אטרקציות לילדים: ניקבת מים תת-קרקעית בפארק אלונה (צילום: איל שפירא)
אסור לפספס הקיץ. מי קדם בפארק אלונה | צילום: איל שפירא

קופירייטר שנון המציא פעם משפט מחץ אפקטיבי. משהו כמו "אם אתם מתכננים לראות רק סרט אחד הקיץ – זה יהיה הסרט שתראו". אז בואו לא נגזים לגבי עניין העונה כולה, אבל מה שבטוח, אם עכשיו קיץ ואם אתם מתכננים רק טיול אחד החודש, לכו על מי קדם - אתר הפירים הקדומים בפארק אלונה.

אטרקציות לילדים: מי קדם - נקבת מים (צילום: איל שפירא)
לא לקלאוסטרופובים. מי קדם | צילום: איל שפירא
מדובר בניקבה תת-קרקעית באורך של 280 מטר, מתוך 6 ק"מ שעדיין לא נחשפו, ובמערכת פירים מרהיבה ומרשימה מבחינה הנדסית, אחת הנדירות שנמצאו במקומות שבהם שלטה האימפריה הרומית. קצת היסטוריה: עוד בימי קדם נחשב האזור למעבר נוח ממישור החוף לצפון הארץ (ולהפך). עיר החוף קיסריה, שחשיבותה הלכה וגברה עם השנים, במיוחד בעת שישבו בה הנציבים הרומיים, נזקקה לכמויות גדולות של מים לשתייה ולחקלאות. גם תענוגות החיים נוסח רומי (מזרקות מפוארות, מרחצאות גדולים) יצר הכרח לאספקת מים שוטפת. המהנדסים הרומיים החליטו על התנעתו של מיזם מורכב ומפואר: פרויקט הובלת מים שאורכו כ-23 ק"מ. המים עוברים בניקבות וממשיכים את דרכם לקיסריה על גבי אמות המים בדרך לקיסריה.

עושים: כאן, מתחת לאדמה, בכל כמה עשרות מטרים מצוי פיר, דרכו הוצאה פסולת החפירה. כמו כן, היה צורך לאוורר את פנים הניקבה בחמצן נקי ומתחלף. את האוויר הצח תרגישו בעת שתלכו לאורך הניקבה. האור העמום, קרני השמש החודרות בכל 50 מטר מפתחי הפירים, המים הקרים-קרים והנטיפים הקטנטנים על הדפנות, עושים את ההליכה בניקבה לחוויה שווה בהחלט. מתחת לכל פיר שאתם עוברים, כדאי להרים את הראש ולהביט מעלה. לפעמים תתקלו במראה מדהים של עץ תאנה, או בדפנות מכוסות טחב ירקרק.
הניקבה מוארת במעין שרשרות אור חביבות, ורוב ההליכה נעשית בקומה זקופה. המים מגיעים מקסימום עד מותני אדם מבוגר, כך שגם ילדים מוזמנים ליהנות מהחוויה. רק אל תשכחו להביא נעליים להליכה במים ובגדים להחלפה. הסיור בניקבה נערך במסגרת סיור מודרך היוצא מדי חצי שעה.

אוכלים: קפצו למדרחוב של זיכרון יעקב, על שלל המסעדות ובתי הקפה שבו.
מגיעים
: נוסעים על כביש 4 (תל-אביב – חיפה הישן) ופונים בצומת בנימינה מזרחה. ממשיכים מזרחה בכביש 653 וצפונה בכביש 654. מכאן, על פי השילוט למושב עמיקם. פארק אלונה והכניסה לאתר מי קדם נמצאים כקילומטר לפני המושב.
ברוכים
הבאים: חובבי הליכה מים, מהנדסים בנשמתם, משפחות עם ילדים. לא מיועד לקלאוסטרופובים.
פתוחים
: כל יום בשעות 09:00-17:00 (שישי עד 14:00)
מדברים
: טלפון 04-6388622. מומלץ לתאם מראש.
גולשים
: אתר מי קדם
משלמים
: מבוגר - 24 ש"ח, ילד מגיל 5-18 - 18 ש"ח. הנחות לחיילים, סטודנטים, שוטרים ונכים בהצגת תעודה מתאימה. 

>> יש דרכים להעביר את החופש הגדול בזול
>> המון הנחות והטבות לאטרקציות בכל רחבי הארץ