יום המשפחה שחל היום (ו', 12.2) והיציאה הטרייה מהסגר, זו הזדמנות מצוינת לצאת לחיק הטבע לבילוי משפחתי ולעשות פיקניק באתרים השונים. במיוחד לכבוד כך, ברשות הטבע והגנים ריכזו עבורנו את המקומות המתאימים ביותר למשימה. רק אל תשכחו לאסוף אחריכם את כל הזבל.

*שימו לב! לפי הנחיות משרד הבריאות יש לתאם ביקור לפני ההגעה לאתרי רשות הטבע והגנים במערכת ההזמנות באתר הרשות.

גן לאומי אכזיב

הגן הלאומי אכזיב והחוף המפורסם משלבים את כל הטוב שיש לארץ ישראל להציע – היסטוריה, עם שרידי העיר הקדומה אכזיב ושרידי כפר דייגים, נוף קסום ומיוחד בזכות סלעי כורכר ייחודיים ולגונות ציוריות, ועולם חי מיוחד במינו המתקיים בין סלעי הכורכר, הכוללים מיני חלזונות נדירים ומגוון גדול של מיני דגים, כוכבי ים, צדפות ועוד.

חוף הים התיכון והמבנה הייחודי של אכזיב משמשים כרקע מושלם לפיקניק משפחתי. בגן הלאומי תמצאו שטחים נרחבים הצמודים לחוף הים ובהם מותר לשבת ולעשות פיקניק, וכמו כן מספר רב של שולחנות הפזורים במדשאות המאפשרים לכל משפחה ליהנות מארוחה כיפית.

חוף אכזיב (צילום: irisphoto1, shutterstock)
צילום: irisphoto1, shutterstock

ניתן להבעיר אש על מתקני צלייה במתחמים המיועדים לכך

כרגע אין שירותי הצלה והכניסה לים אסורה

שעות פעילות: א' – ה' 08:00 – 16:00. שישי וערבי חג 08:00 – 15:00

מחיר: מבוגר 25 ₪, ילד 21 ₪, אזרח ותיק 18 ₪.

 

גן לאומי מעיין חרוד

בעמק המעיינות שוכן הגן הלאומי מעיין חרוד, גן פסטורלי לכל המשפחה, בעל מדשאות רחבות ידיים - מקום מושלם לפיקניק משפחתי (במקום ישנם גם שולחנות עץ) לצד מי בריכות שכשוך. במרכזו של הגן הלאומי ניתן למצוא את מערת גדעון, הנקראת על שמו של השופט המקראי ובליבה את המעיין, המספק מים לבריכת שכשוך גדולה בשמורה ולפלגי מים רבים.

גן לאומי מעיין חרוד (צילום: רקפת שלו, רשות הטבע והגנים)
צילום: רקפת שלו, רשות הטבע והגנים

ניתן להבעיר אש על מתקני צלייה במתחמים המיועדים לכך

שעות פעילות הגן הלאומי: בימים א' - ה' ושבת: 17:00 - 08:00 בימי שישי וערבי חג: 16:00 - 08:00

מחיר: מבוגר 28 ₪, ילד 14 ₪, אזרח ותיק 14 ₪

 

גן לאומי כוכב הירדן

גן לאומי כוכב הירדן שוכן במזרחה של רמת יששכר, על שפת המדרון התלול המתנשא מעל לבקעת הירדן, וזה אחד המקומות המושלמים לפיקניק בצפון הארץ. נוף מרהיב נשקף מכאן על הכנרת, הגולן והחרמון; בקעת הירדן והרי הגלעד; השומרון והר הגלבוע; גבעת המורה, רכס נצרת והר תבור. בכוכב הירדן ישנם מרחבים רבים שעליהן ניתן לפרוס שמיכה או מפה ולעשות פיקניק משפחתי, וגם שולחנות עץ רבים לשימוש המבקרים.

בגן לאומי כוכב הירדן מבצעים בשנים האחרונות פעולות לאישוש והשבה של צמחייה נדירה מקומית. אתם מוזמנים לבוא לחגוג איתנו בהשבת הצמחים ושתילתם בגן המקלט לצמחים נדירים ומינים בסכנת הכחדה.

גן לאומי כוכב הירד (צילום: יובל מורן, רשות הטבע והגנים)
צילום: יובל מורן, רשות הטבע והגנים

ניתן להבעיר אש על מתקני צלייה במתחמים המיועדים לכך

שעות פעילות: ימים א' – ה' 08:00 – 16:00. שישי וערבי חג 08:00 – 15:00

מחיר: מבוגר 22 ₪, ילד 9 ₪, אזרח ותיק 11 ₪

 

גן לאומי השלושה (סחנה)

אחר שנהנים מהטבילה בבריכות המפורסמות של גן לאומי השלושה, ישנן כמה  מספר אטרקציות נוספות שלא כדאי לפספס, כמו למשל טחנת קמח עתיקה שפעלה בזכות מי נחל עמל, "גן פעמוני ההתיישבות" – תצוגה של פעמונים משחוזרים עשרות עצים יפים להתהלך ביניהם ולנוח בצילם כמו תאנה, גפן ורימון, ומוזיאון לארכיאולוגיה ים תיכונית.

בגן לאומי השלושה ישנן מדשאות רחבות ידיים עבור פיקניק ובילוי משפחתי, הכוללות גם שולחנות עץ לשימוש המבקרים.

גן השלושה (צילום: מנו גרינשפן)
צילום: מנו גרינשפן

ניתן להבעיר אש על מתקני צלייה במתחמים המיועדים לכך

שעות פעילות: א' – ה'- ושבת 08:00 – 17:00. שישי וערבי חג 08:00 – 16:00.

מחיר: מבוגר 39 ₪, ילד 24 ₪, אזרח ותיק 20 ₪. חינם למנויי מטמון.

 

גן לאומי חמת טבריה

מי המעיינות בחמת טבריה מפיקים מים תרמומינרליים בריאים אשר בחלקם זורמים בבריכות של הגן הלאומי וחלקן מוזרמות לחמי טבריה. בנוסף למעיינות החמים, חמת טבריה מלאה בהיסטוריה מקומית של העם היהודי ושל העיר טבריה העתיקה. ניתן לטבול במעיינות החמים, לטייל בין העתיקות ולהיכנס לבית הכנסת העתיק. לאחר הבילוי הייחודי, אל תשכחו לנוח ולעשות פיקניק במדשאה הגדולה מול הכנרת, עליה ישנם גם שולחנות פיקניק לנוחיותכם.

חמת טבריה (צילום: זיו לוי, רשות הטבע והגנים)
צילום: זיו לוי, רשות הטבע והגנים

לא ניתן להבעיר אש על מתקני צלייה במתחמים המיועדים לכך

שעות פעילות הגן הלאומי: א' – ה' 08:00 – 16:00. שישי וערבי חג 08:00 – 15:00

מחיר: מבוגר 14 ₪, ילד 7 ₪, אזרח ותיק 7 ₪

 

גן לאומי מבצר יחיעם

במבצר יחיעם תמצאו פיסות מהעבר ממגוון תקופות – מהתקופה הצלבנית ועד מלחמת העצמאות. המבצר החל כנראה את דרכו כחווה חקלאית מבוצרת שנבנתה באמצע המאה ה-12 כאחת מההיאחזויות של הצלבנים בגליל המערבי. ב-27 בנובמבר 1946 עלו גרעיני השומר הצעיר למבצר העתיק וקראו לו יחיעם. באזור התנהל אחד מהקרבות המפורסמים ביותר של מלחמת העצמאות, במהלכו ניצחו הכוחות הישראלים ויישבו מחדש את הקיבוץ.

במקום ישנן שתי תצפיות נוף, המגדל הצלבני – נקודת תצפית למזרח הצופה לעבר היישובים יאנוח, כפר ורדים והרי הגליל המערבי ומרפסת התצפית המערבית – נקודת תצפית המשקיפה לעבר מישור חוף גליל המערבי, מרכס הסולם ונהריה עד עכו והכרמל.

בחודש פברואר גן לאומי יחיעם חגיגי במיוחד – השקדיות פורחות והכלניות בוהקות – רקע מושלם לפיקניק משפחתי. בביקורכם בגן הלאומי תמצאו מדשאות רחבות ידיים ושולחנות פיקניק לשימושכם בזמן הארוחה.

גן לאומי יחיעם בסגר שלישי (צילום: שרית פלצי מיארה, רשות הטבע והגנים)
צילום: שרית פלצי מיארה, רשות הטבע והגנים

ניתן להבעיר אש על מתקני צלייה במתחמים המיועדים לכך

שעות פעילות הגן הלאומי: ימים א' – ה' 08:00 – 16:00. שישי ועריב חג 08:00 – 15:00

מחיר: מבוגר 14 ₪, ילד 7 ₪, אזרח ותיק 7 ₪.

 

גן לאומי תל אשקלון

בתל אשקלון תמצאו מדשאות רחבות ידיים ושולחנות הפונים לים התיכון ומספקים אווירה נהדרת לפיקניק משפחתי.

הגן הלאומי שוכן על המצוק מול הים, ומזמן נוף נפלא לצד עתיקות עשירות בממצאים, מסלול טיול מיוחד בחולות הפוגשים בו את החוף וכמובן חוף רחצה נעים ושקט. לכל זה מצטרפים גם חניון לילה, עם חווית הים רק בלי החול ומרחבי דשא לבילוי ופיקניק משפחתי חווייתי.

מומלץ מאוד להשתמש במפה שמקבלים בשערי הגן הלאומי. היא תנחה אתכם במסלול טיול שמגיע לאתרים החשובים שבמקום – למשל לשער הכנעני, שנחשב לשער המקושת הקדום מסוגו בעולם (נבנה בשנת 1800 לפנה"ס בקירוב), או למצוק הכורכר הגבוה שממנו יש נקודות תצפית יפהפיות על הים הכחול.

תל אשקלון (צילום: אדר סטולרו מליחי, רשות הטבע והגנים)
צילום: אדר סטולרו מליחי, רשות הטבע והגנים

ניתן להבעיר אש על מתקני צלייה במתחמים המיועדים לכך

שעות פעילות:  א' – ה' ושבת: 08:00 – 17:00, שישי 08:00 – 16:00

מחיר: מבוגר 28 ₪, ילד 14 ₪, אזרח ותיק 14 ₪.

 

עין חמד 

מוזמנים לעשות פיקניק לצד עצי הדולב ולשכשך קצת במי הנחל בימים החמימים של העונה. עין חמד נמצא באזור ירושלים ומצוי על גדותיו של נחל כסלון, ובשטח הגן ישנן מדשאות רחבות ידיים ושולחנות פיקנק פזורים לרווחת המטיילים.

בתחומי הגן הלאומי נגלה נוף ייחודי המשמר את נופי העבר, מים זורמים, צמחי מים וגדה ועצי חורש מרהיבים. בגן הלאומי בולטים במיוחד עצי הדולב המזרחי שנטעו בימי הקמת הגן הלאומי והם צמחו לגבהים מרשימים.

בעין חמד ישנו גם מבנה אבן מרשים מן התקופה הצלבנית ששימש כחווה חקלאית שנקראה "אקווה בלה", המים היפים. במבנה, שהיה בנוי שתי קומות וחצר מרכזית, נותרו שני חללים גדולים וחצר ללא גג.

שלכת בעין חמד (צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים)
צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים

ניתן להבעיר אש על מתקני צלייה במתחמים המיועדים לכך

שעות פעילות: א' – ה' ושבת 08:00 – 16:00. ימי שישי וערבי חג 08:00 – 15:00

מחיר: מבוגר 22 ₪, ילד 9 ₪, אזרח ותיק 11 ₪. חינם למנוי מטמון.

 

גן לאומי ירקון (תל אפק)

בגן הלאומי במרכז הארץ בין ראש העין ופתח תקווה, ישנו שילוב נהדר של היסטוריה, טבע, נוף ופינות נפלאות לטיול ובילוי משפחתי.

תל אפק זה מקום מושלם לפיקניק משפחתי לכל מי המטיילים במרכז הארץ – ישנם מדשאות רחבות ידיים ושולחנות עץ ברחבי הפארק שמאפשרים ליהנות מארוחה וחברה טובה. כל זה כמובן לצד נוף העצים הרבים שגדלים בשטח הגן הלאומי, כמו האיקליפטוס, עצי חרוב ואלון תבור.

בתל אפק תוכלו לצפות בשרידי מבצר, שהוקם בתקופה העותמנית במאה ה-14 היושב בראש תל ובו תקופות היסטוריות רבות, החל מהתקופה הכנענית, דרך התקופה הרומית ועד תקופת המנדט הבריטי.

גן לאומי ירקון תל אפק (צילום: דניאל כהן, רשות הטבע והגנים)
צילום: דניאל כהן, רשות הטבע והגנים

ניתן להבעיר אש על מתקני צלייה במתחמים המיועדים לכך

שעות פעילות:  א' – ה' ושבת 08:00 17:00. שישי וערבי חג 08:00 – 16:00.

מחיר: מבוגר 28 ₪, ילד 14 ₪, אזרח ותיק 14 ₪

 

גן לאומי ממשית

זהו אתר מורשת עולמית המשלב מורשת תרבות טבע ונוף מדברי עוצר נשימה. בממשית תוכלו ליהנות משרידים מרשימים בטיול לאורך רחובות היישוב העתיק ולקבל טעימה מחיי היום-יום של תושביה לפני יותר מ-2000 שנה. וכמובן, ניתן ליהנות מפיקניק משפחתי מול נופי הנגב הנפלאים, במתחם מוצל עם שולחנות ושירותים.

החפירות הארכאולוגיות בממשית חשפו ממצאים רבים, בהם מטמון מהתקופה הרומית עם 10,500 מטבעות כסף בבית אמידים מפואר המכונה "בית נבטו", פרסקאות (ציורי קיר) צבעוניים, פסיפסים מרהיבים, כנסיות, מגדל תצפית, בית מרחץ רומי ומאגר מים גדול שנבנה בסמוך לו, בורות מים חצובים ובנויים ועוד. 

גן לאומי ממשית (צילום: מנו גרינשפן, רשות הטבע והגנים)
צילום: מנו גרינשפן, רשות הטבע והגנים

ניתן להבעיר אש על מתקני צלייה במתחמים המיועדים לכך

שעות פעילות הגן הלאומי: א'-ה' ושבת 08:00-16:00, ימי שישי וערבי חג 08:00-15:00

מחיר: מבוגר 22 ₪, ילד 9 ₪, אזרח ותיק 11 ש"ח