אטרקציות במרכז: מנזר בית ג'ימאל (צילום: איל שפירא)
מנזר בית ג'ימאל | צילום: איל שפירא

חשבתם שרק נזירים יודעים להיות שתקנים? אז זהו, מסתבר שאפילו נזירות מוכנות לגזור על עצמן שתיקה. ואולי זו הסיבה שמנזר בית ג'ימאל, לא הרחק מבית שמש, מכונה בפי מטיילים "מנזר השתקניות". "יותר מתפללות ופחות מדברות," כפי שמבאר בחיוך נזיר תורן המקדם את פני המבקרים.


עושים: המתחם עצמו ממוקם על ראשה של גבעה וכולל למעשה שני מנזרים. מנזר של נזירים סלזיאנים שנבנה לפני כ- 130 שנה וכיום מתגוררים בו מספר נזירים קשישים, ומנזר חדש שבו עשרות נזירות, שהוקם בשנות השמונים של המאה העשרים. באולם המבואה של כנסייה עתיקה ימתינו לכם עשרות ספרי תפילה והיסטוריה נוצריים, וגם נזיר תורן שישמח לגולל את תולדות המקום, בעודכם יושבים על דרגשי העץ שבאולם התפילה, על שלל ציורי הקיר הצבעוניים שבו, חלונות הוויטראז' ודמותו של ישו הצלוב שמשגיח מלמעלה.מכאן מגיעים אל ממלכתן של הנזירות. עם הכניסה למתחם הנשי תגיעו לחדר רחב ידיים שבו מוקרן במחזוריות סרט וידאו קצר על חייהן. על קירות החדר מתנוססים עשרות תצלומים של הנזירות, כשהן עוטות גלימות לבנות ועוסקות בתפילה. "אנו חיות בבדידות ובשתיקה" מספרת הקריינית, ומתארת את סדר היום הסגפני, הכולל השכמה בארבע לפנות בוקר, תפילה פרטית בתא קטן, תפילה משותפת בעברית, ערבית וצרפתית, לימודי קודש, ארוחת צהריים משותפת ועבודה אל תוך הערב. הנזירות עוסקות בייצור כלי קרמיקה וציורים המעוטרים בדמויות מהברית החדשה והישנה.
מכאן אפשר לטפס אל גג המבנה, המעניק תצפית פנורמית אל נופי השפלה. ולסיום, מומלץ לבקר בחנות הקרמיקה של הנזירות ובחנות היין של המנזר. היינות חביבים, לא יקרים, ואפשר לטעום לפני הרכישה. במקום נמכרים גם זיתים ושמן זית.

אוכלים: מומלץ להצטייד מראש ולעשות פיקניק בחורשה היפה מחוץ למתחם בית ג'ימאל, גבוה מעל נופי השפלה. אפשר להצטייד מראש בדברים טובים שיחכו לכם בסלסלה נאה, ב"גן היקב" שבקיבוץ צרעה (02-9908261).

מגיעים: מכביש מספר 1 (תל אביב - ירושלים) פונים דרומה במחלף שער הגיא לכיוון בית שמש (כביש 38). קילומטרים ספורים אחרי קיבוץ צרעה חפשו את השלט המפנה מזרחה, לכיוון המנזר.

ברוכים הבאים: חובבי דתות ואנשים שבאמת חושבים שיש בארץ מקום שמזכיר את טוסקנה.

פתוחים: ימים שני-שבת בשעות 11:30-8:30 ו- 16:30-13:30. בימי ראשון ובחגים נוצריים המנזר סגור למבקרים.

מדברים: טלפון 02-9917671.