התיירות הנכנסת, שמילאה את מלונות ישראל בקיץ, השאירה רבים מהם באחוזי תפוסה נמוכים בתקופת הקורונה. כך, בזמן שבאילת אחוזי התפוסה חזרו להיות גבוהים, והמוני ישראלים מגיעים לנופש ארוך בעיר הדרומית שמספקת תחלופה לחו"ל בימים אלה, ערים מרכזיות אחרות, כמו תל אביב וירושלים, המתבססות בעיקר על תיירות חוץ ותיירות עסקית, אחוזי התפוסה עדיין מאוד נמוכים.

אמנם נתוני התפוסה בחודש יולי עדיין לא פורסמו, אך כשמסתכלים על חודש יוני ניתן לראות את ההבדל המשמעותי. באילת כמות התפוסה בחודש יוני עמדה על 49.9 אחוזים (כיום התפוסה כבר מתקרבת ל-100 אחוזים) ואילו בתל אביב היא עמדה על 9.4 אחוזי תפוסה ובירושלים על 3.5 אחוזי תפוסה (העיר המרכזית עם התפוסה הכי נמוכה בארץ) והרבה מלונות כלל לא נפתחו בה. 

כיום לתל אביב וירושלים מגיעים בעיקר זוגות ובעיקר בסופ"שים בגלל השווקים. לעומת זאת, לאילת מגיעות הרבה יותר משפחות שנשארות לאורך כל השבוע.

בריכות יפות, בארץ, רויאל ביץ', צילום איתי סיקולסקי (צילום: איתי סיקולסקי)
בתל אביב וירושלים התבססו בעיקר על תיירים מחו"ל. מלון רויאל ביץ' בתל אביב | צילום: איתי סיקולסקי

אחוזי התפוסה הנמוכים משפיעים בצורה ישירה על מחירי המלונות. לדברי שירלי כהן עורקבי, סמנכ"לית השיווק והמכירות באשת טורס: "רוב הביקושים ליעדי בטן-גב בחו"ל מופנים בעיקר לאילת, מה שגורם לתפוסה גבוהה ומחירים גבוהים משמעותית משאר אזורי הארץ. ירושלים ות"א לעומת זאת, נפגעו מאוד מעצירת התיירות הנכנסת וחווים ירידה של עשרות אחוזים בביקושים למלונות בעיר.

כתוצאה מכך נוצרה תחרות על קהל היעד שמחפש חופשה אורבנית, ולכן המלונות בירושלים ות"א מורידים מחירים, כשהפער לעומת שנה שעברה עומד על מאות שקלים למשפחה".

מנתונים שפורסמו באשת טורס ניתן לראות למשל שחופשה במלון קראון פלאזה אילת, בתאריכים 13-15.8 לזוג+ 2, על בסיס חצי פנסיון, עלתה בשנת 2019 2,975 שקלים והשנה קפצה ל-5,217 שקלים (עלייה של 75 אחוזים). גם במלון ישרוטל לגונה ניתן לראות עלייה, כשחופשה דומה, על בסיס הכל כלול, עלתה בשנה שעברה 3,300 שקלים תעלה השנה 4,880 שקלים (עלייה של 48 אחוזים).

מלונות על קו החוף באילת (צילום: פלאש 90, משה שי, חדשות)
באילת הצליחו להתאושש. בשאר הארץ עדיין לא | צילום: פלאש 90, משה שי, חדשות

מצד שני, במלון ענבל בירושלים, חופשה בתאריכים ה-16-19.8 לזוג+1, על בסיס ארחות בוקר, תעלה השנה 4,960 שקלים לעומת 7,104 שקלים בשנה שעברה (ירידה של 30 אחוזים). ירידה דומה ניתן לראות גם במלון אחוזת דוד בעיר. 

במלון ישרוטל רויאל ביץ' בתל אביב, חופשה בתאריכים 23-25.8 לזוג+1, על בסיס לינה וארחות בוקר, תעלה השנה 4,288 שקלים במקום 5,802 בשנה שעברה (ירידה של 26 אחוזים). ירידה דומה במחירים ניתן למצוא במלון קראון פלאזה בעיר.