לא משנה אם הסגר יסתיים השבוע או יוארך בעוד כמה ימים, ריכזנו לכם כמה טיולים קצרים במרכז הארץ, שלא מצריכים הרשמה או היערכות מיוחדת. פשוט נכנסים לרכב ויוצאים לטבע שחיכה לנו בסבלנות שנבוא לבקר:

עין צור

מסלול הליכה מעגלי בצפון הכרמל שמגיע למעיין ונקבה חצובה בסלע

בחלקו המערבי של מגרש החניה, תבחינו במצפן ענק המציג מגוון מסלולים לכל כיוון ביניהם שביל המעיין, שביל הנשרים ושביל האחוזה. אנחנו נבחר בשביל המעיין ולפני שנתחיל לצעוד בו, נלך לשער הראשי של הכניסה לרמת הנדיב ונבקש מפה של מסלול ההליכה.

שביל המעיין נקרא על על שם עין צור - נקבה של עשרות מטרים החצובה בסלע. הדרך למעיין עוברת בתצפיות על חבל מנשה וצפון השומרון. תעברו גם בשטחי חקלאות שהיו בכפר הקדום ושוחזרו, תראו שרידי בית מהתקופה העות'מנית, ארמון מבוצר ובית מרחץ עתיק.

תדעו שהגעתם לעין צור כשתבחינו בשתי בריכות מלבניות מסותתות, גדולה וקטנה, שבימי הקיץ החמים ממש מזמינות קפיצה פנימה. תפקידו המקורי של המעיין היה להשקות גידולים חקלאים בחלק המישורי של האזור וכדי להגדיל את ספיקת המעיין החליטו לחצוב ניקבה עמוק בסלע שגרמה לזרימת מים רבה יותר.
צמוד למעיין תבחינו בבאר משאלות שתחתיה זורם פלג מים קטן המוביל לבית גידול לצמחיית מים ובעלי חיים זעירים לרבות קרפדות מקרקרות בשעות אחה"צ. מהמעיין נחפש את השביל הכחול המעגלי ונחזור איתו עד למגרש החניה של רמת הנדיב.

נקבת עין צור  (צילום: dr. avishai teicher, Wikipedia CC BY-SA 4.0)
נקבת עין צור | צילום: dr. avishai teicher, Wikipedia CC BY-SA 4.0
נקבת עין צור (צילום: שגיא שגיב)
נקבת עין צור | צילום: שגיא שגיב
עין מטע (צילום: שי פלדמן)
צילום: שי פלדמן

דרכי הגעה ופרטים נוספים

ווייז: רמת הנדיב

נקודת ההתחלה ונקודת הסיום: רמת הנדיב

אורך המסלול: 2.5 ק"מ

סימון שבילים: כחול

 

ארז דגן - טייל ויזם, הקים את אתר הטיולים "ארץ דגן", המנגיש טיולים ואטרקציות לכל מי שמעוניין לצאת החוצה ולעשות הפסקה מהנטפליקס. להמלצות נוספות עקבו אחריו גם בפייסבוק ובאינסטגרם     

שמורת חוף השרון

טיול על מצוקי הכורכר בשמורת טבע בין נתניה להרצליה

במרכז הארץ קיימת שמורת טבע יפהפיה המהווה בית גידול לצמחים ובעלי חיים, ביניהם הצבי הארץ ישראלי. תחילת המסלול מערבית לקיבוץ שפיים, שם תמצאו שער כניסה ומפה של שבילי השמורה. כ-100 מטר צפונית לכניסה יש חורשת אקליפטוסים קטנה עם שולחנות, שבה ניתן לערוך פיקניקים.

אורכה של השמורה הוא 1200 מטר ורוחבה כ- 400 מטר. ניתן להבחין בחצבים וברותם המדבר שמוכר לנו מאזור הנגב, אך מצוי גם בשטחי החולות שבשמורה. על רכס הכורכר, צומח בחודש פברואר אחד מהצמחים הנדירים והיפים בארצנו, שמשמש גם כסמלה של החברה להגנת הטבע: אירוס הארגמן.

מסלול הטיול המוצע כאן הינו מעגלי באורך של כ-2 ק"מ ועובר בשבילים ברורים ומסומנים.
מסלול ההליכה מתחיל על שביל אדום (שביל המצוק) ואז שחור (שביל האירוסים) ומשך הטיול כשעה וחצי בהליכה רגועה. ניתן לקצר את המסלול דרך שבילי הרוחב בשמורה (ירוק וכחול-שביל הצבאים), אך אל תעשו זאת, כי המסלול כאן ממש בקטנה.

שמורת חוף השרון (צילום: סהר קרט)
שמורת חוף השרון | צילום: סהר קרט
חוף השרון (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן
חוף השרון (צילום: ליאת טרבלסי)
צילום: ליאת טרבלסי
חוף השרון (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן


דרכי הגעה ופרטים נוספים

ווייז: שמורת טבע חוף השרון

אורך המסלול:  2 ק"מ

שימו לב! אל תחנו בחניה הצמודה לגעש, אלא המשיכו דרומה בדרך כורכר שמקיפה את השמורה עד שתגיעו לכניסה הדרומית הסמוכה לשפיים.


גן לאומי שפך נחל שורק

טיול קצר שמתאים לכל אחד

נחל שורק הוא אחד הארוכים במרכז הארץ וזורם לאורך 70 ק"מ. הוא מתחיל את דרכו בהרי ירושלים ונשפך לים התיכון מצפון לקיבוץ פלמחים. אורכו של המסלול כ- 2 ק"מ וכ-500 מטר מתוכו נגישים לעגלות.

המסלול מתחיל בחורשת הצנחנים, סמוך לכביש הגישה לקיבוץ פלמחים (החורשה משמשת את היחידות המוצנחות של צה"ל, כנקודת התארגנות אחרי הצניחה בחולות פלמחים). בחורשה יש עצי אקליפטוס וותיקים ושולחנות פיקניק, שניתן ליהנות מהם לפני או אחרי הטיול.

מהחלק המזרחי של החורשה, מתחת לגשר של הכביש מתחיל המסלול שצבעו שחור. נצעד כ-500 מטר בשביל נגיש לעגלות שמוצל ברובו ונגלה את נחל שורק הרחב. נבחין בסכר ששוקם, כדי למנוע מאוכלוסיית הצבים הרכים להישטף עם זרם השיטפונות.

בהמשך, השביל נהיה חולי ומגיע לאי הצבים המלאכותי, שאותו בנתה רשות הטבע והגנים, לחידוש אזורי ההטלה של אוכלוסיית הצב הרך. ממש בסמוך יש תצפית יפה לכיון צפון על ציפורי הקורמורנים שנחים להם על עצי האקליפטוס. לאחר כמה רגעים, נצא מהאזור המוצל ונמשיך עוד כ- 1 ק"מ בהליכה חשופה לשמש שתביא אותנו עד לחוף הים.

השביל השחור אמנם מסתיים בחוף, אך כדי להגיע לרכב, שהשארתם מראש בכניסה לקיבוץ, תלכו על החוף דרומה, תפנו שמאלה לכיוון הבתים ואז ימינה עד לשער הכניסה לקיבוץ.
אפשרות נוספת היא לחזור את אותה דרך לחורשת הצנחנים.

נחל שורק (צילום: רעות אברמי)
נחל שורק | צילום: רעות אברמי
נחל שורק (צילום: חיים חבשוש)
צילום: חיים חבשוש
נחל שורק (צילום: חיים חבשוש)
צילום: חיים חבשוש

דרכי הגעה ופרטים נוספים:

ווייז לתחילת המסלול: חורשת הצנחנים

ווייז לנקודת הסיום: פלמחים

אורך המסלול הקווי: 2 ק"מ

הכניסה למים בנחל אסורה.

המסלול קווי ומומלץ לדאוג לרכב נוסף בנקודת הסיום, כ-100 מטר אחרי שער הכניסה לפלמחים.


עין מטע

חניון פיקניק קלאסי בהרי ירושלים, שממנו יוצא שביל הליכה קצר למעיין מיוחד

מרחבת החניה יש לצעוד מזרחה (למטה) בדרך עפר ולחפש את סימון השבילים הכחול. הדרך עוברת ליד חורבה עם רצפת פסיפס של כנסיה ביזנטית ששרדה. כ-50 מ' אחריה הדרך מתעקלת שמאלה ומגיעה לרחבה שממנה יוצאים שני שבילים מסומנים לעין מטע: דרך עפר בצבע אדום המתאימה לרכב שטח ושביל הולכי רגל מסומן שחור.

אני ממליץ לכם לרדת בשביל האדום ולחזור בשביל השחור. כבר בתחילת הירידה נראה את נקודת הסיום בעין מטע, פשוט תרימו את הראש ותבחינו בחורשת האקליפטוסים שבאופק, שם מסתתר לו המעיין. המקום חביב במיוחד בעונת החורף והאביב בזכות המים מתחת לעץ התאנה, שיוצרים בריכת שיכשוכית רדודה, אותה נוהגים לפקוד בעלי החיים באזור.

עין מטע (צילום: ארז דגן)
עין מטע | צילום: ארז דגן
עין מטע (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן
עין מטע (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

טיפ חשוב! כשתגיעו למעיין, תצעדו מזרחה לכיוון הדקלים ותזהו חורשת דקלים מהממת-מקום מושלם למשחק מחבואים.

הדרך חזור כבר מוכרת לכם, תבחרו בסימון השחור ותוך כ-15-20 דקות תגיעו לחניון. במידה והטיפוס חזרה קשה, תהפכו את ההליכה לתחרות ריצה ותראו את הכוחות האמיתיים של חבריכם מתפרצים בעוצמה.

דרכי הגעה ופרטים נוספים

ווייז: חרבת חנות

אורך המסלול: 500 מטר למעיין

 

ארז דגן - טייל ויזם, הקים את אתר הטיולים "ארץ דגן", המנגיש טיולים ואטרקציות לכל מי שמעוניין לצאת החוצה ולעשות הפסקה מהנטפליקס. להמלצות נוספות עקבו אחריו גם בפייסבוק ובאינסטגרם