חופי המפרצונים צפונית לתל דור

רצועת החוף של הבונים-דור-נחשולים ידועה ביופיה הפראי, בגווני הטורקיז המתחלפים של המים  ובמפרצונים הקטנים והלגונות. החופים האלה מוכרים. חלקם שמורת טבע ולמעשה כל חוף שתגיעו אליו בקו החוף הזה יהיה יפה, רומנטי ושווה, אבל תמיד טוב שיש המלצה על רצועה מיוחדת, קצת בודדה ומרוחקת. אז ככה: בחוף דור, מעבר לתל דור המתנשא על גבעה מעל החוף אפשר להמשיך בשביל הטיול ולרדת בזהירות ללגונות הקטנות בין הסלעים שהגלים מתנפצים אליהם. לגונה כזו יכולה להרגיש ממש כמו ג'קוזי פרטי וזה גם כיף עם ילדים שאפשר לשים אותם בתוך בריכה קטנה ומוגנת. שימו לב שאתם יורדים בזהירות לקו החוף ומתמקמים במקום שמתחשב בטבע. מפרצונים קסומים נוספים (חלקם חוליים) תוכלו למצוא לא רחוק מבריכות הדגים של קיבוץ נחשולים. חונים סמוך לבריכות הדגים ואז פשוט חותכים דוך לחוף. לאן שלא תגיעו יהיה איזה מפרצון חולי או סלעי קטן (נטול צל ברובו) שלא ירגיש לכם ים תיכון ישראלי בכלל.

את רצועת החוף הזו מדור ועד הבונים מלווה שביל טיול מסומן שהולך לאורך החוף, בין המפרצים הקטנים והגדולים, כולל חוף הצדפים ומדובר בטיול רגלי מקסים (באביב הכול מסביב פורח, בחורף האוויר צלול והצבעים משכרים, בסתיו נעים וסהרורי ובקיץ – טוב, נו - די חם לטיול אבל אחה"צ זה תענוג).

הערה חשובה: במפרצונים המתוארים אין מציל והאחריות על הכניסה למים היא עליכם בלבד. 

חוף נחשולים (צילום: נגה משל)
חוף נחשולים | צילום: נגה משל

הגעה: אפשר לחנות בחניון של חוף דור-נחשולים וללכת ברגל אל מעבר לתל. למפרצים הצפוניים יותר סעו לכיוון בריכות הדגים של קיבוץ נחשולים, החנו את הרכב ולכו ברגל לכיוון החוף.

שמורת חוף גדור

יכול להיות שהביקור שלכם פה יהפוך מהר מאוד לזיכרון היסטורי, כי תכנית הבינוי והפיתוח של חדרה היא לשנות את אופיה הטבעי של הרצועה ולהקים כאן טיילת חוף ונוף בסגנון עירוני, ואת מפרץ הדייגים להפוך למרינה. עד שזה יקרה המפרץ מאופיין בטבלאות גידוד, משטחי סלע בקו המים שעברו שחיקה. אלה יוצרות נוף ימי פראי ומיוחד ומהוות בית רטוב ליצורים ימיים, מיני סרטנים ורכיכות. השפל והגאות חושפים ומכסים את הסלעים מדי יום ובבוקר אפשר להסתובב ולגלות חיים שלמים בין הסלעים והגלים הקרובים לחוף. בקצה המפרץ מעבר למצוק הכורכר (זהירות! לא לטפס) מתגלה מפרץ הדייגים עם סירות דיג, דייגים פעילים וגולשים שתופסים כאן גלים. לא נדיר לראות בחופים האלה גם זולות ואוהלים.

חוף גדור (צילום: נגה משל)
חוף גדור | צילום: נגה משל

הגעה: רצועת החוף בין גבעת אולגה (צפונית לכפר הים) לארובות של חברת החשמל. יש רחבת חנייה צפונית למלון רמדה החדש.

>> רוצים לדעת איפה בדיוק נמצאות כל הפינות הסודיות? היכנסו למפה

חוף בורה בורה סמוך לטבריה

ובכן הפתעה. במקום להמליץ על איזה חוף סודי (ובוצי) בכנרת, חוף שקט, חוף צמחוני או סתם חוף יפה – הלכנו על הצפוי והגלוי, אך המפתיע. אז ככה: זהו חוף מוכרז הממוקם בקצה הצפוני של טבריה למרגלות הר רקת. מה בכל זאת סוד הקסם: מדובר בחוף פרטי שבעליו ניסה לשחזר כאן את סוד הקסם הפולינזי של בורה בורה האמיתית בטהיטי בה התגורר. הכניסה פה היא בתשלום והכללים אומרים: אסור להכניס אוכל. מה זה אומר? שהמקסימום שייתנו לכם להכניס זה סנדווי'צים ופירות לילדים. מצד אחד זה מעצבן, מצד שני זה סנן קהל שבזכותו החוף עמוס פחות והקהל מתון. בחוף סככות, כסאות ואווירה טבעית וטובה בזכות השימוש בחומרים כמו במבוק וקש. גם הנגיעה בחוף עצמו מינימלית והוא בעל חזות טבעית ופראית יותר. מה בכל זאת אוכלים? אל דאגה, יש כאן מסעדה, אפילו לא רעה. הבר במקום מציע מגוון משקאות גדול ובסופ"שים ליינים של מוזיקה ומסיבות.

חוף בורה בורה (צילום: מתוך אתר החוף)
חוף בורה בורה | צילום: מתוך אתר החוף

הגעה: על כביש 90 בצד המערבי של הכנרת, סמוך לטבריה למרגלות הר רקת.

חוף צאלון בכנרת

חוף פשוט בצד המזרחי של הכנרת. קילומטר שלם של חורשות טבעיות שנותנות צל ופינות חמד. במסגרת המהפך שעברו חופי הכנרת חוף צאלון הוכרז כחוף שקט וזה אומר שאי אפשר להכניס הנה מערכות שמע ומוזיקה. מנגלים מותר, אם שאלתם - זה אינו חוף צמחוני כפי שמכנים את חופי הכנרת בהם גם אסור להבעיר אש. ניתן לעשות בחוף קמפינג ויש כאן שירותים, מקלחות (ללא מים חמים), ברזיות, תאורה, עמדה להטענת טלפונים ופסיליטיס נוספים במחיר של חניית רכב (עד כ- 62 ש"ח לרכב ל-24 שעות). לאחרונה נפתח בסמוך לחוף מלון היוקרה סטאי כנרת.

נוף מהגולן אל הכנרת (צילום: עופר חן)
צילום: עופר חן
מלון סטאי בכנרת (צילום: אסף פינצ'וק)
מלון סטאי בכנרת | צילום: אסף פינצ'וק

הגעה לחוף צאלון: בצד המזרחי של הכנרת על כביש 92, צפונית לצומת כורסי.

>> רוצים לדעת איפה בדיוק נמצאות כל הפינות הסודיות? היכנסו למפה