עפולה - יער גבעת המורה בעפולה

גבעת המורה היא רכס הררי קצר ומבודד המתנשא מעל עמק יזרעאל ועמק חרוד. קרן קימת לישראל טיפחה בגבעת המורה יער גדול, המשתרע על פני כ-10,000 דונם. את היער חוצה דרך נוף מרהיבה, הדרך עוברת ביער אורנים ואיקליפטוסים של קק"ל. "חלונות" בין העצים מעניקים מבט על עפולה והכפר סוּלֶם. הדרך מתאימה להליכה, ריצה או רכיבה על אופניים.

View this post on Instagram

A post shared by עדי נחום (@adi_nahum13) on

איך מגיעים? דרך שכונת גבעת המורה בעפולה.


עמק יזרעאל - טיילת נחל ציפורי

לאורכו של נחל ציפורי הקימו קרן קימת לישראל ורשות ניקוז ונחלים קישון טיילת, שמתחילה בכפר ראס עלי ועוברת בסמוך ליישובים כעביה, אלון הגליל, הסוללים ושמשית. הטיילת עוברת בין נופים יפים, חקלאות מסורתית, בעלי חיים, שרידים היסטוריים, מפלונים ומעיינות. הטיילת חוצה בדרכה גם שדות, ולכן בחלק מהמסלול ישנם גשרונים. מתאים לריצה, הליגה ורכיבת אופניים.

נחל ציפורי (צילום: אריאלה אפללו)
צילום: אריאלה אפללו

איך מגיעים? בראס עלי ובכעביה הטיילת ממש צמודה ליישובים, באלון הגליל, הסוללים ושמשית הטיילת נמצאת ביציאה מהם.


יער קהילתי רמות, ירושלים

יער קהילתי רמות, מצוי בסמיכות לשכונת רמות אלון שבירושלים (במרחק של מאות מטרים בודדים ), הינו ריאה ירוקה המהווה השטח הירוק היחיד בכל האזור עבור עשרות אלפי התושבים ובעל חשיבות אקולוגית ברמה הלאומית. בשטח של כ-700 דונם במצפה נפתוח וביער רמות חיים מגוון רחב של בע"ח, ביניהם – עדר גדול של כ- 70 צבאים, שועלים, צבועים ומגוון חיות בר. כמו כן, מאות מיני ציפורים ומעל 50 סוגי פרחים וצמחים. 

יער רמות הוא אחד היערות הקהילתיים הראשונים בארץ, המספק שירותי נופש פנאי וחיבורים קהילתיים לעשרות אלפי תושבים.  בימים כתיקונם מתקיימות ביער פעילויות עבור תלמידי בתי הספר ואחרים והוא מהווה פלטפורמה לבניית קהילה וליוזמות כגון -"גן התנ"ך" אותו קק"ל הקימה בשיתוף התושבים, מטפחת את היער, מנגישה אותו לתושבים ולמבקרים ומאפשרת פעילות קהילתית במקום.

יער רמות (צילום: יוסי זמיר)
צילום: יוסי זמיר


יער ערערה

יער ערערה הוא אחד מהיערות הקהילתיים של קרן קימת לישראל. היער נמצא במרחק מטרים ספורים מבתי תושבי ערערה ולרווחתם. קק"ל טיפחה ושדרגה את היער בשיתוף פעולה מלא עם תושבי הסביבה, אשר במו ידיהם הפכו את היער הקטן לפינת חמד עבורם ועבור משפחותיהם.

קק"ל קידמה את הטיפול ביער ובמקום הוצבו ספסלים, מתקני מנגל ואיסוף פחמים, מתקני משחקים, שולחנות וצפרדעים לאיסוף אשפה . זאת כחלק מפעילותה לשמירה על ערכים אקולוגיים-סביבתיים, ובשיתוף פעולה מלא עם תושבי הקהילה והרשות המקומית בהקמת היער ובתחזוקתו הפך היער למקור גאווה לתושבי האזור.

ערערה (צילום: באדיבות אנשי קק"ל)
צילום: באדיבות אנשי קק"ל


פארק אופקים

יער אופקים, המשתרע על פני  כ-500 דונם , ניטע בצדה המזרחי של העיר אופקים. יש בו חניון גדול, המותאם גם לאנשים עם מוגבלות, מדשאה רחבת ידיים, מים לשתייה ושירותים. קרן קימת לישראל החלה לטעת את היער ב-1978, ולאורך השנים הפכה אותו למוקד בילוי, פנאי, תרבות, נופש וספורט.

בכניסה לפארק מקדמת את פנינו חורשה של עצי אשל הפרקים, עץ עמיד לתנאי החום והיובש של המדבר. כ-300 מטרים משם מגיעים עד למדשאה ולחניון המרכזי של הפארק, המשתרע משני צדי הדרך. החניון עצמו מתאים לאנשים וילדים עם מוגבלות פיזית.

פארק אופקים (צילום: אדי ישראל, חדשות)
צילום: אדי ישראל, חדשות

איך להגיע ?מתוך אופקים נוסעים/צועדים דרומה לאורך הרחוב הראשי ופונים שמאלה לקראת קצה העיר, על פי השילוט המכוון לפארק.


פארק בן גוריון בדימונה

פארק בן גוריון נמצא בשוליה הצפוניים של העיר דימונה. הפארק מנציח את זכרם של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון ואשתו פולה, שהתגוררו לא הרחק ממנו, בקיבוץ שדה בוקר, וביקשו לעודד את ההתיישבות בנגב. במקום יש חניונים ושבילי אופניים, מתקני שעשועים לילדים, אגם מרהיב וגן מדע. הפארק המחודש מעניק לתושבי דימונה מקום בילוי ליד הבית עבור טיול במרחב הפתוח וספורט יחידני בהתאם להנחיות.

הפארק מונגש גם לאנשים עם צרכים מיוחדים - השבילים בפארק מותאמים להליכונים ולכיסאות גלגלים, אבני ריצוף מחוספסות מזהירות אנשים לקויי ראייה מפני עיקולים בשבילים ובפארק הונגשו גם החניה, שולחנות פיקניק וברזיות.

View this post on Instagram

A post shared by Sangina (@sangina._p) on

איך להגיע? מתוך דימונה נוסעים/צועדים בשדרות גולדה מאיר עד לכניסה לפארק.