל עם מספרים לא מתווכחים. קמפיין הקיץ "קחו יומיים בירושלים", הביא לעלייה של כ-30% במספר המבקרים הישראלים בעיר. מנתוני התאחדות המלונות בעיר ב-2012 נרשמה עלייה של כ-44% בתיירות הפנים, וזה לא מעט.

חמשושלים

פסטיבל החורף הבולט הוא חמשושלים, המתקיים בימים אלה, והוא יגרום לכם להתלבט בין מאות אופציות בארבעת סופי השבוע שבין 1.12. ל-22.12. ואם זה לא מספיק, אזי בין ה-13 ל-20 בדצמבר ייערך בעיר גם "שבוע העיצוב", שבו יתקיימו תערוכות עיצוב, ימי עיון, מפגשים וסיורים לקהל הרחב. הפסטיבל ייחתם ב-20 בדצמבר, ב"טאפאס, אמנות במנות קטנות", עם עשרות מופעים מכל הסוגים. לפניכם מדגם חלקי ביותר, בסגנון מתאבנים שמשאירים טעם של עוד.

"ללכת בדרכי העתיקה - מדריך למטייל העצמאי", הוא מקבץ של עשר חוברות קשיחות שמגיעות במארז ומתמקדות רק בעיר העתיקה; ניתן גם להוריד מתוך האתר האמור לעיל ולקבל חינם בכל מוקדי התיירות. בכל אחת בממוצע כעשר תחנות עם הסבר קצר, ממצה וכתוב היטב (המחמאות ליד יצחק בן-צבי), מלוות במפה, נקודת התחלה וסיום, הערכת זמן, המלצת חניה, בתחבורה ציבורית, וגם היכן ניתן למצוא את לשכת התיירות הקרובה ושירותים ציבוריים.

בחוברת "בדרכי הנצרות" מגיעים לכל הכנסיות של הפלגים הנוצריים השונים, ובכארבע שעות מקיפים את נתיב נושאי הצלב בעיר. ב"חמשושלים" ייערך מדי יום שישי, באחת בצהריים ברובע הנוצרי, סיור לקראת חג המולד, עם ביקור מודרך בכנסיות ולימוד מנהגים, וגם מידע פרקטי איפה ניתן לרכוש עצי אשוח, בובות סנטה קלאוס ואצטרובלי שוקולד.

החוברת הקומפקטית "מגלים את ירושלים, מהדורת סתיו", שהיא נגזרת מתוך האתר itravel Jerusalem, תצא מעכשיו בכל רבעון. היא מחולקת לפי אזורים בעיר - מרכז, מזרח, העיר העתיקה, וגם לתת-נושאים כמו גינות אקולוגיות, טבע קסום, בתים מיוחדים; למשל בית ברחוב הנביאים 64, שבו התגוררה המשוררת רחל במשך שנה, ובו כתבה משיריה היפים ביותר. כיום שייך הבית לכנסייה הרוסית-פרבוסלבית והושכר לאזרח גרמני, כך שניתן רק להסתכל מבחוץ (טל' 02-6232560).

ויש גם הפתעות. את קריית המוזיאונים כולם מכירים, אבל מי ידע שיש גם מוזיאון בשם "על התפר", שהוא המוזיאון החברתי הראשון מסוגו בארץ? המוזיאון זכה אפילו להמלצה מהנשיונל ג'יאוגרפיק כאחד מעשרת המוזיאונים המרתקים בעולם (חיל ההנדסה 4, טל' 02-6281278).

טיול בירושלים: סיור חנוכיות (צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש)
הזדמנות אחרונה לסיור חנוכיות | צילום: ערן גל-אור, מסלולים> להתאהב בארץ מחדש
גם החוברת "לילות העיר העתיקה", בעברית ובאנגלית, ניתנת להשגה חינם בכל המוקדים וצופנת הפתעות. מי ידע, למשל, שמדי חמישי בערב נערך ב"הוספיס האוסטרי" נשף וינאי, שכולל מוזיקת ואלסים וריקודים על רצפת פסיפס? מוגש גם שטרודל אוסטרי כהלכתו (טל' 02-6418682, 130 שקלים). ולהבדיל, בימי שני בערב, ארוחת ערב ברובע היהודי על רקע מוזיקת כליזמרים (טל' 02-6418682, 170 שקלים).

סיורי חנוכיות

אופנת סיורי החנוכיות מתחזקת משנה לשנה. "מסלולים" מוציאה את הסיור הקלאסי ברובע היהודי בירושלים, בכל ימי החג בדגש אקטואלי, על רקע הבחירות של היום אל מול מאבקי המנהיגות והאתגרים של ימי החשמונאים (טל' 054-2406657, 09 שקלים למבוגר, 06 לילד). "ליר בגליל" עורכים סיורי חנוכיות גם בצפת ובגליל (טל' 050-6956385). המרכז להכרת תל אביב מסייר בבני ברק (חמישי, 21.31, טל' 03-5100337, 04 שקלים)

>> ארזו מזוודות: 10 היעדים הכי חמים לחורף 2013